Kasia Stankiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kasia Stankiewicz
Ilustracja
Kasia Stankiewicz (2015)
Imię i nazwisko Katarzyna Maria[a] Stankiewicz
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1977
Działdowo
Gatunki pop-rock, rock alternatywny, electro
Zawód muzyk, piosenkarka
Aktywność od 1995
Wydawnictwo Zic Zac
Powiązania Kayah, Varius Manx
Strona internetowa

Katarzyna Maria[a] Stankiewicz (ur. 2 czerwca 1977 w Działdowie[1][2]) – polska piosenkarka alternatywna i autorka tekstów.

W latach 1996–2000 wokalistka zespołu Varius Manx, z którym w tym czasie wydała dwa albumy studyjne: Ego (1996) i End (1997). Od 2000 artystka solowa, wydała cztery albumy studyjne: Kasia Stankiewicz (1999), Extrapop (2003), Mimikra (2006) i Lucy and the Loop (2014). W 2015 powróciła do działalności z zespołem Varius Manx, wydali album Ent (2018).

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Umiejętności wokalne szlifowała w Miejskim Domu Kultury w rodzinnym Działdowie[3]. Zadebiutowała na scenie muzycznej w 1995, kiedy w wieku 18 lat wystąpiła w programie Szansa na sukces. Zaśpiewała wówczas piosenkę „Zamigotał świat” w odcinku z zespołem Varius Manx i zajęła pierwsze miejsce. Rok później zastąpiła Anitę Lipnicką w roli wokalistki zespołu. W marcu nagrała z muzykami materiał na ich kolejną płytę. W maju ukazał się pierwszy singel – „Orła cień[4], który dotarł na szczyt wielu polskich list przebojów. 21 czerwca odbyła się premiera nowego krążka zatytułowanego Ego[5]. Tydzień później zespół wystąpił na 33. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym wręczono im Złotą Płytę. W tym samym dniu płyta uzyskała status platyny. Drugim singlem z płyty został utwór „Ten sen”[6]. W tym samym roku Stankiewicz wzięła udział w nagraniu utworu „Kamienne schodki”, który zaśpiewała w duecie z Ireną Santor na potrzeby jej albumu zatytułowanego Duety[7]. W sierpniu wystąpiła na galowym koncercie laureatów festiwalu sopockiego w 1996. W październiku i listopadzie zespół wyruszył w wielką trasę koncertową, w ramach której odwiedził 16 największych miast w Polsce. W trakcie koncertu w Warszawie zespół otrzymał multiplatynę za ponad 400 tys. sprzedanych egzemplarzy płyty Ego. W tym samym roku zespół otrzymał dwie statuetki Złotego Mikrofonu „Popcornu” za przebój roku („Orła cień”) oraz za wygraną w kategorii „Zespół roku”. Sama wokalistka otrzymała także nagrodę „Machinera” w kategorii „Debiutanka roku”, wręczaną przez magazyn „Machina”.

W lutym 1997 odbyła się premiera filmu Nocne graffiti, w ścieżce dźwiękowej którego znalazła się piosenka „Najlepszy z dobrych” nagrana przez Stankiewicz oraz trzy piosenki Varius Manx: „Małe zaćmienie”, „Nieme ściany” oraz „Ruchome piaski”, która stała się przebojem w kraju. Od marca do maja zespół nagrywał materiał na swoją kolejną płytę, zaś w kwietniu Stankiewicz wzięła udział w nagraniu dwóch piosenek – „Uratujcie go” i „Cicho tu” – na płytę Kayah zatytułowaną Zebra[8]. 7 września o godz. 12:00 zespół witał zaproszonych gości na dachu jednego z budynków w Warszawie, gdzie prezentował nowy album pt. End[9]. Na płycie znalazło się czternaście utworów, w tym m.in. „Kiedy mnie malujesz”, która gościła na antenie radiowej i telewizyjnej już od czerwca. Dzień później odbyła się premiera handlowa krążka, który w tym samym dniu uzyskał status złotej płyty. Piosenka „Czy tak chcesz” została włączona do akcji „Clean Up the World” i promowała sprzątanie świata przez cały rok. Stankiewicz planowała w tym czasie solowy projekt. 21 maja 1999 wydała pierwszą, solową płytę, zatytułowaną po prostu Kasia Stankiewicz, której producentem był Michał Przytuła. Teksty na płycie napisała sama we współpracy z Tomaszem Wachnowskim i Kayah[10]. Pierwszym singlem z albumu został utwór „Dopiero od jutra”[11], który gościł od marca na listach przebojów. W czerwcu wyruszyła w promocyjną trasę po Polsce, a potem grała kilkanaście koncertów w całym kraju.

