Katarzyna (księżna Walii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katarzyna
Catherine Elizabeth
Ilustracja
Katarzyna (2023)
Wizerunek herbu
podpis
Księżna Cambridge
Okres

od 29 kwietnia 2011

Jako żona

Wilhelma, księcia Cambridge

Poprzedniczka

Augusta Wilhelmina Heska

Księżna Kornwalii
Okres

od 8 września 2022

Jako żona

Wilhelma, księcia Kornwalii

Poprzedniczka

Kamila

Księżna Rothesay
Okres

od 8 września 2022

Jako żona

Wilhelma, księcia Rothesay

Poprzedniczka

Kamila

Księżna Walii
Okres

od 9 września 2022

Jako żona

Wilhelma, księcia Walii

Poprzedniczka

Kamila (nie używała przysługującego jej tytułu)

Dane biograficzne
Dynastia

Windsorowie (poprzez małżeństwo)

Data i miejsce urodzenia

9 stycznia 1982
Reading

Ojciec

Michael Francis Middleton

Matka

Carole Elizabeth Goldsmith

Mąż

Wilhelm, książę Walii
od 29 kwietnia 2011

Dzieci

książę Jerzy
księżniczka Karolina
książę Ludwik

Odznaczenia
Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (wer. brytyjska) Order Zasługi Tuvalu

Order Domu Panującego królowej Elżbiety II (Wielka Brytania)

Brytyjska rodzina królewska

JKM król Wielkiej Brytanii i JKM królowa Wielkiej Brytanii


Katarzyna, księżna Walii (ang. Catherine, Princess of Wales; ur. 9 stycznia 1982 w Reading jako Catherine Elizabeth Middleton) – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, żona Wilhelma, księcia Walii, następcy brytyjskiego tronu. Księżna Walii od 9 września 2022. Matka Jerzego, Karoliny i Ludwika, którzy zajmują kolejno: drugie, trzecie i czwarte miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 9 stycznia 1982 w szpitalu Royal Berkshire w Reading w hrabstwie Berkshire[1]. Jest najstarszą z trójki dzieci Carole Middleton (z domu Goldsmith, ur. 1955) i Michaela Francisa Middletona (ur. 1949)[2]. Rodzice Middleton poznali się, pracując wspólnie w sektorze usług lotniczych: matka była stewardesą, a ojciec – dyspozytorem lotów w British Airways[3][4]; w czerwcu 1980 się pobrali[5], a w 1987 założyli „Party Pieces”[6], prywatną spółkę z obrotami ok. 30 mln funtów[7]. Została ochrzczona 20 czerwca 1982 w kościele Świętego Andrzeja w Bradfield[8]. Ma dwoje młodszego rodzeństwa: siostrę Philippę (ur. 6 września 1983) i brata Jamesa Williama (ur. 15 kwietnia 1987)[9].

Gdy miała dwa lata, zamieszkała z rodziną w Ammanie, gdzie jej ojciec podjął pracę jako kierownik na lotnisku im. królowej Alii[10]. Po dwóch latach emigracji wróciła do rodzinnego domu przy Cock Lane w Bradfield[11]. Uczęszczała do prywatnej szkoły z internatem St. Andrew’s Prep School w Pangbourne[12]. W okresie szkolnym trenowała balet klasyczny i stepowanie oraz grała w zespole flecistek Tootie-Flooties i śpiewała w chórze, z którym w 1994 otrzymała wyróżnienie w konkursie BBC na pieśń bożonarodzeniową[13]. Występowała również w szkolnym teatrze, zagrała m.in. w spektaklach: Kopciuszek, My Fair Lady, Dziadek do orzechów i Morderstwo w czerwonej stodole[14]. Poza tym grała w tenisa, należała do szkolnej drużyny hokeja na trawie, była kapitanką drużyny netballowej i trenowała lekkoatletykę (w tej dziedzinie ustanowiła kilka rekordów szkolnych), a pod koniec nauki w szkole otrzymała puchar Leslie Cup za osiągnięcia sportowe[15].

