Katamon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katamon
קטמון
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Zabudowa osiedla Katamon
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Miasto Jerozolima
Dzielnica Zachodnia Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Katamonקטמון
Katamon
קטמון
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Katamonקטמון
Katamon
קטמון
Ziemia31°45′40″N 35°12′25″E/31,761111 35,206944
Portal Portal Izrael

Katamon (hebr. קטמון; arab. قطمون; w oficjalnych publikacjach miejskich występuje nazwa Gonen, hebr. גּוֹנֵן) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj]

Osiedle leży w południowo zachodniej części miasta. Na północy znajdują się osiedla Kirjat Szmuel, Najot i Giwat Ram, na zachodzie osiedla Rassco, Giwat Mordechai, Beit VeGan, Ramat Szarett i Malha, na południu osiedla Pat i Talpiot, a na wschodzie osiedla Kolonia Grecka i Talbija.

Historia[edytuj]

Osiedle powstało tuż przed I wojną światową. Jeszcze w 1914 wytyczono siatkę ulic i wybudowano pierwszych pięć domów. Potem na czas trwania wojny wstrzymano dalsze prace budowlane, które wznowiono w 1924 już w Mandacie Palestyny. Osiedle było zamieszkałe głównie przez zamożnych chrześcijańskich Arabów, którzy w tej okolicy budowali swoje prywatne wille.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny osiedle zajmowało strategiczną pozycję pomiędzy dwoma dzielnicami żydowskimi i z tego powodu stało się polem walk toczonych podczas bitwy o Jerozolimę. W nocy z 5 na 6 stycznia 1948 członkowie żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana zdetonowali bombę podłożoną w Hotelu Semiramis w osiedlu Katamon. W zamachu zginęło 24 lub 26 osób. Podczas operacji Jevussi w dniu 28 kwietnia żydowskie siły rozpoczęły natarcie na osiedle, które zostało zajęte po ciężkich walkach 2 maja. Żydzi utracili tutaj 10 zabitych i 80 rannych, natomiast Arabowie 80 zabitych i 150 rannych. Po zakończeniu walk żołnierze żydowscy dopuścili się grabieży mienia arabskiego pozostawionego przez mieszkańców, którzy uciekli przed walkami. Zdobycie tej wioski odblokowało komunikację z żydowskim osiedlem Talpiot[1]. Podczas wojny o niepodległość w dniu 28 maja upadła Dzielnica Żydowska na Starym Mieście Jerozolimy. Około tysiąca żydowskich uchodźców przeniesiono wówczas do opuszczonych arabskich domów w osiedlu Katamon. W dniu 17 września 1948 na terenie osiedla zamachowcy z żydowskiej organizacji paramilitarnej Lechi zamordowali mediatora ONZ w Palestynie Folkego Bernadotte'a[2].

Przypisy

  1. Szaltiel Dawid: Jerusalem 1948. Tel Awiw: 1981, s. 128-130.
  2. Adam Krawczyk: Kulisy zamachu terrorystycznego na mediatora ONZ dla Palestyny Folke Bernadotte w 1948 roku (pol.). W: Histmag.org [on-line]. 2008-11-23. [dostęp 2011-12-12].