Karsin (przystanek kolejowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karsin
Budynek stacji od strony ul. Dworcowej
Budynek stacji od strony ul. Dworcowej
Państwo  Polska
Miejscowość Karsin
Data otwarcia 1928
Poprzednie nazwy Karszen
Dane techniczne
Liczba peronów 3
Liczba krawędzi
peronowych
3
Kasy nieczynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Karsin
Mapa lokalizacyjna gminy Karsin
Karsin
Karsin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Karsin
Karsin
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Karsin
Karsin
Położenie na mapie powiatu kościerskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kościerskiego
Karsin
Karsin
Ziemia53°53′46″N 17°55′52″E/53,896111 17,931111
Portal Portal Transport szynowy

Karsinprzystanek kolejowy na szlaku Laskowice PomorskieBąk, leżący w miejscowości Karsin. Przed laty Karsin był mijanką. Według rozkładu jazdy obowiązującego od 9 czerwca 2018r. w każdą sobotę i niedzielę i święta przewidziane są dwie pary pociągów relacji Bydgoszcz Gł. - Kościerzyna - Bydgoszcz Gł.[1]. Dodatkowo ze stacji prowadzi bocznica do bazy GS.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Przystanek Karsin położony jest w południowej części miejscowości, przy ul. Dworcowej, niedaleko od skrzyżowania z ul. Rozalii Narloch Z drugiej strony torów znajduje się ul. Kolejowa, przy której znajduje się stadion należący do gminy, użytkowany na co dzień przez Ludowy Zespół Sportowy Gwiazda Karsin. Bocznica stacyjna odchodzi od toru głównego w pobliżu przejazdu kolejowego na ul. Długiej. Najbliższy przystanek autobusowy znajduje się przy ul. Długiej około 250 metrów od dworca.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lata 1928-1939[edytuj | edytuj kod]

Kolej dotarła do Karsina w 1928, w rok po połączeniu się gmin Karsin i Wiele[2]Karsin liczył wówczas 1769 mieszkańców i był największą miejscowością w gminie[3]. Linia ta powstała podczas budowy magistrali węglowej w celu łatwiejszego zaopatrzenia w materiały budowlane budowanej magistrali. Pierwszy pociąg relacji Czersk-Karsin-Bąk przyjechał do Karsina w październiku 1928 roku[2]. Stacja ta powstała głównie jako mijanka na linii jednotorowej. Funkcję tę pełniła aż do rozebrania drugiego toru w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Tory na trasie Bąk – Karsin – Czersk położono na nasypie nieukończonej linii GdańskStara PiłaLiniewo – Bąk – Czersk, która miała być skrótem (z pominięciem Tczewa) trasy z Gdańska do Berlina, (wykorzystując magistralę Ostbahn), w założeniu jednak końcowy odcinek z Karsina do Czerska miał zostać zbudowany tak, by nie trzeba było obracać parowozów. Budowę przerwał wybuch I wojny światowej.

Lata 1939-1945[edytuj | edytuj kod]

Według rozkładu jazdy z roku 1941 przez Karsin przejeżdżały 3 pary pociągów osobowych. Pod koniec wojny linię kilkakrotnie bombardowało lotnictwo sowieckie i do tej pory w lasach obok torów widać sporej wielkości leje po bombach.

Po 1990[edytuj | edytuj kod]

Rozkład jazdy z 2007 przewidujący tylko jedną parę pociągów

Po 1990 nastąpił zły okres dla stacji w Karsinie; stopniowo zmieszano liczbę połączeń z 7 par w rozkładzie z 1990-1992, przez 6 połączeń w latach 1992-1997, rozkład jazdy 96/97 przewiduje w Karsinie 5,5 pary pociągów w tym połączenia z Laskowicami Pomorskimi. Dwa razy zawieszano przewozy (przy czym raz ze względu na remont mostu). W tym czasie kursowała kolejowa komunikacja autobusowa, lecz ze względu na protesty mieszkańców i starania władz samorządowych połączenia przywrócono. W 2000 roku zdemontowano rogatki na przejeździe kolejowym. W 2001 roku w Sieciowym Rozkładzie Jazdy Pociągów pojawiają się jeszcze 3 pary pociągów sygnowane literą G, oznaczającą, że pociąg kursuje do odwołania[4], natomiast w rozkładzie jazdy obowiązującym od 2003 do 2004 roku pojawiają się również 3 pary, jednakże oznaczone literą F, czyli w odniesieniu do pociągów kursujących po ogłoszeniu[5]. W 2006 roku w Sieciowym Rozkładzie Jazdy Pociągów pojawia się ostatni raz druga para pociągów do Kościerzyny i Czerska oznaczona jednak literą G[6]. Od 2007 roku przez Karsin przejeżdża tylko jedna para pociągów, jednakże kurs nie jest oznaczony już literą G[7]. W wykazie planów przewozowych na lata 2009-2015 w województwie pomorskim liczba pociągów osobowych kursujących pomiędzy Kościerzyną a Wierzchucinem miała nie ulec zmianie.