W 1995 przeprowadziła się z rodziną do posiadłości w Chapel Row i podjęła naukę w Downe House, jednak z uwagi na gnębienie i prześladowanie przez rówieśniczki po dwóch semestrach przeniosła się do szkoły z internatem Marlborough College, którą ukończyła z wysoką średnią[16]. Po maturze odbyła gap year, który wykorzystała m.in. na ukończenie kursu historii sztuki włoskiej we Florencji, działalność w organizacji charytatywnej Raleigh International w Chile oraz pracę na jachcie podczas regat BT Global Challenge na cieśninie Solent[17].

We wrześniu 2001 rozpoczęła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu w St Andrews w Fife, które ukończyła w czerwcu 2005, uzyskując tytuł magistra sztuk pięknych wyższej drugiej klasy z historii sztuki[18]. W trakcie wakacji dorabiała, pracując jako barmanka oraz hostessa i ekspedientka w sklepie z odzieżą myśliwską[19]. Po studiach pracowała w rodzinnej firmie „Party Pieces”, w której początkowo zajmowała się marketingiem i przygotowywaniem katalogów produktów, a po ukończeniu kursu projektowania stron internetowych zajmowała się również pracą nad wizerunkiem firmy w internecie[20]. Później przez rok pracowała w firmie odzieżowej Jigsaw, w której zajmowała się m.in. wyszukiwaniem dodatków do ubrań i projektowaniem biżuterii[21].

Przed poznaniem księcia Williama była związana m.in. z Rupertem Finchem i Willemem Marksem[22].

Relacje z księciem Wilhelmem[edytuj | edytuj kod]

W 2001 podczas studiów na Uniwersytecie St. Andrews poznała księcia Wilhelma[23]. Początkowo tylko się przyjaźnili, a w 2003 zostali parą, o czym prasa dowiedziała się dopiero w kwietniu 2004[24]. Jako że często pojawiała się publicznie w towarzystwie pierworodnego syna księcia Walii, jej zdjęcia były wielokrotnie publikowane w prasie[25]. Po raz pierwszy została sfotografowana razem z księciem w 2003 na meczu rugby, następnie towarzyszyła mu m.in. na przyjęciu z okazji 56. urodzin księcia Karola, ojca Wilhelma w 2004, na ślubie Laury i Harry’ego Lopesów w 2006, na gali bokserskiej Boodles Boxing Ball w 2006 i podczas uroczystego ukończenia szkoły wojskowej w Royal Military Academy w Sandhurst w 2006 oraz spędzili wspólne wakacje w Kenii[26].

W 2007 rzecznik prasowy księcia Wilhelma wydał oświadczenie, w którym zaapelował o zaprzestanie prześladowania Katarzyny, jednocześnie potwierdzając relację łączącą parę[27]. Niedługo później para się rozstała[28]. Katarzyna po rozstaniu dołączyła do kobiecej drużyny wioślarskiej, która często brała udział w wyścigach charytatywnych, a także uczestniczyła w wydarzeniach kulturalnych, m.in. w premierze książki Simona Sebaga Montefiore „Młody Stalin” oraz imprezie promującej film Rabbit Fever[29]. Po kilkumiesięcznym rozstaniu ponownie związała się z Wilhelmem, z którym uczestniczyła m.in. w koncercie ku pamięci księżnej Diany na stadionie Wembley w 2007, w przyjęciu z okazji 60. urodzin księżnej Kamili w 2007 oraz w ceremonii nadania księciu Orderu Podwiązki w 2008[30]. W maju 2008 podczas ślubu kuzyna Wilhelma – Petera Phillipsa – i Autumn Kelly poznała królową Elżbietę II[31].

Zaręczyny i ślub[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2010 zaręczyli się podczas wycieczki do Kenii[32]. Wilhelm podarował Katarzynie pierścionek zaręczynowy, który wcześniej należał do jego matki Diany[33]. Ich zaręczyny zostały oficjalnie ogłoszone przez Pałac Buckingham 16 listopada 2010, po czym narzeczeni wzięli udział w konferencji prasowej oraz udzielili telewizyjnego wywiadu redakcji ITV, w którym opowiedzieli o swojej relacji, a także wzięli udział w oficjalnej sesji zdjęciowej, na której sfotografował ich Mario Testino[34].

