Kasia Stankiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kasia Stankiewicz
Imię i nazwisko Katarzyna Maria[a] Stankiewicz
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1977
Działdowo
Gatunki pop-rock, rock alternatywny, electro
Zawód muzyk, wokalista
Aktywność od 1995
Wytwórnie płytowe Zic Zac
Powiązania Kayah, Varius Manx

Kasia Stankiewicz, właśc. Katarzyna Maria[a] Stankiewicz (ur. 2 czerwca 1977 w Działdowie[1][2]) – polska wokalistka alternatywna, autorka tekstów, była wokalistka Varius Manx. Zadebiutowała w programie telewizyjnym „Szansa na sukces”.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku 18-letnia Stankiewicz wystąpiła w programie „Szansa na sukces”. Zaśpiewała piosenkę pt. „Zamigotał świat” i zdobyła pierwsze miejsce. W 1996 roku wokalista zajęła miejsce Anity Lipnickiej po jej odejściu z zespołu Varius Manx.

W marcu zespół, już z nowa wokalistką, wszedł do studia S-4, aby nagrać kolejna płytę. W maju ukazał się pierwszy singel – „Orła cień”. Po kilku dniach królował on na listach przebojów. 21 czerwca odbyła się premiera nowego krążka – Ego. 28 czerwca zespół wystąpił na festiwalu w Opolu, gdzie wręczono im Złotą Płytę. W tym samym dniu płyta uzyskała status platyny. Stankiewicz została miło przyjęta przez wszystkich fanów. Wokalistka brała udział w nagraniu albumu Ireny Santor Duety, gdzie wraz z artystką wykonała piosenkę „Kamienne schodki”. W sierpniu wystąpiła na galowym koncercie laureatów festiwalu Sopot '96. W październiku i listopadzie zespół wyruszył na wielką trasę koncertową. Odwiedził 16 największych miast w Polsce. W trakcie specjalnego koncertu w Warszawie zespół otrzymał multiplatynę za ponad 400 tys. sprzedanych egzemplarzy płyty Ego. W roku 1996 zespół otrzymał „Złoty Mikrofon Popcornu” za przebój roku „Orła cień” oraz w kategorii: zespół roku. Wręczony został MACHINER dla Stankiewicz, jako debiutantki roku.

W 1997 roku w lutym odbyła się premiera filmu Nocne graffiti. Promująca soundtrack piosenka „Ruchome piaski”, zaśpiewana przez Stankiewicz, stała się szybko hitem. Od marca do maja zespół nagrywał kolejną płytę. W kwietniu Stankiewicz została zaproszona do udziału w nagraniu dwóch piosenek na płytę KayahZebra.

7 września o godz. 12:00 zespół witał zaproszonych gości na dachu jednego z budynków w Warszawie, gdzie prezentował swój nowy album. Płyta End zawiera 14 utworów (piosenka „Kiedy mnie malujesz” gościła na antenie radiowej i telewizyjnej już od czerwca). 8 września (dzień premiery handlowej) płyta osiągnęła status płyty złotej. Piosenka „Czy tak chcesz” została włączona do akcji „Clean Up The World” i ma promować sprzątanie świata przez cały rok. Stankiewicz planowała w tym czasie solowy projekt.

21 maja 1999 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Stankiewicz. Singel „Dopiero od jutra”, promujący album, gościł od marca na listach przebojów. Producentem płyty był Michał Przytuła. W tworzeniu muzyki piosenkarce pomagali m.in.: Paweł Zarecki, Krzysztof Antkowiak, Grzegorz Piotrowski. Teksty na płycie były autorstwa Tomka Wachnowskiego i jej, dwa teksty napisała dla niej Kayah. W czerwcu Stankiewicz ruszyła w press-tour po Polsce, a potem grała kilkanaście koncertów w całej Polsce.

W marcu 2000 roku zespół Varius Manx wydał płytę Najlepsze z dobrych, z okazji dziesięciolecia powstania zespołu. Płyta zawierała najlepsze utwory z ostatnich lat oraz 4 nowe kompozycje. Płytę promował utwór „Teraz i tu”. 7 kwietnia w Warszawie (w Sali Kongresowej) odbył się jubileuszowy koncert Varius Manx. W maju zespół miał trasę koncertową razem z radiem RMF FM. Wszystkie koncerty odbywały się pod nazwą: „Majówka Varius Manx i RMF FM”. Varius dał kilka koncertów w wakacje. Stankiewicz zrezygnowała ze śpiewania w zespole, jej miejsce zajęła Monika Kuszyńska, zaś wokalistka przygotowywała projekt na drugą, solową płytę.

Na wiosnę 2001 w radiu pojawił się cover w wykonaniu Stankiewicz i Michała Żebrowskiego „Niepewność”, który promuje album aktora Lubię, kiedy kobieta, nagrany z nią oraz Anną Marią Jopek i Kasią Nosowską. W wakacje odbył się wspólny koncert Stankiewicz i kultowego zespołu Tangerine Dream, w Warszawie, na Moście Świętokrzyskim. Piosenki miały służyć pojednaniu polsko-niemieckiemu. Piosenka nagrana przez nią promowała nowy album TG na całym świecie.

