Kasia Kowalska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kasia Kowalska
Ilustracja
Kasia Kowalska (2015)
Imię i nazwisko Katarzyna Kowalska
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1973
Sulejówek, Polska
Pochodzenie Warszawa
Instrumenty gitara elektryczna, gitara akustyczna
Gatunki rock[1][2], pop-rock[2][3], pop[1][3], adult contemporary[3], world music[1], muzyka folkowa[3]
Zawód piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna, aktorka
Aktywność od 1992
Wydawnictwo Izabelin Studio, Universal Music Polska
Strona internetowa

Kasia Kowalska, właśc. Katarzyna Kowalska (ur. 13 czerwca 1973 w Sulejówku) – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka i aktorka, reprezentantka Polski na 41. Konkursie Piosenki Eurowizji. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[4].

Szacowany nakład ze sprzedaży wszystkich jej płyt wynosi ponad 1,4 mlna egzemplarzy, co stawia ją w gronie polskich artystów z największą liczbą sprzedanych albumów w Polsce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Kasia Kowalska urodziła się i mieszkała w podwarszawskim Sulejówku wraz z rodzicami i dwoma starszymi braćmi. Już od wczesnego dzieciństwa wykazywała się talentem muzycznym, gdyż wtedy zaczęła śpiewać w chórze kościelnym oraz wzięła udział w konkursie piosenki zuchowej, w którym zdobyła pierwszą nagrodę. Będąc w liceum bez wiedzy rodziców wyjechała na festiwal rockowy do Jarocina, na który zarobiła pracując w sklepie mięsnym oraz jako kelnerka. Po ukończeniu szkoły średniej bez powodzenia zdawała na polonistykę i postanowiła całkowicie poświęcić się muzyce, mimo sprzeciwu rodziców[5].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Kasia Kowalska karierę muzyczną rozpoczęła w zespole Evergreen, założonym przez Roberta Amiriana. Potem współpracowała z zespołami Human, Fatum, Piersi, Hetman czy Talking Pictures, z którym w 1992 roku nagrała płytę pod tym samym tytułem[6]. Podczas koncertu w warszawskim klubie Stodoła w 1993 roku została zauważona przez Katarzynę Kanclerz z Izabelin Studio.

Dnia 12 września 1994 roku wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Gemini[7], po czym wyruszyła w trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz. Single z płyty, tj. „Wyznanie”, „Jak rzecz”, „Oto ja” i „Kto może to dać” zostały przebojami, zaś sam album osiągnął status podwójnej platynowej płyty. W tym samym roku wystąpiła jako support przed Bobem Dylanem podczas jego dwóch koncertów w Polsce oraz wykonała piosenkę do spotu reklamowego soków „Fortuna”[8]. W 1995 roku wystąpiła na festiwalu w Sopocie z premierową piosenką „A to co mam...”, która szybko stała się przebojem w kraju. Za występ, podczas którego wykonywała również starszą piosenkę „Jak rzecz”, otrzymała zarówno Grand Prix, jak i Nagrodę Publiczności. W tym samym roku miała również miejsce premiera singla pt. Zgubiony dom promujący film pt. Awantura o Basię.

Kasia Kowalska podczas koncertu, 2005

Dnia 20 listopada 1995 roku wydała swój pierwszy album koncertowy, zatytułowany Koncert inaczej, będący rejestracją kilku występów. W ciągu miesiąca album uzyskał status platynowej płyty. W 1996 roku została wybrana przez Telewizję Polski na reprezentantkę Polski z utworem „Chcę znać swój grzech” w 41. Konkursie Piosenki Eurowizji w Oslo, podczas którego zakwalifikowała się do finału, w którym dnia 18 maja z 31 punktami zajęła 15. miejsce[9]. W tym samym roku nagrała piosenkę do ścieżki dźwiękowej disneyowskiego filmu animowanego Dzwonnik z Notre-Dame.

Dnia 30 września 1996 roku wydała trzeci album studyjny, zatytułowany Czekając na..., którego producentem został jej późniejszy partner, Kostek Joriadis. Album promowany był przez single „Coś optymistycznego” i „Tak mi ciebie brak” oraz trasę koncertową, sponsorowaną przez firmę Casio. Krążek uzyskał status platynowej płyty już przed oficjalną premierą. W 1997 roku Kasia Kowalska wystąpiła obok Marka Kondrata w roli głównej filmie pt. Nocne graffiti w reżyserii Macieja Dutkiewicza, w zagrała rolę narkomanki Moniki. Na ścieżce dźwiękowej do filmu znalazła się jej premierowa piosenka – „Straciłam swój rozsądek”. W tym samym roku wraz z Kostkiem Joriadisem nagrała piosenkę w duecie zatytułowaną „Jeśli chcesz kochanym być”.

