Przejdź do zawartości

Kastoreum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wysuszone „worki strojowe”[1] bobra kanadyjskiego
Wysuszone i rozdrobnione kastoreum
Aldehyd salicylowy

Kastoreum (strój bobrowy) – żółtawa wydzielina gruczołów skórnych bobra europejskiego (Castor fiber) oraz kanadyjskiego (Castor canadensis). Aromatycznym składnikiem tej substancji jest przede wszystkim kastoramina. Służy tym zwierzętom do natłuszczania futra i – w połączeniu z moczem – do znaczenia swojego terytorium. Bobry obu płci mają parę gruczołów, znajdujących się w dwóch wnękach pod skórą między miednicą a nasadą ogona, oraz parę worków, w których gromadzi się ich wydzielina.

Aby zwiększyć ilość pozyskiwanej wydzieliny, przenosi się zapachy z jednych żeremi do drugich – samiec bobra instynktownie pokrywa obcy zapach własnym, produkując dużą ilość wydzieliny do specjalnie przygotowanych zbiorniczków. Kastoreum uzyskuje się przez ekstrakcję tych wydzielin, a także przez macerację wysuszonych gruczołów, w których powstaje wydzielina. Gruczoły mają masę ok. 100 g. Po wysuszeniu są ciemne, twarde i dają się łatwo rozdrobnić. Poprzez odpowiednie dobranie technologii można uzyskać tinkturę, absolut, lub poprzez zastosowanie ekstrakcji alkoholem na gorąco – rezynoid. Roztwory kastoreum, podobnie jak ambra, są utrwalaczami zapachu w perfumach oraz stanowią dodatek zapachowy do mydeł i pudrów.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Stosowany w przemyśle perfumeryjnym do „zaokrąglenia” zapachu, oraz w przemyśle spożywczym jako „aromat naturalny”. Dawniej stosowany w medycynie jako panaceum.

Główne składniki

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zespół kierowany przez dr Andrzeja Czecha i Skipa Lisle: Bobry w Europie. [w:] Bobry.pl Serwis poświęcony bobrom [on-line]. Natural Systems. [dostęp 2015-05-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Władysław S. Brud, Iwona Konopacka-Brud, Podstawy perfumerii. Historia, pochodzenie i zastosowanie substancji zapachowych, Łódź: Oficyna Wydawnicza MA, 2009, ISBN 978-83-923517-2-6, OCLC 316595452.
  • Ryszard Farbiszewski, Agata Jabłońska-Trypuć, Sensoryka i substancje zapachowe, Białystok: Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia, 2006, ISBN 83-921926-3-X, ISBN 978-83-921926-3-3, OCLC 749231623.