Kaszëbskô Jednota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kaszëbskô Jednota
Prezes Mateusz Meyer
Data założenia 2011
Nr KRS 0000393418
Data rejestracji 12 sierpnia 2011
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Siedziba Gdynia,  Polska
Zasięg Rzeczpospolita Polska i zagranica
Adres ul. Mireckiego 12
81-229 Gdynia
Strona internetowa

Kaszëbskô Jednota - stowarzyszenie zrzeszające osoby chcące aktywnie uczestniczyć w życiu narodu kaszubskiego i uznające jego prawo do odrębności oraz własnej tożsamości w ramach wieloetnicznego społeczeństwa tworzącego jeden organizm państwowy, jakim jest Rzeczpospolita Polska.

Historia organizacji[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota utworzyły środowiska związane wcześniej z periodykami Tatczëzna i Òdroda, portalem internetowym Nasze Kaszuby (pierwotnie: Zasoby Kaszubsko-Pomorskie), grupą literacką ZYMK oraz Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim.

Statutowe cele stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmiana "Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym", nadająca Kaszubom status mniejszości etnicznej.[1]
  2. Rozbudzanie i ugruntowywanie świadomości narodowej Kaszubów.
  3. Odrodzenie kultury kaszubskiej.
  4. Propagowanie wiedzy o Kaszubach.
  5. Ochrona praw etnicznych osób deklarujących przynależność do narodowości kaszubskiej.
  6. Kształtowanie i rozwijanie wśród ludności kaszubskiej aktywnej postawy obywatelskiej, sprzyjającej powstawaniu poczucia pełnego włodarzenia i współodpowiedzialności za swoją ojczyznę.[2].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Działaczom stowarzyszenia przyświeca przekonanie, że kaszubski ruch narodowy wymaga konsolidacji, a rozwój opcji narodowej jest najlepszą formułą ochrony i rozwoju kaszubskiego potencjału kulturowego [3]. KJ wywołało dyskusję medialną na temat statusu społeczności kaszubskiej i obecnego stanu spraw związanych z ruchem kaszubskim. Wysuwany przez stowarzyszenie postulat uznania Kaszubów za mniejszość etniczną, wzbudził energiczne protesty wielu liderów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.[4]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]