Karolina Nowakowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karolina Nowakowska
Ilustracja
Karolina Nowakowska (2017)
Data i miejsce urodzenia

17 maja 1982
Warszawa

Zawód

aktorka

Lata aktywności

od 1993

Strona internetowa
Karolina Nowakowska na III zjeździe serialu M jak miłość w Gdyni

Karolina Nowakowska (ur. 17 maja 1982 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa, serialowa, tancerka i piosenkarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Jiříny Nowakowskiej, założycielki pierwszej w Polsce profesjonalnej szkoły Stepowania „Studia Tap & Jazz Dance”, i reżysera Marka Nowakowskiego.

Wykształcenie zdobywała w warszawskich placówkach naukowych. Ukończyła Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną nr 1 im. E. Młynarskiego w klasie fortepianu i emisji głosu oraz naukę w klasie lingwistycznej IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Jest absolwentką politologii ze specjalnością „dziennikarstwo telewizyjne” na Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza. Uczyła się także w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim i na Wydziale Aktorskim Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia. Ukończyła też podyplomowe studia z Zarządzania kulturą na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2006 roku przed komisją ZASP zdała państwowy eksternistyczny egzamin aktorski uzyskując dyplom dla aktora dramatu.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jako dziecko występowała w programie Telewizji Polskiej Domowe przedszkole. Będąc uczennicą szkoły podstawowej zagrała swoją pierwsze role: wcieliła się w dziewczynkę w filmie Mięso w reżyserii Piotra Szulkina oraz w Olę w teatrze telewizji Portret słabego pianisty Mirosława Gronowskiego.

Była wychowanką Studia Tap & Jazz Dance, prowadzonej przez jej matkę. Zdobyła wiele tytułów, w tym m.in.: wielokrotne Mistrzostwo Polski w stepowaniu, podwójne mistrzostwo Republiki Czeskiej w stepowaniu czy zwycięstwo w Pucharze Polski (w stepowaniu zdobyła m.in.: podwójne Mistrzostwo Republiki Czeskiej w 1996, Mistrzostwo Polski w 1999 i Puchar Polski w 2001).

Występowała na deskach warszawskich teatrów: Żydowskiego (w sztukach Dybuk – między dniem a nocą, Żyć, nie umierać i Publiczność to lubi w reż. Szymona Szurmieja) oraz Komedia (w sztuce Stepping out w reż. Krzysztofa Jasińskiego). Z powodzeniem wcieliła się w rolę Hanny Ordonówny w spektaklu Ordonka z kamienicy w Teatrze Kamienica w Warszawie. Obecnie ponownie związana z warszawskim Teatrem Komedia.

Popularność przyniosła jej rola Olgi w serialu M jak miłość oraz Anki w filmie Randka w ciemno Wojciecha Wójcika.

Wiosną 2008 uczestniczyła w drugiej edycji programu TVP2 Gwiazdy tańczą na lodzie. W parze z Filipem Bernadowskim zajęła szóste miejsce. Jesienią 2008 brała udział w czwartej edycji programu telewizji Polsat Jak oni śpiewają. Dotarła do finału, w którym zajęła drugie miejsce w głosowaniu telewidzów. Jesienią 2009 występowała w specjalnej edycji formatu, Jak oni śpiewają – Pojedynek mistrzów, w którym dziewiąte miejsce wśród najlepszych uczestników wszystkich sezonów programu.

Była felietonistką portalu Mediaelite.pl i magazynu „Imperium Kobiet”.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Karolina Nowakowska 12.jpg
Filmy i seriale
Teatr TV
  • 1994: Portret słabego pianisty jako Ola
  • 1999: Blues jako dziewczyna
Polski dubbing

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]