W marcu 2000 zespół Varius Manx wydał płytę pt. Najlepsze z dobrych, która powstała z okazji 10-lecia powstania zespołu. Płyta zawierała najlepsze utwory z ostatnich lat oraz cztery nowe kompozycje[12]. Płytę promował utwór „Teraz i tu”[13]. 7 kwietnia w warszawskiej Sali Kongresowej odbył się jubileuszowy koncert zespołu, zaś w maju muzycy odbyli trasę koncertową razem z radiem RMF FM, która odbyła się pod nazwą Majówka Varius Manx i RMF FM. W wakacje grupa zagrała kilka koncertów w kraju, zaś niedługo potem Stankiewicz odeszła z zespołu, a jej miejsce zajęła Monika Kuszyńska.

Po odejściu z Varius Manx zaczęła przygotowania do wydania drugiej solowej płyty. Wiosną 2001 w radiu ukazał się utwór „Niepewność”, który nagrała w duecie z Michałem Żebrowskim[14] na potrzeby jego albumu studyjnego zatytułowanego Lubię, kiedy kobieta. Płyta została nagrana przy udziale piosenkarki oraz Anny Marii Jopek i Kasi Nosowskej[15]. W wakacje Stankiewicz zagrała na warszawskim Moście Świętokrzyskim koncert wspólnie z zespołem Tangerine Dream. Wydarzenie miało służyć pojednaniu polsko-niemieckiemu. W tym samym roku zaczęła pracę nad nowym albumem solowym. Płyta została nagrana w studiach we Wrocławiu i Gdańsku, a prace nad nią trwały trzy lata. Produkcją utworów zajął się jej partner Radosław Łuka. Jako, że wytwórnia BMG Poland nie wierzyła w nagrany materiał, Stankiewicz sprzedała mieszkanie w Warszawie i postanowiła sama wydać album. Pod koniec grudnia 2002 ukazał się pierwszy utwór z płyty – „Chciałabym być aniołem”, który promowany był przez Program 3 Polskiego Radia. Pierwszym singlem z albumu została natomiast piosenka „Schyłek lata”[16], który miała swoją premierę w połowie lipca, jednak na listach przebojów pojawiła się mniej więcej w czasie premiery płyty. W tym czasie Stankiewicz zagrała także pierwszy od dawna koncert w warszawskim klubie Qult. Album pt. Extrapop ukazał się w 2003[17]. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i publiczność. Drugim teledyskiem i singlem z płyty została piosenka „Francuzeczka”, do którego powstał kontrowersyjny teledysk. Trzecim singlem z krążka został „Saint Etienne”, na którym utwór pojawił się także w wersji francuskiej[18]. W tym samym roku wzięła udział w nagraniach płyty ze świątecznymi piosenkami Święta, Święta, na którą nagrała piosenki „Chciałabym być Aniołem” oraz „Tak jak śnieg” razem z Kubą Badachem i Mieczysławem Szcześniakiem[19]. Oprócz tego, wystąpiła w licznych programach telewizyjnych, takich jak m.in.: Kuba Wojewódzki, POPLista, Spełniamy marzenia, Śpiewające fortepiany, Bar czy Szansa na sukces. W 2004 Stankiewicz ogłosiła przerwę w karierze z powodu narodzin swojego pierwszego dziecka.

