Karpatka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Zobacz też: szczyt Karpatka w Karkonoszach lub skocznia narciarska Karpatka.
Karpatka na spodzie z ciasta parzonego

Karpatka – wyrób cukierniczy w postaci dwóch blatów ciasta przełożonych kremem russel[1] lub budyniowym. Dolny blat przyrządza się z ciasta kruchego a górny z ciasta parzonego[1].

Ciasto kruche rozsmarowuje się przed upieczeniem na grubość 4-6 mm[1]. Ciasto to po upieczeniu jest płaskie – wyrób przyrządzony na takim spodzie wygląda estetyczniej i jest wygodniejszy w krojeniu niż karpatka na spodzie z ciasta parzonego.

Blat z ciasta parzonego zyskuje podczas pieczenia pofałdowaną, nieregularną powierzchnię kojarzącą się z górami – stąd nazwa nawiązująca do Karpat.

Dolny blat smaruje się po upieczeniu marmoladą, potem grubą warstwą kremu i przykrywa górnym blatem[1]. Następnie karpatkę kroi się na kawałki uzyskując w ten sposób ciastka, które posypuje się cukrem pudrem[1].

W handlu dostępne są gotowe półprodukty do wyrobu karpatki: proszek do przyrządzenia ciasta i kremu, a nawet sam krem instant w postaci proszku do ubicia mikserem na zimnym mleku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c d e 3.8 „Ciasta parzone (ptysiowe)”. W: Małgorzata Konarzewska: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: podręcznik do nauki zawodu kucharz w technikum i szkole policealnej. T. 2. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2011, s. 116. ISBN 978-83-7141-980-5.