Piosenkarka weszła do studia i zaczęła pracę nad nowym albumem solowym. Płyta została nagrana w studiach we Wrocławiu i Gdańsku, a prace nad nią trwały 3 lata. Produkcją utworów zajął się jej partner Radek Łuka. Jako, że wytwórnia BMG nie wierzyła w nagrany materiał, Stankiewicz sprzedała mieszkanie w Warszawie i postanawiała sama wydać album. Przedsmak płyty fani dostali w prezencie gwiazdkowym 2002 – „Chciałabym być aniołem”, promowane przez Program 3 Polskiego Radia. Piosenką promującą nowy album był „Schyłek lata”, który swą premierę miał już w połowie lipca, jednak na listach przebojów pojawił się mniej więcej w czasie premiery płyty. Stankiewicz zagrała pierwszy od bardzo dawna koncert w Warszawskim Klubie Qult. Wokół płyty zawrzało: po pierwsze – nagie kobiety w teledysku, po drugie – nagie kobiety na okładce. Ale płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i publiczność. Wokół niej i jej muzyki znów zrobiło się głośno. Drugim teledyskiem i singlem z płyty Extrapop została „Francuzeczka”, promowana, podobnie jak poprzednia piosenka, „niegrzecznym” teledyskiem. Płyta odnosiła sukcesy, również dzięki trzeciemu singlowi, „Saint Etienne”, na którym utwór ów pojawia się w wersji francuskiej. Stankiewicz brała też udział w nagraniach płyty ze świątecznymi piosenkami Święta, Święta i występowała w licznych programach telewizyjnych („Kuba Wojewódzki”, „POPLista”, „Spełniamy marzenia”, „Śpiewające fortepiany”, „Bar”, „Szansa na sukces”).

W październiku 2004 roku urodziła syna Fryderyka, ze związku z Radosławem Łuką.

W październiku 2006 miała miejsce premiera następnej płyty wokalistki, zatytułowanej Mimikra. Płyta była nagrana już pod opieką wytwórni EMI MUSIC, a pierwszym promującym ją singlem był utwór „4 ręce”. Drugim singlem z albumu Mimikra był utwór „Marzec”, który miał swoją premierę w styczniu 2007, następnym – „W środku myśli”, który startował w polskich preeliminacjach do Sopot Festival 2007, a ostatnim – czwartym – „Jedno zdjęcie z archiwum pamięci”.

Rok 2008 dla wokalistki zaczął się pracowicie. Na początku roku Stankiewicz nagrała utwór „Night Club”, który znajduje się na ścieżce dźwiękowej do serialu „PitBull”. Całość wyprodukował Luka – partner życiowy wokalistki. 25 kwietnia premierę miała płyta Martyny Jakubowicz, gdzie jeden z utworów – „Baby w Meksyku” – zaśpiewała Stankiewicz.

W 2008 roku można było usłyszeć nowy utwór wokalistki pt. „Run” w serialu „Londyńczycy”, emitowanym przez TVP1.

Cały ten czas Kasia Stankiewicz pracowała też nad nowym albumem. Prace trwały w studiach w Polsce i Wielkiej Brytanii, a producentem albumu został Eddie Stevens, współpracujący z takimi artystami jak Zero 7 i Moloko[3]. Kilkakrotnie przekładana premiera płyty spowodowana była pracą nad ostatecznym kształtem albumu, o którym sama piosenkarka powiedziała: „to nie tylko mój nowy album, nad którym pracowałam ostatnie cztery lata, to multidyscyplinarny projekt, w który zaangażowali się artyści z całego świata”. Ostateczny kształt albumu, pt. Lucy and the Loop, Stankiewicz stworzyła w Islandii, w studiu Bedroom Community[4]. W Islandii powstał też teledysk do pierwszego singla z płyty – „Lucy”. Projektem pobocznym Lucy and the Loop była seria 10 fotografii inspirowanych 10 piosenkami z albumu, autorstwa Kasi Bielskiej i Dominika Tarabańskiego.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
Kasia Stankiewicz
 • Data: 1999
 • Wydawca: Zic Zac/BMG Poland
 • Format: CD
Extrapop
 • Data: 22 sierpnia 2003[5]
 • Wydawca: Raf/BMG Poland
 • Format: CD, digital download[6]
38[7]
Mimikra
 • Data: 20 października 2006[8]
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • Format: CD, digital download[9]
Lucy and the Loop
 • Data: 14 października 2014[10]
 • Wydawca: Warner Music Poland
 • Format: CD, digital download[11]
33[12]
„—”  album nie był notowany
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
LP3
[13]
SLiP
[14]
RDN
[15]
PRB
[16]
„Horyzont” (oraz Kayah i Andrzej Krzywy)[17] 1996 38 30
„Dopiero od jutra”[18] 1999 41 Kasia Stankiewicz
„Żeby dostać trzeba dać” (oraz Kayah)[19] 37
„Niepewność” (oraz Michał Żebrowski) 2001 33 Lubię, kiedy kobieta
(Michał Żebrowski)
„Chciałabym być aniołem” 2002 46
„Schyłek lata”[20] 2003 13 24 Extrapop
„Francuzeczka” 33 23
„Tak jak śnieg” (oraz Kuba Badach i Mietek Szcześniak)
„Saint Etienne”[21] 2004 48 Extrapop
„4 ręce”[22] 2006 24 6 Mimikra
„Marzec”[23] 2007 6 3 1
„W środku myśli” 42 6
„Jedno zdjęcie z archiwum pamięci”
„Run” 2009 32 8
„Lucy”[24] 2014 2 Lucy and the Loop
„—”  singel nie był notowany
Teledyski
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„Dopiero od jutra” 1999
Kasia Stankiewicz [25]
„Niepewność”
(Michał Żebrowski with Kasia Stankiewicz)
2002
Lubię, kiedy kobieta
(Michał Żebrowski)
[26]
„Schyłek lata” 2003 Karolina Bendera Extrapop [27]
„Francuzeczka” Joanna Rechnio [28]
„Saint Etienne” [29]
„Marzec” 2006
Mimikra [30]
„4 Ręce” Joanna Rechnio [31]
„W środku myśli” 2007 Grupa 13 [32]
„Lucy” 2014
Lucy and the Loop [33]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 1996 – zwycięstwo w konkursie premier w Opolu
 • 1996 – złoty mikrofon od „Popcornu” za przebój „Orła cień”
 • 1996Machiner za „debiut roku”
 • 1998 – Karlsham 1998 – Nagroda publiczności dla Kasi Stankiewicz na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich
 • 1999 – drugie miejsce w konkursie premier w Opolu
 • 1999 – nagroda dziennikarzy w Opolu