W październiku 2006 wydała kolejny solowy album studyjny pt. Mimikra, który został wydany pod szyldem wytwórni EMI Music[20]. Pierwszym singlem promującym album był utwór „4 ręce”[21], zaś drugim – „Marzec”, który miał swoją premierę w styczniu 2007[22]. Trzecim singlem została piosenka „W środku myśli”, z którą piosenkarka startowała w polskich preeliminacjach do konkursu „Sopot Festival 2007”, zaś czwartym – „Jedno zdjęcie z archiwum pamięci”. Na początku 2008 nagrała utwór „Night Club”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej serialu Pitbull. 25 kwietnia premierę miała płyta Martyny Jakubowicz zatytułowana Te 30. urodziny, na którym znalazł się m.in. utwór artystki „Baby w Meksyku” zaśpiewany przez Stankiewicz. W tym samym roku jej piosenka „Run” pojawiła się w ścieżce dźwiękowej serialu Londyńczycy emitowanego przez TVP1. W tym samym czasie pracowała nad nowym materiałem w studiach w Polsce i Wielkiej Brytanii, a producentem albumu został Eddie Stevens, współpracujący z takimi artystami jak Zero 7 i Moloko[23]. Kilkakrotnie przekładana premiera płyty spowodowana była pracą nad ostatecznym kształtem albumu, o którym sama piosenkarka powiedziała: to nie tylko mój nowy album, nad którym pracowałam ostatnie cztery lata, to multidyscyplinarny projekt, w który zaangażowali się artyści z całego świata. 10 października 2014 ukazał się album pt. Lucy and the Loop[24], który Stankiewicz nagrała w islandzkim studiu Bedroom Community[25]. Pierwszym singlem z płyty został utwór „Lucy”, do którego teledysk został zrealizowany w Islandii. Projektem pobocznym Lucy and the Loop była seria dziesięciu fotografii (autorstwa Kasi Bielskiej i Dominika Tarabańskiego), które zostały inspirowane piosenkami z albumu.

Kasia Stankiewicz podczas koncertu z Varius Manx, 2019

W 2016 wyruszyła z zespołem Varius Manx w jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia istnienia grupy[26]. Ich pierwszy występ miał miejsce 31 grudnia 2015 podczas koncertu sylwestrowego TVP2 we Wrocławiu, podczas którego zaprezentowali „Orła cień”, „Ruchome piaski” oraz „Set Fire to the Rain” z repertuaru Adele[27].

Działalność pozamuzyczna[edytuj | edytuj kod]

Była jurorką w programie Mini Playback Show (1997–1999) oraz uczestniczką piątej edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2016)[28] i jest uczestniczką drugiej serii programu Dance Dance Dance (2020).