Dnia 8 czerwca 1998 roku wydała czwarty album studyjny, zatytułowany Pełna obaw, który osiągnął status platynowej płyty. Krążęk promowany był przez single „Co może przynieść nowy dzień” (nagrodzony statuetką Fryderyka), „Wyrzuć ten gniew”, „Pełni obaw” oraz „Jesteś odrobiną szczęścia”. Dnia 8 listopada 1999 roku została wydana specjalna edycja płyty, natomiast dnia 13 listopada 2000 roku ukazał się piąty album studyjny Kowalskiej, zatytułowany 5, poprzedzony singlem „Nobody”. Miesiąc po premierze album uzyskał status złotej płyty, następnie ukazały się kolejne single: „Być tak blisko” i „Będę jak”.

Kasia Kowalska, 2007

W 2001 roku wystąpiła podczas XXXVIII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z premierową piosenką „Starczy słów”, za którą otrzymała Superjedynkę za najlepszą płytę rockową. Pod koniec roku otrzymała Europejską Nagrodę Muzyczną MTV w kategorii Najlepszy polski artysta. Dnia 14 października 2002 roku wydała szósty album studyjny, zatytułowany Antidotum. Krążek promowany był przez single „Antidotum” i „Pieprz i sól”, który szybko stał się złotą, a następnie platynową płytą.

Kasia Kowalska podczas koncertu w Gdyni, 2009

W 2003 roku Kasia Kowalska wzięła udział w kampanii radia RMF FM mającej na celu walkę z piractwem. Na specjalną płytę, zatytułowaną RMF FM: Moja i Twoja muzyka, nagrała dwie piosenki: „Widzę twoją twarz” (będący polską wersją przeboju „Listen to Your HeartRoxette) oraz „Mniejsze zło” (oryg. „All By MyselfCéline Dion) oraz w tym samym roku otrzymała nagrodę Eska Music Awards w kategorii Artystka roku. Dnia 26 lipca 2004 roku zaprezentowała premierowo singiel „To co dobre”, zaś w sierpniu 2004 wyjechała do Tokio na sesję zdjęciową do swojej siódmej płyty, zatytułowanej Samotna w wielkim mieście. Album ukazał się dnia 13 września tego samego roku i promowany był przez single „To co dobre”, „Prowadź mnie” i „Domek z kart”. Dnia 6 grudnia tego samego roku do sklepów trafiła specjalna edycja kolekcjonerska płyty, do której dołączono singel „Magia tych świąt”, zawierający m.in. film z pobytu Kowalskiej w Tokio. W 2005 roku za album otrzymała Superjedynkę w kategorii Najlepsza płyta rockowa.

Dnia 16 grudnia 2006 roku radiową premierę miał jej singiel „Dlaczego nie!”, promująca polski film o tym samym tytule[10]. Dnia 10 listopada 2008 roku Kasia Kowalska wydała ósmy album studyjny, zatytułowany Antepenultimate. Krążek promowany był przez utwory „A ty, czego chcesz?”, „Miłość, trzeźwość i pokora” i „Spowiedź”. 6 listopada 2009 ukazała się reedycja albumu, który został wzbogacony o drugą płytę z dodatkowymi piosenkami oraz materiałem wideo[11]. Dnia 7 listopada 2010 roku Kasia Kowalska wraz z zespołem towarzyszącym zagrała koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej, w którym zaprezentowała swoje interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego, lidera zespołu Republika, a także producenta jej debiutanckiej płyty oraz jej muzycznego mentora. Zarejestrowane podczas koncertu nagrania zostały wydane na albumie, zatytułowanym Ciechowski. Moja krew.

