Przejdź do zawartości

Katakumby Paryża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katakumby Paryża
Les catacombes de Paris
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Adres

Place Denfert-Rochereau, 75014 Paris

Data założenia

1810

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Katakumby Paryża”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Katakumby Paryża”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Katakumby Paryża”
48,83397°N 2,33245°E/48,833970 2,332450
Strona internetowa
Katakumby paryskie
Wejście do katakumb

Katakumby paryskie (fr. Les catacombes de Paris) – sieć podziemnych korytarzy w Paryżu, w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Paryskie katakumby mają długość sięgającą 50 kilometrów, a rozciągają się na obszarze około 770 hektarów i są pozostałością po kamieniołomach, z których już od czasów Cesarstwa Rzymskiego wydobywano wapień potrzebny do budowy miasta. W 1786 roku z powodów sanitarnych, chcąc uniknąć epidemii dżumy w przeludnionym mieście, król Ludwik XVI[1] zlecił architektowi odpowiedzialnemu za renowacje tuneli znosić tu zwłoki z paryskiego cmentarza z dzielnicy Les Halles, później z innych cmentarzy paryskich. W XIX wieku utworzono pomieszczenia, które przeznaczone są dzisiaj do zwiedzania, np. Krypta Męki Pańskiej (Rotunda Piszczeli), „Grobowiec Gilberta”. Wejście znajduje się w siedzibie Urzędu Inspektora Kamieniołomów.

Tunele pokryte są licznymi graffiti z XIX wieku, świadczącymi, że miejsce to było często odwiedzane przez Paryżan. Victor Hugo, bywalec tych podziemi umieścił tu akcję swojej powieści Nędznicy. W czasie II wojny światowej katakumby były miejscem konspiracyjnych spotkań członków francuskiego ruchu oporu.

Aktualnie część katakumb jest dostępna dla turystów. Wejście do tuneli znajduje się w małym zielonym budynku przy stacji metra Denfert-Rochereau, na którą można dojechać 4 i 6 linią metra[1]. W katakumbach można robić zdjęcia bez dodatkowej opłaty, jednak zabronione jest używanie lampy błyskowej. Trasa turystyczna ma długość 2 kilometrów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Katakumby w Paryżu. k-skrzypek.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-13)]., dostęp: 1.12.2014, godz. 11.00.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]