Katarynka (nowela)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katarynka
Autor Bolesław Prus
Typ utworu nowela
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1880
Katarynka wyd. 1975

Katarynka – nowela napisana przez Bolesława Prusa w 1880 roku. Ukazane w niej wydarzenia przenoszą nas do XIX-wiecznej Warszawy.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Pan Tomasz – z zawodu prawnik – mieszkał w pięknym domu na ulicy Miodowej. Nie miał jednak szczęścia w miłości. Próbował nawiązywać znajomości z różnymi kobietami, lecz po kilku nieudanych próbach zalotnych, postanowił zostać sam.

Prawnik kochał cały świat – przyrodę, różne zjawiska, muzykę... Była jednak rzecz, która wprawiała w gniew uznawanego w świecie sądowym człowieka – katarynka. Nie mógł znieść dźwięku wydawanego przez tę maszynę i nigdy nie życzył sobie, aby jakikolwiek kataryniarz przechodził koło jego domu.

Do posiadłości obok wprowadziły się dwie panie z małą, może ośmioletnią dziewczynką. Po jakimś czasie, pan Tomasz spostrzegł, iż dziewczynka jest niewidoma.

Pewnego dnia mecenas usłyszał dźwięki katarynki na podwórzu obok. Zbulwersował się, ponieważ musiał rozwiązać pewną poplątaną sprawę odnośnie pracy. Gdy jednak zobaczył, że dziewczynka raduje się na dźwięk katarynki, która była jedyną atrakcją w jej życiu, zażyczył sobie, aby kataryniarz codziennie przygrywał tej małej dziewczynce z sąsiedztwa. Postanowił też pomóc jej w leczeniu.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Pan Tomasz – z wykształcenia mecenas, prawnik. Nieszczęśliwy w miłości. Nienawidził katarynek, dopóki nie dostrzegł, że właśnie one sprawiają niewidomej dziewczynce radość. Zażądał, aby kataryniarz codziennie odwiedzał chorą.
  • Dziewczynka – miała około 8 lat, nieznana z imienia. Była niewidoma. Uszczęśliwiły ją dźwięki katarynki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]