W 2016 była nominowana do zdobycia statuetki Gwiazda Plejady w kategorii „metamorfoza roku”[29].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ma młodszą siostrę, Annę. Ze związku z Radosławem Łuką ma syna Fryderyka (ur. 2004).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
Ego (oraz Varius Manx)
 • Data: 21 czerwca 1996
 • Wydawca: Zic Zac
 • Format: CD
 • POL: 400 000+
 • POL: 2× platynowa płyta
End (oraz Varius Manx)
 • Data: 13 kwietnia 1997
 • Wydawca: Zic Zac
 • Format: CD
 • POL: 200 000+
 • POL: platynowa płyta
Kasia Stankiewicz
 • Data: 1999
 • Wydawca: Zic Zac/BMG Poland
 • Format: CD
Extrapop
 • Data: 22 sierpnia 2003[30]
 • Wydawca: Raf/BMG Poland
 • Format: CD, digital download[31]
38[32]
Mimikra
 • Data: 20 października 2006[34]
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • Format: CD, digital download[35]
Lucy and the Loop
 • Data: 14 października 2014[36]
 • Wydawca: Warner Music Poland
 • Format: CD, digital download[37]
33[38]
25 Live (oraz Varius Manx)
 • Data: 21 października 2016
 • Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
 • Format: CD, digital download
5[39]
Ent (oraz Varius Manx)
 • Data: 13 kwietnia 2018
 • Wydawca: Agora
 • Format: CD, digital download
2[40]
 • POL: złota płyta[42]
„—”  album nie był notowany
Single
Tytuł Rok Pozycje na listach Album
POL
[43]
LP3
[44]
SLiP
[45]
RMF FM
WiR
„Horyzont” (oraz Kayah i Andrzej Krzywy)[46] 1996 38 30
„Dopiero od jutra”[47] 1999 41 Kasia Stankiewicz
„Żeby dostać trzeba dać” (oraz Kayah)[48] 37
„Niepewność” (oraz Michał Żebrowski) 2001 33 Lubię, kiedy kobieta
(Michał Żebrowski)
„Chciałabym być aniołem” 2002 46 4
„Schyłek lata”[49] 2003 13 24 1 1 Extrapop
„Francuzeczka” 33 23 4 2
„Tak jak śnieg” (oraz Kuba Badach i Mietek Szcześniak)
„Saint Etienne”[50] 2004 48 16 9 Extrapop
„4 ręce”[51] 2006 24 1 1 Mimikra
„Marzec”[52] 2007 6 3 1 1
„W środku myśli” 42 6 2 1
„Jedno zdjęcie z archiwum pamięci” 6
„Run” 2009 32 8
Lucy[53] 2014 Lucy and the Loop
„Ameryka” (oraz Varius Manx) 2016 37 4 25 Live
„Piątek” (oraz Varius Manx) 15 50 13 6 4
„Biegnij” (oraz Varius Manx) 2017 44 1 Ent
„Mgła nad Warszawą” (oraz Varius Manx) 2018 32 43 36 2
„Kot bez ogona” (oraz Varius Manx) 16 24 4 2 6
„Przed epoką wstydu” (oraz Varius Manx) 15 42 12 1 3
„Księżyc się zmęczył” (oraz Varius Manx) 31 1
„Śliwkowy deszcz” (oraz Varius Manx) 2019 46 4
„Enjoy The Silence”
„—”  singel nie był notowany
Teledyski
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„Dopiero od jutra” 1999
Kasia Stankiewicz [54]
„Niepewność”
(Michał Żebrowski i Kasia Stankiewicz)
2002
Lubię, kiedy kobieta
(Michał Żebrowski)
[55]
„Schyłek lata” 2003 Karolina Bendera Extrapop [56]
„Francuzeczka” Joanna Rechnio [57]
„Saint Etienne” [58]
„Marzec” 2006
Mimikra [59]
„4 Ręce” Joanna Rechnio [60]
„W środku myśli” 2007 Grupa 13 [61]
„Lucy” 2014
Lucy and the Loop [62]
„Ameryka” (oraz Varius Manx) 2016 Michał Pańszczyk 25 Live [63]
„Piątek” (oraz Varius Manx) [64]
„Biegnij” (oraz Varius Manx) 2017 Ent
„Breath” (oraz Varius Manx) 2018
„Kot bez ogona” (oraz Varius Manx)
„Księżyc się zmęczył” (oraz Varius Manx)
„Śliwkowy deszcz” (oraz Varius Manx) 2019

