Kasper Suski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kasper Suski lub Gaspare Castiglionezłotnik krakowski, z pochodzenia Włoch z Florencji, szlachcic polski, właściciel dóbr suskich.

Gaspare Castiglione nabył w 1554 Suchą wraz z sąsiednią Stryszawą od poprzedniego właściciela Stanisława Słupskiego[1]. W 1556 ożenił się z jego córką Jadwigą Słupską, przez które wszedł w związki rodzinne ze szlachtą oświęcimską[1]. Za sprawą szwagra Jana Saszowskiego vel Palczowskiego (żonatego z Dorotą Słupską)[1], szlachcica od Domu Saszowskich (herbu Saszor)[2][3], sędziego zatorskiego i posła sejmowego, Kasper uzyskał nobilitację szlachecką i herb Saszor, wydany na Sejmie Walnym w Warszawie w dniu 21 lutego 1564 roku, i spełniły jego marzenia o szlachectwie[1]. Przyjął polskie nazwisko wywodzące się od nazwy jego dóbr – Suski. Dobra suskie pozostawały w rękach Suskich do 1608, kiedy kupił je Piotr Komorowski.

Kasper Suski wybudował około 1580 u stóp Kocurowej Góry obronny dwór drewniano-kamienny, który stanowi najstarszą część istniejącego do dzisiaj zamku suskiego, nazywanego niekiedy „Małym Wawelem”. Obecnie mieści się w nim hotel i restauracja noszące nazwę „Kasper Suski”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Oficjalny serwis internetowy Gminy Sucha Beskidzka – PORTRET KASPRA SUSKIEGO [1]
  2. Bartosz Paprocki: Herby rycerstwa polskiego przez Bartosza Paprockiego zebrane i wydane r. p. 1584; wydanie Kazimierza Józefa Turowskiego. Kraków: nakł. Biblioteka Polska (przedruk 1858), 1584, s. 710–711.
  3. Szymon Okolski: Orbis Polonus T.3. T. III. Kraków: In Officina Typographica Francisci Cæsarii, 1641–43, s. 94–98. (łac.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]