Karpacki Szlak Rowerowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karpacki Szlak Rowerowy – projekt realizowany przez Sądecką Organizację Turystyczną i 35 gmin w Małopolsce. Wszystkie trasy mają łącznie długość ok. 800 km[1]. Karpacki Szlak Rowerowy dzieli się na szlak główny i kilka szlaków łącznikowych.

szlak rowerowy czerwony Szlak główny[edytuj | edytuj kod]

Szlak główny Karpackiego Szlaku Rowerowego prowadzi przez historyczny szlak handlowy z południa do Krakowa i Wieliczki. Szlak zaczyna się na granicy polsko-słowackiej w miejscowości Leluchów, a prowadzi przez miejscowości takie jak: Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Stary i Nowy Sącz, Rożnów, Tropie, Iwkowa, Lipnica Murowana, Niegowić, Biskupice oraz Wieliczka. Szlak kończy się w Krakowie. Całość ma długość ok. 175 km.

szlak rowerowy żółty Sądecki Szlak Rowerowy[edytuj | edytuj kod]

Beskid Sądecki widziany z Małych Pienin

Sądecki Szlak Rowerowy przebiega przez Beskid Sądecki. Szlak ten także zaczyna się na granicy kraju, w Muszynce. Prowadzi on przez Tylicz, Polany, Kamianną, Uhryń, Łabową, Maciejową, Nawojową, Kamionkę Wielką, a kończy się w Nowym Sączu, gdzie łączy się ze szlakiem głównym. Szlak ten ma długość 63 km, jest zaliczany do łatwych.

szlak rowerowy czerwony Wielokulturowy Szlak Rowerowy[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze synagogi w Bobowej, 2004

Szlak ten rozpoczyna się w Blechnarce, przy dawnym przejściu granicznym do Stebníckiej Huty. Następnie prowadzi przez Hańczową, Brunary, Florynkę, Wawrzkę, Grybów, Stróże, Bobową, Ciężkowice i Zakliczyn. Szlak ten według planów ma się zakończyć w Tarnowie. Szlak ten ma długość ok. 120 km, o różnicy wysokości 350 m.

szlak rowerowy żółty Rowerowy Szlak Winny[edytuj | edytuj kod]

Szlak ten prowadzi przez tereny związane z handlem winem w średniowieczu. Docelowo ma się on rozpoczynać w Koniecznej. Istnieją też plany przedłużenia go na Słowację, przez Bardejów i Węgry. Szlak prowadzi przez Bartne, Owczary, Gorlice, Łużną, Staszkówkę, a kończy się w Ciężkowicach. Istnieje też odgałęzienie przez Biecz, miasto znane z handlu winem z Węgrami.

Szlak ma długość ok. 85 km, jest zaliczany do szlaków łatwych.

szlak rowerowy zielony Rowerowy Szlak Historycznym Traktem Królewskim[edytuj | edytuj kod]

Szlak ten, nawiązujący do historycznych miejsc pobytu i przejazdu królów, rozpoczyna się w Czorsztynie. Dalej prowadzi przez Niedzicę, Łysą nad Dunajcem, Czerwony Klasztor na Słowacji, Drogę Pienińską, Szczawnicę, Obidzę, Łazy Brzyńskie, Gołkowice, Stary i Nowy Sącz, Zawadę, Mystków, Ptaszkową, Grybów, Stróże, Szalową, Gorlice, Kobylankę, Libuszę. Kończy się w Bieczu. Ma długość ok. 130 km.

szlak rowerowy niebieski Transgraniczny Szlak Rowerowy[edytuj | edytuj kod]

Szlak ten prowadzi przez strefę przygraniczną, przez różne pasma górskie. Rozpoczyna się w Muszynie, potem prowadzi przez Powroźnik, Tylicz, Krynicę-Zdrój, Izby, Brunary, Uście Gorlickie, Gładyszów, Radocyną, a kończy się na przełęczy Długie, potem prowadzi dalej przez Bieszczady do Krościenka nad Strwiążem jako Podkarpacki szlak rowerowy (znaki czerwone). Obecnie ma on jednak długość 71 km. Jest średnio trudny.

szlak rowerowy niebieski Pogórzański Szlak Rowerowy[edytuj | edytuj kod]

Jest to jedyny odcinek Karpackiego Szlaku Rowerowego, który nie został jeszcze utworzony. Ma prowadzić głównie przez powiat tarnowski, który jeszcze nie dołączył do projektu Sądeckiej Organizacji Turystycznej. Ma on mieć długość ok. 120 km.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szlak rowerowy (pol.). Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, 2008. [dostęp 2008-08-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]