Linia kolejowa[edytuj | edytuj kod]

Linie w okolicy Karsina

Przez Karsin przebiega linia kolejowa nr 215 Laskowice Pomorskie – Bąk. Karsin znajduje się na 69,201 kilometrze tej linii. Sąsiednie stacje to Czersk i Bąk. Linia jest jednotorowa niezelektryfikowana. Prędkość maksymalna na tej trasie to 60 km/h[8]. Linia jest czynna tylko na odcinku Laskowice Pomorskie-Czersk i jest obsługiwana przez pociągi spółki Arriva RP

Pociągi[edytuj | edytuj kod]

Pociągi osobowe[edytuj | edytuj kod]

SA101 w relacji Kościerzyna – Wierzchucin przez Czersk w Karsinie

W wakacje 2018r. przewoźnik Arriva RP uruchomi dwie pary pociągów z Bydgoszczy do Kościerzyny, na stacji Kościerzyna skomunikowanie z pociągami SKM do Gdyni Gł., umożliwi to dojazd mieszkańcom Karsina do Kościerzyny i Trójmiasta.

Pociągi towarowe[edytuj | edytuj kod]

Przez Karsin przejeżdżają nieregularnie pociągi towarowe, między innymi TEM2 + specjalna platforma + wagon obsługi + TEM2, którym okresowo przewozi się po jednym generatorze z zakładów Alstom we Wrocławiu do portu w Gdyni. Wcześniej skład ten był ciągnięty przez ST44. Skład ten ze względu na przekroczoną skrajnię porusza się tylko w dzień z prędkością 30km/h[9]. Dodatkowo przez stację przejeżdżają pociągi towarowe na bocznicę GS.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Budynek dworca[edytuj | edytuj kod]

dworzec w Karsinie od strony torów

Dworzec jest obecnie zamknięty. Kiedyś w budynku dworca mieściła się poczekalnia, kasa biletowa i kasa bagażowa. W poczekalni zachował się jeszcze piec, lecz kafle są zdewastowane. Budynek jest w głównej części piętrowy, a w bocznej parterowy. Do budynku dworca przylega mały magazyn. Dworzec jest otynkowany i pokryty dachówką.

Perony[edytuj | edytuj kod]

Perony

W Karsinie znajdują się trzy jednokrawędziowe, niskie, niezadaszone perony. Dwa skrajne są wyłożone płytami chodnikowymi, natomiast środkowy jest trawiasty. Perony mają około 170 metrów długości, co pozwala przyjmować składy mające nawet 6 wagonów.

 • Tor przy peronie pierwszym jest bocznicą stacyjną, docierającą do ładowni naprzeciw bramy bazy GS, obecnie przewóz towarów jest bardzo mały.
 • Tor przy peronie drugim kiedyś był mijanką. W połowie lat 90. tor ten został rozebrany.
 • Wszystkie pociągi przejeżdżające przez stację wykorzystują tor przy peronie trzecim.

Pozostałe budynki[edytuj | edytuj kod]

Oprócz budynku dworca na stacji znajdują się zrujnowane toalety oraz nieczynna ziemianka.

Semafory[edytuj | edytuj kod]

Stacja była po wojnie mijanką i była wyposażona w semafory kształtowe, w latach osiemdziesiątych semafory zostały rozebrane, mimo tego, że stacja nadal była mijanką. Jednakże pod koniec działalności mijanki w Karsinie nie mijały już się pociągi; ewentualne mijanie było możliwe za pisemną zgodą zawiadowcy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Przywracamy kolejowe połączenie Bydgoszcz - Kościerzyna! - Rozkład jazdy pociągów Arriva - przewozy regionalne, arriva.pl [dostęp 2018-06-15] (pol.).
 2. a b Józef Borzyszkowski: Tam, gdzie Kaszeb początki. Gdańsk: Instytut Kaszubski w Gdańsku, 2001, s. 133. ISBN 83-914815-5-7.
 3. Józef Borzyszkowski: Wielewskie Góry. Gdańsk: Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie, Oddział miejski w Gdańsku, 1986, s. 120. ISBN 83-85011-08-0.
 4. Sieciowy rozkład jazdy pociągów. Warszawa: PKP Przewozy regionalne, 2001.
 5. Sieciowy rozkład jazdy pociągów. Warszawa: PKP Przewozy regionalne, 2003.
 6. Sieciowy rozkład jazdy pociągów. Warszawa: PKP Przewozy regionalne, 2005.
 7. Sieciowy rozkład jazdy pociągów. Warszawa: PKP Przewozy regionalne, 2006.
 8. Jarosław Woźny i Marek Potocki(red.): linia Laskowice Pomorskie – Bąk (pol.). [dostęp 6 marca 2008].
 9. J Remisiewicz. Pociągi z przekroczoną skrajnią. „Świat Kolei”. 8/2002. s. 4. ISSN 1234-5962. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Karsin
Linia 215 Laskowice Pomorskie – Bąk (69,201 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Czersk
odległość: 14,004 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 8,562 km