M. Balcar i K. Kowalska przed występem w Bydgoszczy, 2014

Pod koniec listopada 2012 roku Kasia Kowalska wydała singiel „Ikar”, promujący książkę Katarzyny Błeszyńskiej zatytułowaną Miłosne konstelacje. Dnia 27 lipca 2014 roku wystąpiła podczas trasy koncertowej Lata Zet i Dwójki w Toruniu[12]. Podczas imprezy otrzymała symboliczny bukiet kwiatów oraz tort z okazji dwudziestu lat istnienia na polskim rynku muzycznym oraz debiutu albumu Gemini, sprzedanego w ilości ponad 400 tys. egzemplarzy[12]. W trakcie koncertu zaśpiewała piosenki „Spowiedź”, „Antidotum” oraz swoją interpretację utworu Obywatela GC „Tak... tak... to ja”[12].

W lutym 2015 roku zajęła 13. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia[13]. Dnia 12 czerwca tego samego roku wraz z zespołem Czerwone Gitary odsłoniła gwiazdę w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu[14]. Dnia 24 czerwca 2016 roku zaprezentowała premierowo singiel „Aya”, który zapowiadał jej nowy album studyjny, zawierający autorski materiał. Drugi singiel, „Alannah (tak niewiele chcę)”, miał swoją premierę dnia 15 marca 2018 roku, do którego teledysk nakręcono we włoskiej Lombardii. Premiera dziewiątego albumu studyjnego Aeternus odbędzie się dnia 15 czerwca 2018 roku. Materiał w całości został nagrany w Kalifornii, jego producentem został Ken Rose. 10 czerwca 2018 wystąpi podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zagra recital z okazji 25-lecia pracy artystycznej. W trakcie jubileuszu zaprezentuje premierowo nowy singiel „Tańcz z nią (ostatni bal)”.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ma córkę Aleksandrę (ur. 2 maja 1997) ze związku z muzykiem Kostkiem Joriadisem i syna Ignacego (ur. 24 czerwca 2008) ze związku z perkusistą Marcinem Ułanowskim[15][16].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
POL
1994 Gemini
 • Data: 18 września 1994
 • Wydawca: PolyGram
1995 Koncert inaczej
 • Data: 20 listopada 1995
 • Wydawca: PolyGram
 • 2× platynowa płyta[17]
1996 Czekając na...
 • Data: 30 września 1996
 • Wydawca: Mercury Polska / PolyGram
 • platynowa płyta[17]
1998 Pełna obaw
 • Data: 8 czerwca 1998
 • Wydawca: PolyGram
2000 5
 • Data: 13 listopada 2000
 • Wydawca: Universal Music Polska
3[19]
2002 Antidotum
 • Data: 14 października 2002
 • Wydawca: Universal Music Polska
1[20]
 • platynowa płyta[17]
2004 Samotna w wielkim mieście
 • Data: 13 września 2004
 • Wydawca: Universal Music Polska
1[21]
2008 Antepenultimate
 • Data: 10 listopada 2008
 • Wydawca: Universal Music Polska
2[22]
 • platynowa płyta[18]
2018 Aeternus
 • Data: 15 czerwca 2018
 • Wydawca: Universal Music Polska

Lista OLiS istnieje od 2000 roku, dlatego albumy wydane wcześniej nie są na niej odnotowane.

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
POL
2010 Ciechowski. Moja krew
 • Data: listopad 2010[23]
 • Wydawca: Universal Music Polska
17[24]
 • platynowa płyta[25]

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Najwyższe pozycje na listach Album
POL
(airplay)

[26]
POL
(airplay
nowości)

[27]
RMF
[28]
LP3
[29]
SLiP
[30]
1994 „Wyznanie” Gemini
„Jak rzecz” 1 2
1995 „Kto może to dać” 2
„Oto ja” 2 3
A to, co mam... 1 2 Koncert inaczej
1996 Chcę znać swój grzech... 1 6 Czekając na...
Coś optymistycznego 2 3
Tak mi ciebie brak 6 9
1997 Straciłam swój rozsądek 3
I będziesz znów kochać 29
1998 Co może przynieść nowy dzień 1 2 Pełna obaw
Wyrzuć ten gniew 18 5
Pełni obaw 32 12
Jesteś odrobiną szczęścia 40
1999 To, co może przyjść 39 38
2000 Nobody 4 6 5
Być tak blisko 1 29
2001 Będę jak 30 19
„Żyję raz”
„Starczy słów” 38 41 Antidotum
2002 Bezpowrotnie 1 5 18
Antidotum 1 6 7
2003 Pieprz i sól 1 24 35
2004 To co dobre 1 8 Samotna w wielkim mieście
Prowadź mnie 1 33 41
2005 Domek z kart 1 41 26
„Magia tych świąt”
2007 Dlaczego nie! 1 8 Antepenultimate
2008 A ty, czego chcesz? 1 50 6
2009 „Miłość, trzeźwość i pokora”
Spowiedź 1 41 1
Maskarada 2 39 2
2010 Baby blues 1
„Telefony” 13 Ciechowski. Moja krew
2016 Aya 8 26 Aeternus
2018 Alannah (tak niewiele chcę) 23 2 3 23 21
Tańcz z nią (ostatni bal)
„–” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

