Kasper del Bufalo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Kasper del Bufalo (CPPS)
Gaspare del Bufalo
prezbiter
Mały apostoł Rzymu
Gaspare del Bufalo.jpg
Data urodzenia 6 stycznia 1786
Rzym
Data śmierci 28 grudnia 1837
Rzym
Czczony przez
Kościół/
wyznanie
katolicki
Data beatyfikacji 18 grudnia 1904
Data kanonizacji 1954
przez Piusa XII
Wspomnienie 28 grudnia lub 21 października

Kasper de Bufalo, wł. Gaspare del Bufalo (ur. 6 stycznia 1786 w Rzymie, zm. 28 grudnia 1837 tamże) – włoski kapłan (Mały apostoł Rzymu) i założyciel Misjonarzy Krwi Chrystusa, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj]

Kasper był uczniem w rzymskiej szkole pijarskiej. Matka zapewniła synowi staranne wychowanie. Po otrzymaniu niższych święceń wygłaszał kazania. Po odbyciu studiów teologicznych w Rzymie został kapelanem i kanonikiem kościoła św. Marka. Miał zamiar wyjechać na misje jak św. Franciszek Ksawery. Papież Pius VII nie zgodził się na jego wyjazd i powierzył mu prowadzenie misji ludowych we Włoszech[1]. Czasy napoleońskich spędził na wygnaniu w północnej Italii i na Korsyce po tym, jak odmówił przysięgi konstytucyjnej. Po upadku cesarstwa wrócił do Rzymu, gdzie głosił misje ludowe z taką gorliwością, że określono je jako “wielkie duchowe trzęsienia ziemi”. Z myślą o tej formie duszpasterskiego oddziaływania założył kongregację męską i żeńską.

Zmarł podczas epidemii cholery w 1837 roku. Przy jego łożu śmierci przebywali dwaj kapłani: sługa Boży Jan Merlini i św. Wincenty Pallotti, który wysłuchał jego ostatniej spowiedzi[2].

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 28 grudnia, w kalendarzu zgromadzenia przypada na 21 października.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Tarsycjusz Sinka: Św. Kasper. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy, s. 10, seria: Twój patron. ISBN 978-83-7216-575-6.
  2. Hans Hümmeler, Kasper del Bufalo. Założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa, Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, b.m.w. 1985, s. 74.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]