Kartel narkotykowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kartel narkotykowy – forma współdziałania organizacji zajmujących się produkcją, przemytem i sprzedażą narkotyków. Zazwyczaj ma na celu opanowanie rynku, ustalenie jednolitych cen czy efektywności i bezpieczeństwa transportu. Stanowi to utrudnienie dla organów zwalczających obrót nielegalnymi substancjami. Szczególnie niebezpiecznym rezultatem takiego działania jest możliwość masowego, zbrojnego przeciwstawienia się policji czy nawet wojsku (jak miało to miejsce np. w Kingston w maju 2010 roku), dzięki powiązaniom z przemytnikami broni bądź lokalnymi partyzantami – Guerillas. Swoją działalność rozwijają szczególnie w krajach Ameryki Południowej (Brazylia), Ameryki Środkowej (Meksyk, Jamajka, Trynidad i Tobago), Południowej Azji, lecz również i w większych miastach Stanów Zjednoczonych.

Do ważniejszych karteli narkotykowych zaliczają się:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W styczniu 2013 roku w Hondurasie miejscowa policja, w akcji wymierzonej przeciwko kartelom narkotykowym, zarekwirowała złoty karabinek automatyczny AK-47 wraz z dwoma srebrnymi magazynkami[1].
  • W ostatnich latach dostrzega się coraz większe zaangażowanie meksykańskich karteli narkotykowych w łamanie zabezpieczeń oraz produkcję pirackich kopii drogiego oprogramowania komputerowego[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Złoty AK-47 zarekwirowany narkotykowym kartelom. TechnoGadżet, 2013-01-20. [dostęp 2013-01-28].
  2. Kartele narkotykowe a piractwo komputerowe. CoreBlog, 2012-10-30. [dostęp 2013-01-28].