Inne single[edytuj | edytuj kod]

Inne wydane projekty muzyczne[edytuj | edytuj kod]

 • 1992 – „Hearts” z płyty pt. Genoside Flood and Field (For the Common Man)
 • 1992 – „The Road”, „Epiloque”, „Tears for Sorrow”, „Song for You” z płyty pt. Talking Pictures Talking Pictures
 • 1993 – „Demon”, „Moja modlitwa”, „E-77”, „Krzyczę”, „Deszczowa piosenka” z płyty pt. Fatum Demon
 • 1994 – „No Woman No Cry” z płyty pt. Hetman Co jest Grane !?
 • 1994 – „Gdybyś kochał hej”, „Umówiłem się z nim na dziewiątą” z płyty pt. Piersi i przyjaciele 60/70
 • 1995 – „Modlitwa III – pozwól mi” z płyty pt. Dżem List do R. na 12 głosów vol. 2
 • 1999 – „Mniejsze zło” z płyty pt. Lato Przyjaźń Coca-Cola
 • 1999 – „Powiedz ile” z płyty pt. Energy Energy
 • 2000 – „Jak w taki dzień deszczowy”, „Radość najpiękniejszych lat” z płyty pt. Tyle słońca, koncert poświęcony Annie Jantar
 • 2001 – „Żyć coraz pewniej” z płyty pt. Claudia – miłość rozkwita latem
 • 2001 – „Goo Goo”, „Masz odwagę” z płyty pt. Wojciech Pilichowski Pi
 • 2002 – „Pomóż mi” z płyty pt. Pomóż mi
 • 2009 – „Gdybyś kochał, hej!”, „Poszłabym za tobą”, „W co mam wierzyć” z płyty pt. Breakout Festiwal 2007 - Wysłuchaj mojej pieśni Panie
 • 2009 – „Proud Mary”, „Whom The Bells Tolls” z płyty pt. 40 lat Woodstock
 • 2011 – „Tak, tak... to ja!”, „Nie pytaj o Polskę” z płyty pt. Projekt Republika – Przystanek Woodstock 2011
 • 2012 – „Kwiaty we włosach” z płyty pt. Klenczon Legenda
 • 2013 – „Niezłomni” z płyty pt. Panny wyklęte
 • 2014 – „Wstań i walcz” z płyty pt. Panny wyklęte: wygnane vol. 1

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Udział w innych teledyskach[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Gwiazda Kasi Kowalskiej w Opolu
 • 1994
 • 1995
 • 1997
  • Brązowy Otto czytelników magazynu Bravo
 • 1998
  • Fryderyki: nagroda publiczności (Co może przynieść nowy dzień)
 • 2001
 • 2002
  • Polskie Internetowe Nagrody Muzyczne: polska wokalistka roku, najlepszy polski teledysk 2001 roku (Starczy słów), najlepsza polska strona internetowa artysty (www.kasiakowalska.com.pl)
 • 2003
 • 2005
  • Superjedynka: płyta rock (Samotna w wielkim mieście)
  • Złota płyta (Samotna w wielkim mieście)
 • 2009
 • 2010
 • 2011
  • Platynowa płyta "Kowalska/Ciechowski: Moja krew"
  • Superjedynka: SuperArtysta

Udział w reklamach[edytuj | edytuj kod]