Uwagi

 1. a b Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów K. Stankiewicz.

Przypisy

 1. Kasia Stankiewicz – Artyści – Muzyka w INTERIA.PL – biografia, płyty, albumy, zdjęcia, galeria, wywiady, wiadomości, informacje, teledyski, czat
 2. Polska Fundacja Muzyczna: Kalendarium – Czerwiec . pfm.pl. [dostęp 2010-10-04].
 3. Kasia Stankiewicz powraca z nową, niezwykłą płytą. dlaStudenta.pl – Muzyka ( muzyka.dlastudenta.pl ), 2012-11-27. [dostęp 2015-09-07].
 4. http://icelandnews.is/rozrywka-i-kultura/ludzie/trzeba-poleciec-na-islandie-po-to-brzmienie-wywiad-z-kasia-stankiewicz
 5. http://muzyka.wp.pl/rid,54399,title,Extrapop,plyta.html
 6. https://itunes.apple.com/gb/album/extrapop/id652817871
 7. http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=161&lang=en
 8. http://muzyka.interia.pl/plyty/plyta/kasia-stankiewicz-mimikra,21817
 9. https://itunes.apple.com/gb/album/mimikra/id695464838
 10. http://warnermusic.pl/index.php?action=katalog&album_id=18302
 11. https://itunes.apple.com/pl/album/lucy-and-the-loop/id924196183
 12. http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=891&lang=en
 13. http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1298
  http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1110
  http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1470
  http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1313
 14. http://radioszczecin.pl/index.php?idp=154&idx=1817&idla=536
  http://radioszczecin.pl/index.php?idp=154&idx=1817&idla=247
 15. Lista przebojów. Notowanie nr 580, 588. rdn.pl. [dostęp 2014-02-25].
 16. http://www.radio.bialystok.pl/listaprzebojow/index/d/15/m/11/y/2014
 17. http://www.discogs.com/Kasia-Stankiewicz-Kayah-Andrzej-Krzywy-Horyzont/release/1608589
 18. http://www.discogs.com/Kasia-Stankiewicz-Dopiero-Od-Jutra/release/1609795
 19. http://www.discogs.com/Kasia-Stankiewicz-Żeby-Dostać-Trzeba-Dać/release/1609241
 20. http://www.discogs.com/Kasia-Stankiewicz-Schyłek-Lata/release/1608624
 21. http://www.discogs.com/Kasia-Stankiewicz-Saint-Etienne/release/1622877
 22. http://www.discogs.com/Kasia-Stankiewicz-4-Ręce/release/1604381
 23. http://www.discogs.com/Kasia-Stankiewicz-Marzec/release/1604671
 24. https://itunes.apple.com/pl/album/lucy-single/id910927651
 25. https://www.youtube.com/watch?v=IwEfBnSosg8
 26. https://www.youtube.com/watch?v=jzR0i4OZpnI
 27. https://www.youtube.com/watch?v=YZi7jxdKjEY
 28. https://www.youtube.com/watch?v=S6F8NpNBiu8
 29. https://www.youtube.com/watch?v=tZAADKWBc-E
 30. https://www.youtube.com/watch?v=-4Eywj8f38o
 31. https://www.youtube.com/watch?v=i9bsgv3hUiM
 32. https://www.youtube.com/watch?v=hobDdKEuCt0
 33. https://www.youtube.com/watch?v=RLPampdv3Q8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]