Przed ślubem Katarzyna przyjęła sakrament bierzmowania w pałacu Świętego Jakuba w Londynie[35]. Również przed ślubem królowa Elżbieta II przyznała Wilhelmowi z okazji ślubu tytuły księcia Cambridge, hrabiego Strathearn oraz barona Carrickfergus, a Katarzyna została księżną Cambridge, hrabiną Strathearn i baronową Carrickfergus[36][37].

Księżna Katarzyna i Książę Wilhelm na balkonie Pałacu Buckingham tuż po ślubie (2011)

29 kwietnia 2011 pobrali się w opactwie westminsterskim[38], o godz. 12:20 oficjalnie zostali małżeństwem. Ślubu udzielił im arcybiskup Canterbury Rowan Williams[39]. Nie podpisali intercyzy[40]. Na ślub zostało zaproszonych 1900 gości[41], w uroczystości wzięli udział, oprócz członków rodziny królewskiej, m.in. politycy: premier David Cameron, wicepremier Nick Clegg i burmistrz Londynu Boris Johnson oraz celebryci i sportowcy: Elton John, Victoria i David Beckhamowie, Guy Richie, Ben Fogle, Rowan Atkinson, Joss Stone, Ian Thorpe, Gareth Thomas i Clive Woodward[42]. Dzień ich zaślubin był dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii[43]. Telewizyjną i internetową relację na żywo z wydarzenia śledziły ok. 3 mld ludzi na świecie[36]. Po ceremonii ślubnej nowożeńcy udali się na uroczyste przyjęcie u królowej Elżbiety II i pojawili się wspólnie na balkonie pałacu Buckingham[44][45]. Wcześniej wzięli udział w ślubnej sesji zdjęciowej, sfotografował ich Hugo Burnand[46]. Po zakończeniu oficjalnej części wesela wzięli udział w uroczystej kolacji u księcia Karola, który – poza formalnym obiadem – zorganizował dla nowożeńców imprezę taneczną z udziałem przyjaciół i rodziny; na przyjęciu gościnnie zaśpiewała Ellie Goulding[47]. Kilka dni później państwo młodzi zapowiedzieli prywatną zabawę z tańcami w gronie najbliższych znajomych[48].

Po ślubie pomieszkiwali w części kompleksu pałacu Kensington - Nottingham Cottage, oraz na wyspie Anglesey, gdzie Wilhelm pełnił obowiązki pilota helikoptera służby ratowniczo-poszukiwawczej. Jesienią 2013 wyprowadzili się z Walii, by zamieszkać w apartamencie 1A w pałacu Kensington[49], który wcześniej został gruntowanie wyremontowany; prace wykończeniowe trwały dwa lata i miały kosztować ponad milion funtów [50].

Została sportretowana w serialu komediowym The Windsors, w jej rolę wcieliła się Louise Ford[51].

Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Księżna Katarzyna z księciem Jerzym dzień po jego urodzeniu (2013)

3 grudnia 2012 Pałac Św. Jakuba ogłosił, że Wilhelm i Katarzyna spodziewają się pierwszego dziecka[52]. 22 lipca 2013 Katarzyna została skierowana do szpitala St Mary w Londynie, gdzie o godz. 16:24 czasu brytyjskiego urodziła syna, Jerzego Aleksandra Ludwika[53].

8 września 2014 Clarence House podał informację, że Katarzyna spodziewa się drugiego dziecka[54][55]. 2 maja 2015 o godzinie 8:34 czasu brytyjskiego w szpitalu St Mary w Londynie urodziła ona córkę, Karolinę Elżbietę Dianę[56].

4 września 2017 Pałac Kensington potwierdził, że Katarzyna spodziewa się trzeciego dziecka[57]. 23 kwietnia 2018 Pałac Kensington ogłosił, iż o godz. 11:01 czasu brytyjskiego urodziła drugiego syna, Ludwika Artura Karola[58].