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów K. Stankiewicz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kasia Stankiewicz - Muzyka w Interia.pl, muzyka.interia.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 2. Polska Fundacja Muzyczna: Kalendarium – Czerwiec (pol.). pfm.pl. [dostęp 2010-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)].
 3. Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami 5 – Odcinek 3
 4. Varius Manx – Orła Cień (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 5. Varius Manx – Ego (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 6. Varius Manx – Ten Sen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 7. Irena Santor – Duety (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 8. Kayah – Zebra (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 9. Varius Manx – End (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 10. Kasia Stankiewicz* – Kasia Stankiewicz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 11. Kasia Stankiewicz* – Dopiero Od Jutra (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 12. Varius Manx – Najlepsze Z Dobrych (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 13. Varius Manx – Teraz I Tu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 14. Michał Żebrowski & Katarzyna Stankiewicz – Niepewność (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 15. Michał Żebrowski – Lubię, Kiedy Kobieta... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 16. Kasia Stankiewicz* – Schyłek Lata (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 17. Kasia Stankiewicz* – Extrapop (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 18. Kasia Stankiewicz* – Saint Etienne (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 19. Various – Święta Święta (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 20. Kasia Stankiewicz* – Mimikra (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 21. Kasia Stankiewicz* – 4 Ręce (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 22. asia Stankiewicz* – Marzec (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 23. Kasia Stankiewicz powraca z nową, niezwykłą płytą. dlaStudenta.pl – Muzyka ( muzyka.dlastudenta.pl ), 2012-11-27. [dostęp 2015-09-07].
 24. Kasia Stankiewicz* – Lucy And The Loop (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-01-10].
 25. Trzeba polecieć na Islandię po to brzmienie – wywiad z Kasią Stankiewicz – ICELAND NEWS, icelandnews.is [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 26. Jubileuszowa trasa Varius Manx z Kasią Stankiewicz, Gwiazdy wp.pl [dostęp 2015-12-25].
 27. „Mam te piosenki wkodowane w organizm”. Sylwester z Dwójką i 25-lecie zespołu Varius Manx (pol.). wroclaw.tvp.pl. [dostęp 2016-01-14].
 28. Barański i Stankiewicz trenują przed Tańcem z Gwiazdami. (pol.). fakt.pl. [dostęp 2016-03-03].
 29. Plebiscyt „Gwiazdy Plejady”: kto był nominowany? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2017-05-24].
 30. Extrapop - Kasia Stankiewicz - Muzyka - WP.PL, muzyka.wp.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 31. Extrapop: Reedycja by Kasia Stankiewicz on Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2018-05-19] (ang.).
 32. OLiS – sprzedaż w okresie 25.08.2003 – 31.08.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-11-24].
 33. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Regulamin, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2004-09-12].
 34. Kasia Stankiewicz - Mimikra - Muzyka w Interia.pl, muzyka.interia.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 35. Mimikra by Kasia Stankiewicz on Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 36. http://warnermusic.pl/index.php?action=katalog&album_id=18302
 37. Lucy and the Loop by Stankiewicz on Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 38. OLiS – sprzedaż w okresie 13.10.2014 – 19.10.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-11-24].
 39. OLiS – sprzedaż w okresie 21.10.2016 – 27.10.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-11-24].
 40. OLiS – sprzedaż w okresie 13.04.2018 – 19.04.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-04-26].
 41. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Regulamin, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2019-05-28].
 42. Złote płyty CD (przyznane w 2019 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2019-05-30].
 43. Varius Manx & Kasia Stankiewicz – Piątek (Top AirPlay: 26.11. – 02.12.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-12-05].
  Varius Manx & Kasia Stankiewicz – Mgła nad Warszawą (AirPlay Top: 12.05. – 18.05.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-05-21].
  Varius Manx & Kasia Stankiewicz – Kot bez ogona (AirPlay Top: 15.09. – 21.09.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-09-24].
  Varius Manx & Kasia Stankiewicz – Przed epoką wstydu (AirPlay Top: 24.11. – 30.11.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-12-03].
 44. http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1298
  http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1110
  http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1470
  http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1313
 45. http://radioszczecin.pl/index.php?idp=154&idx=1817&idla=536
  http://radioszczecin.pl/index.php?idp=154&idx=1817&idla=247
 46. Kasia Stankiewicz* / Kayah / Andrzej Krzywy - Horyzont (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 47. Kasia Stankiewicz* - Dopiero Od Jutra (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 48. Kasia Stankiewicz* - Żeby Dostać Trzeba Dać (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 49. Kasia Stankiewicz* - Schyłek Lata (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 50. Kasia Stankiewicz* - Saint Etienne (CD) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 51. Kasia Stankiewicz* - 4 Ręce (CDr) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 52. Kasia Stankiewicz* - Marzec (CDr) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 53. Lucy - Single by Stankiewicz on Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 54. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 55. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 56. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 57. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 58. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 59. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 60. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 61. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 62. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 63. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 64. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).