 • 1996 – reklama zegarków Casio Baby-G
 • 2004 – kampania promocyjna Radia RMF FM
 • 2007 – kampania promocyjna Radia Zet[33]
 • 2010 – reklama Banku Millennium pod hasłem „Już czas poczuć radość, jaką daje dom”[34]
 • 2016 – reklama soku „Fortuna” pod hasłem „Dbaj o siebie”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Kasia Kowalska - AllMusic [data dostępu: 2018-04-30] (ang.)
 2. a b Kasia Kowalska - RMF FM [data dostępu: 2018-04-30]
 3. a b c d Kasia Kowalska - Rate Your Music [data dostępu: 2018-04-30] (ang.)
 4. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) [data dostępu: 2010-10-03]
 5. Kasia Kowalska - Muzyka.wp.pl
 6. Kasia Kowalska w bazie Archiwum Polskiego Rocka
 7. Kasia Kowalska w bazie Internet Movie Database (ang.)
 8. Kasia Kowalska w reklamie Fortuny! Śpiewa znaną piosenkę! [data dostępu: 2016-10-20]
 9. Eurovision Song Contest 1996 [data dostępu: 2015-09-16] (ang.)
 10. Kasia Kowalska w bazie filmpolski.pl
 11. Kasia Kowalska wznawia [data dostępu: 2017-11-24]
 12. a b c Lato Zet i Dwójki 2014 – Toruń cz. 2 [data dostępu: 2015-03-01]
 13. Artysta 25-lecia [data dostępu: 2015-02-09]
 14. Kasia Kowalska i Czerwone Gitary odsłonili swoje gwiazdy w Opolu [data dostępu: 2015-06-12]
 15. Kasia Kowalska – Jestem mamą dwójki dzieci! [data dostępu: 2009-09-15]
 16. Kasia Kowalska prezentuje [data dostępu: 2009-09-15]
 17. a b c d Platynowe płyty [data dostępu: 2010-01-26]
 18. a b c d Złote płyty [data dostępu: 2010-01-26]
 19. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS - Official Retail Sales Chart [data dostępu: 2017-11-24]
 20. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS - Official Retail Sales Chart [data dostępu: 2017-11-24]
 21. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS - Official Retail Sales Chart [data dostępu: 2017-11-24]
 22. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS - Official Retail Sales Chart [data dostępu: 2017-11-24]
 23. Kowalska śpiewa Ciechowskiego: Moja krew [data dostępu: 2010-11-15]
 24. OLiS – sprzedaż w okresie 20.12.2010 – 26.12.2010 [data dostępu: 2011-01-01]
 25. Platynowa płyta dla Kasi Kowalskiej. Koncert piosenek Republiki w Opolu [data dostępu: 2011-06-12]
 26. Kasia Kowalska – Alannah (tak niewiele chcę) (AirPlay Top: 28.04. – 04.05.2018) [data dostępu: 2018-05-07]
 27. Kasia Kowalska – Alannah (tak niewiele chcę) (AirPlay Nowości: 24.03. – 30.03.2018) [data dostępu: 2018-04-03]
 28. Kasia Kowalska – Bezpowrotnie [data dostępu: 2015-06-13]
  Kasia Kowalska – Antidotum [data dostępu: 2015-06-13]
  Kasia Kowalska – Pieprz i sól [data dostępu: 2015-06-13]
  Kasia Kowalska – Prowadź mnie [data dostępu: 2015-06-13]
  Kasia Kowalska – Domek z kart [data dostępu: 2015-06-13]
  Kasia Kowalska – Dlaczego nie? [data dostępu: 2015-06-13]
  Kasia Kowalska – A Ty, czego chcesz? [data dostępu: 2015-06-13]
  Kasia Kowalska – Spowiedź [data dostępu: 2015-06-13]
  Kasia Kowalska – Maskarada [data dostępu: 2015-06-13]
  Kasia Kowalska – Baby Blues [data dostępu: 2015-06-13]
 29. LP3 – staystyki dla wykonawcy Kasia Kowalska [data dostępu: 2010-11-15]
 30. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Kasia Kowalska [data dostępu: 2011-11-25]
  Kasia Kowalska – To co może przyjść (Notowanie 446) [data dostępu: 2016-11-20]
  Kasia Kowalska – Starczy słów (Notowanie 526) [data dostępu: 2016-11-20]
  Kasia Kowalska – Pieprz i sól (Notowanie 607) [data dostępu: 2016-11-20]
  Kasia Kowalska – Prowadź mnie (Notowanie 707) [data dostępu: 2016-11-20]
 31. Kasia Kowalska – Mniejsze zło [data dostępu: 2015-06-13]
 32. Nominowani do Superjedynek 2009 są super? [data dostępu: 2009-04-30]
 33. Kasia Kowalska w bazie Filmweb
 34. Nowa gwiazda hipotek w Millennium [data dostępu: 2010-10-17]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]