Obowiązki księżnej[edytuj | edytuj kod]

Katarzyna w 2011 na uroczystościach w Ottawie.

Publiczne wystąpienia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą oficjalną wizytę jako narzeczeni odbyli w bazie wojskowej na Anglesey, następnie odwiedzili m.in. Uniwersytet St. Andrews i wzięli udział w spotkaniu fundacji Teenage Cancer Trust w Norfolk[59].

W maju 2011 odbyło się pierwsze oficjalne wystąpienie pary po ślubie, do którego doszło podczas spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Barackiem Obamą i jego żoną Michelle[60][61]. Pod koniec czerwca odbyli pierwszą oficjalną podróż zagraniczną, udając się do Kanady[62]. 1 lipca 2011 odwiedzili Canadian Museum of Civilization w Ottawie, aby świętować Dzień Kanady[63], a następnie rozszerzyli podróż do Ameryki, gdzie m.in. zwiedzili wiele organizacji charytatywnych oraz uczestniczyli w BAFTA Brits to Watch Gala[64]. 27 października wygłosiła pierwsze samodzielne przemówienie, w zastępstwie za księcia Karola, na spotkaniu z pracownikami organizacji In Kind Direct zajmującej się zbiórką nadwyżek żywności i rozdzielaniem jej między instytucje pomagające ludziom[65]. 2 listopada odwiedziła z mężem mieszczące się w Kopenhadze Centrum UNICEF Supply Division, organizację dostarczającą żywność dla niedożywionych dzieci w Afryce[66].

19 marca 2012 po raz pierwszy wygłosiła przemówienie na otwarciu oddziału dziecięcego w hospicjum Treehouse[67]. Również w 2012 wraz z mężem odbyła oficjalną podróż do Azji[68].

Uczestniczyła w dorocznej paradzie Trooping the Colour na cześć urodzin królowej Elżbiety II[69].

Latem 2012 uczestniczyła z mężem w uroczystości otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich, a 29 sierpnia 2012 w uroczystości otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich[70].

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze przed ślubem z księciem Wilhelmem udzielała się charytatywnie. W 2008 nawiązała współpracę z Starlight Children’s Foundation[71]. W 2009 dołączyła do komitetu kierującego klubem dziecięcym Maggie & Rose, który zajmował się organizowaniem warsztatów plastycznych dla dzieci[72].

W marcu 2011 Wilhelm i Katarzyna ogłosili, że wszyscy którzy chcą dać im prezent ślubny, mogą wesprzeć ich fundację. Katarzyna stała się także patronką The Royal Foundation of the Duke and Duchess of Cambridge and Prince Harry[73]. W styczniu 2012 ogłosiła pierwsze organizacje charytatywne, które wspiera: Room Art, National Portrait Gallery, East Anglia’s Children’s Hospice, Action on Addiction i The Scout Association[74]. W późniejszym okresie objęła patronatem również: Natural History Museum, Place2Be i SportsAid[75] oraz 1851 Trust i 100 Women in Hedge Funds Philanthropic Initiatives.

W 2011 uczestniczyła z mężem w balu charytatywnym organizacji Absolute Return for Kids, która promuje zdrowie, edukację i ochronę praw dzieci na świecie[62].

Herby
Herb panny Catherine Middleton (2011; przed ślubem)[76].
Herb Catherine, Księżnej Cambridge (od ślubu z księciem Wilhelmem, 29 kwietnia 2011)

Herb Catherine Middleton[edytuj | edytuj kod]

Tuż przed ślubem rodzina Middletonów otrzymała herb, na którym widnieją trzy symbolizujące trójkę rodzeństwa (Katarzynę, jej siostrę Philippę oraz brata Jamesa) żołędzie dębu, umieszczone dwa nad i trzeci pod złotą krokwią, która nawiązuje do panieńskiego nazwiska matki Kate (Goldsmith), a dwie przylegające do krokwi linie symbolizują wzgórza, które oddają zamiłowanie rodziny do górskich wędrówek i narciarstwa[35]. W herbie dominują kolory czerwieni, błękitu i złota[77]. Herb został zaprojektowany w College of Arms w Londynie[77].

