Kaskader

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaskader w pokazie pirotechnicznym

Kaskader – osoba zawodowo wykonująca jako dubler w filmach lub przedstawieniach teatralnych niebezpieczne sceny, takie jak: wypadki samochodowe, sceny walki, upadki z dużych wysokości, palenie, ewolucje konne itp[1].

Kaskader może w pewnych sytuacjach wykonywać samodzielne zadania aktorskie, z którymi związane jest ryzyko. Kaskader pracuje pod okiem koordynatora kaskaderów. Poza odpowiednią sprawnością i umiejętnościami, których nabywa w trakcie wieloletniego treningu w szkole kaskaderów filmowych, powinien zdobyć odpowiednią liczbę specjalistycznych licencji, które uprawniają do wykonywania poszczególnych efektów.

Decyzje tyczące się stwierdzenia kwalifikacji, do wykonywania zawodu kaskadera wydawał do roku 2004 Przewodniczący Komitetu Kinematografii. Kaskaderem filmowym – koordynatorem mogła zostać osoba, która posiada średnie wykształcenie i minimum 6 lat doświadczenia w pracy jako kaskader filmowy[2].

 Zobacz też kategorię: kaskaderzy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Le cascadeur. [dostęp 2014-03-20]. (fr.).
  2. Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19 maja 2000 r. w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych (Dz.U. z 2000 r. nr 51, poz. 610) (uznane za uchylone).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]