Przejdź do zawartości

Kata’ib Hezbollah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kata’ib Hezbollah
كتائب حزب الله
Historia
Państwo

 Irak

Sformowanie

2003

Organizacja
Podległość

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej
Irak Siły Mobilizacji Ludowej

Strona internetowa

Kata’ib Hezbollah (arab. ‏كتائب حزب الله‎, Bataliony Partii Boga)[1] – radykalna, szyicka grupa paramilitarna wchodząca w skład Irackich Sił Mobilizacji Ludowej (PMF)[2].

Podczas okupacji Iraku walczyła z wojskami koalicyjnymi[1][3], po ich wycofaniu wzięła udział w irackiej wojnie domowej z lat 2013–2017[4] oraz wojnie domowej w Syrii[5]. Do czasu śmierci w wyniku ataku amerykańskiego drona, grupą dowodził jej twórca - Abu Mahdi al-Muhandis[6].

Cele i powiązania[edytuj | edytuj kod]

Celem działań tej organizacji jest ustanowienie w Iraku rządu sprzymierzonego z Iranem, wydalenie wszelkich sił amerykańskich z kraju oraz wzmacnianie interesów Iranu w Iraku. Grupa ta jest odpowiedzialna za śmierć setek żołnierzy amerykańskich i odgrywa centralną rolę w przeprowadzaniu ataków na amerykańskie cele w Iraku, działając jako część irańskiej Osi Oporu[7][8].

Kata’ib Hezbollah ma zapewnione wszechstronne szkolenie, fundusze, wsparcie logistyczne, broń i dane wywiadowcze od sił Quds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej[9].

Uznanie za organizację terrorystyczną[edytuj | edytuj kod]

Kata’ib Hezbollah został oficjalnie uznany za organizację terrorystyczną przez rządy Japonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych[10]. Równolegle do tego faktu, KH jest oficjalną częścią aparatu bezpieczeństwa Iraku[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]