Kasza jaglana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jagły – łuskane ziarno prosa
Jaglanka śniadaniowa
Wartość odżywcza
Kasza jaglana
(w 100g produktu[1].)
Wartość energetyczna
346 kcal = 1449 kJ
Białka 10,5 g
Węglowodany 71,6 g
g {{{3}}}
g {{{3}}}
g {{{3}}}
Tłuszcze 2,9 g
g {{{3}}}
g {{{3}}}
Błonnik 3,2 g

Kasza jaglana, jagłykasza z łuskanego ziarna prosa, etym. od psł. *jagъla, częściej plurale tantum *jagъly = „proso”.

Zawartość głównych składników odżywczych kaszy jaglanej jest zbliżona do kaszy jęczmiennej i innych zbóż, z wyjątkiem błonnika, którego w kaszy jaglanej jest znacznie mniej niż w innych kaszach. Jest dobrym źródłem energii (320–340 kcal/100 g): głównym składnikiem energetycznym jest skrobia, jej zawartość w kaszy wynosi około 65%. Skrobia jest znacznie delikatniejsza niż w kaszy jęczmiennej i pszennej. Kasza jaglana zawiera około 10–11% białka (mniej niż jęczmienna i pszenna), nie zawiera glutenu. Z powyższych zalet wynika, że kasza jaglana szczególnie nadaje się dla małych[2] dzieci oraz osób na diecie lekkostrawnej czy bezglutenowej.

Kasza jaglana zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą leczniczy wpływ na stawy, a także korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów[2]. Działa zasadotwórczo[3].

Kasza jaglana ma właściwości wysuszające i antywirusowe[2]. Stąd jaglankę[a] podaje się przy przeziębieniu i zapaleniu górnych dróg oddechowych[2].

Kaszę jaglaną często gotuje się w wodzie wymieszanej pół na pół z mlekiem – zyskuje wtedy delikatniejszy smak[2]. Ugotowana na sypko, jest dodatkiem do duszonych mięs. Smakuje na słodko z owocami, nadaje się też do zapiekanek, zagęszczania zup i potrawek, robi się z niej kleiki. Grubo zmieloną dodaje się do ciasta na płaskie chlebki.

Uwagi

  1. jaglanka – zupa z kaszy jaglanej

Przypisy

  1. Ile waży szklanka kaszy jaglanej.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Kasza jaglana. W: Przyślijprzepis.pl [on-line]. Burda Media Polska Sp. z o.o / Treehouse Sp. z o.o.. [dostęp 2015-01-08].
  3. Justyna Wodowska: Zakwaszenie organizmu i kasza jaglana. W: Dbam o Zdrowie [on-line]. DOZ.PL Sp. z o.o, 2014-07-24. [dostęp 2015-01-08].