Kasuga Taisha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kasuga Taisha
Kasuga Taisha
Państwo  Japonia
Miejscowość Nara
Wyznanie shintō
Rodzaj jinja
Dane świątyni
Budulec drewno
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Kasuga Taisha
Kasuga Taisha
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kasuga Taisha
Kasuga Taisha
Ziemia 34°40′53,00″N 135°50′53,99″E/34,681390 135,848330
Chozuya z wizerunkiem jelenia
Wiszące latarnie wotywne
Omszałe latarnie wzdłuż drogi wiodącej do chramu

Kasuga Taisha (jap. 春日大社?) – ważny chram shintoistyczny w japońskim mieście Nara, zbudowany w VIII w. i należący do możnej rodziny Fujiwara. Jest to sanktuarium związane z czterema bóstwami: Takemikazuchi, Futsumushi, Amenokoyane oraz Hime. Zapoczątkowało ono nowy styl w sakralnej architekturze japońskiej, tzw. kasuga-zukuri[1]. Do chramu prowadzi droga, po bokach której postawiono około tysiąca kamiennych latarni wotywnych ishi-dōrō. Wiszących latarni wykonanych z brązu jest jeszcze więcej - około tysiąca sześciuset[2]. Zapalane są tylko dwa razy w roku: w lutym z okazji święta wiosny, oraz 15 sierpnia, podczas święta o-bon.

Święta[edytuj]

W chramie odbywa się corocznie prawie dwadzieścia tradycyjnych festiwali. Najważniejsze z nich to Kasuga-matsuri (13 marca) oraz Wakamiya-matsuri (grudzień). Podczas świąt można zobaczyć m.in. stroje z okresu Heian, tańce kagura wykonaniu świętych dziewic miko oraz niemal zapomniane widowiska teatralno-muzyczne zwane bugaku sprzed ponad tysiąca lat.

Jelenie[edytuj]

Symbolem sanktuarium Kasuga są oswojone jelenie sika (shika), swobodnie chodzące po przylegającym do chramu parku. W tradycji shintō uważane są za posłańców bogów. Według miejscowej legendy bóg Takemikazuchi przybył w to miejsce właśnie na jeleniu. Istnieje również festiwal przyciągający turystów, związany z rytuałem przycinania rogów jelonkom przed okresem godowym (październik). Do drugiej połowy XIX w. za zabicie jelenia groziła kara śmierci, i wyroki rzeczywiście wykonywano, zwłaszcza w latach głodu.

Przypisy

  1. Tubielewicz, Jolanta: Nara i Kioto, str 59
  2. Tubielewicz, Jolanta: Nara i Kioto, str 60

Bibliografia[edytuj]

  • Barucki, Tadeusz: Architektura Japonii, Wydawnictwo Arkady, 1988 ISBN 83-213-3390-7
  • Tubielewicz, Jolanta: Nara i Kioto, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1983, ISBN 83-221-0177-5

Linki zewnętrzne[edytuj]