Herbu może używać księżna Catherine (aktualnie w wersji wkomponowanej w herb rodziny królewskiej) i jej rodzeństwo. W przyszłości herbu będą mogli używać również potomkowie Jamesa (dziedziczenie po linii męskiej)[78].

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

29 kwietnia 2011 po ślubie z księciem Wilhelmem stała się księżną Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Cambridge (ang. Her Royal Highness The Duchess of Cambridge)[37][a]. 29 kwietnia 2011 królowa Elżbieta II przyznała jej tytuły księżnej Cambridge, hrabiny Strathearn i baronowej Carrickfergus. Po śmierci królowej Elżbiety II 8 września 2022 została księżną Kornwalii[b]. Następnego dnia została księżną Walii[79][c].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Moody 2013 ↓, s. 11.
 2. Moody 2013 ↓, s. 11, 13, 16.
 3. Gordon Rayner: Royal wedding: Kate Middleton’s family background. telegraph.co.uk, 2010-11-16. [dostęp 2011-04-19]. (ang.).
 4. Moody 2013 ↓, s. 14, 17, 20.
 5. Moody 2013 ↓, s. 21.
 6. Moody 2013 ↓, s. 29.
 7. Strona Party Pieces. [dostęp 2012-09-02].
 8. Moody 2013 ↓, s. 22.
 9. Moody 2013 ↓, s. 23, 29.
 10. Moody 2013 ↓, s. 23–24.
 11. Moody 2013 ↓, s. 27, 29.
 12. Moody 2013 ↓, s. 27–28.
 13. Moody 2013 ↓, s. 30, 35–36.
 14. Moody 2013 ↓, s. 36, 39.
 15. Moody 2013 ↓, s. 34–35, 39.
 16. Moody 2013 ↓, s. 40–44, 50.
 17. Moody 2013 ↓, s. 51–56.
 18. Moody 2013 ↓, s. 56–57, 89.
 19. Moody 2013 ↓, s. 69–70, 83–84.
 20. Moody 2013 ↓, s. 97–98, 116.
 21. Moody 2013 ↓, s. 101–102, 115.
 22. Moody 2013 ↓, s. 62–63, 150.
 23. Moody 2013 ↓, s. 7, 62.
 24. Moody 2013 ↓, s. 73–76, 81.
 25. Moody 2013 ↓, s. 93–96, 106.
 26. Moody 2013 ↓, s. 73, 85, 92, 99, 103.
 27. Moody 2013 ↓, s. 106.
 28. Moody 2013 ↓, s. 109.
 29. Moody 2013 ↓, s. 110–111.
 30. Moody 2013 ↓, s. 113–114, 121.
 31. Moody 2013 ↓, s. 120—121.
 32. Moody 2013 ↓, s. 136–137.
 33. Royal wedding: Prince William to marry Kate Middleton. bbc.co.uk, 2010-11-16. [dostęp 2011-04-19]. (ang.).
 34. Moody 2013 ↓, s. 138–139, 141.
 35. a b Moody 2013 ↓, s. 144.
 36. a b Moody 2013 ↓, s. 146.
 37. a b Titles announced for Prince William and Catherine Middleton (ang.)
 38. Royal wedding date set for 29 April. guardian.co.uk, 2010-11-23. [dostęp 2011-04-19]. (ang.).
 39. Moody 2013 ↓, s. 146, 154.
 40. Książę William jednak nie podpisał intercyzy. tvn24.pl, 2011-05-03. [dostęp 2011-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-06)]. (pol.).
 41. Aleksandra Łańcucka: Lista gości na ślub księcia Williama i Kate. [dostęp 2015-05-03]. (pol.).
 42. Moody 2013 ↓, s. 150–152.
 43. Moody 2013 ↓, s. 141.
 44. Moody 2013 ↓, s. 158.
 45. Wszystko o królewskim ślubie. TVN24. [dostęp 2015-05-03]. (pol.).
 46. Moody 2013 ↓, s. 157.
 47. Moody 2013 ↓, s. 159–161.
 48. Aleksandra Łańcucka: Szczegóły wesela księcia Williama i Kate Middleton. [dostęp 2015-05-03]. (pol.).
 49. Moody 2013 ↓, s. 190, 240.
 50. Moody 2013 ↓, s. 239.
 51. Royal satire The Windsors will return for a second series on Channel 4. radiotimes.com. [dostęp 2018-01-03].
 52. The Duke and Duchess of Cambridge are expecting a baby, Clarence House, 3 grudnia 2012 [dostęp 2013-07-26] (ang.).
 53. Moody 2013 ↓, s. 257, 261.
 54. Royal baby: Prince William and Kate expecting second child. bbc.co.uk, 2014-09-08. [dostęp 2014-09-08]. (ang.).
 55. Rebecca English, Mark Duell: Duchess of Cambridge is pregnant with her second child – but is being treated for severe morning sickness. Daily Mail, 8.09.2014. [dostęp 2014-09-08]. (ang.).
 56. TVN24: „Księżna Kate urodziła córkę”. TVN24.pl. [dostęp 2015-05-02]. (pol.).
 57. Kensington Palace: księżna Kate spodziewa się trzeciego dziecka. onet.pl. [dostęp 2017-09-04].
 58. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-04-23].
 59. Moody 2013 ↓, s. 142–143.
 60. Michelle Obama hails Kate, Britain’s First Lady of style... and her £175 dress that is selling out across the country. [dostęp 2012-09-02].
 61. Moody 2013 ↓, s. 181.
 62. a b Moody 2013 ↓, s. 182.
 63. Duke and Duchess of Cambridge visit Canada – day three in pictures. [dostęp 2012-09-02].
 64. Moody 2013 ↓, s. 188.
 65. Moody 2013 ↓, s. 193.
 66. Moody 2013 ↓, s. 183.
 67. Duchess of Cambridge recycles Reiss dress that her mother borrowed for first public address as patron of children’s hospices charity. [dostęp 2012-09-02].
 68. Moody 2013 ↓, s. 210, 231.
 69. Moody 2013 ↓, s. 181, 252.
 70. Moody 2013 ↓, s. 227–229.
 71. Moody 2013 ↓, s. 122, 130.
 72. Moody 2013 ↓, s. 130.
 73. Moody 2013 ↓, s. 243.
 74. Scouting for Kate: Duchess of Cambridge is latest cover girl for movement’s magazine. [dostęp 2012-09-02].
 75. Moody 2013 ↓, s. 250.
 76. New Coat of Arms for Miss Middleton and her family. officialroyalwedding2011.org, 2011-04-19. [dostęp 2011-04-26]. (ang.).
 77. a b Moody 2013 ↓, s. 143.
 78. Kate dorobiła się herbu. tvn24.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-25)]..
 79. King Charles III pays tribute to his 'darling mama' in first address, BBC News [dostęp 2022-09-09] (ang.).
 80. Kate & William to receive Tuvalu Order of Merit. katemiddletonreview.com, 1 kwietnia 2017. [dostęp 2018-05-19]. (ang.).
 81. Kate gets her first gong... from island sinking into the Pacific: Duchess of Cambridge receives award from Tuvalu for raising climate change awareness. dailymail.co.uk, 4 listopada 2017. [dostęp 2018-05-19]. (ang.).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Pełna tytulatura brzmi: Jej Królewska Wysokość księżna Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Wilhelmowa Arturowa Filipowa Ludwikowa, księżna Cambridge, hrabina Strathearn, baronowa Carrickfergus.
 2. Pełna tytulatura brzmi: Jej Królewska Wysokość księżna Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Wilhelmowa Arturowa Filipowa Ludwikowa, księżna Kornwalii, księżna Cambridge, księżna Rothesay, hrabina Carrick, hrabina Strathern, baronessa Renfrew, baronessa Carrickfergus.
 3. Pełna tytulatura brzmi: Jej Królewska Wysokość księżna Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Wilhelmowa Arturowa Filipowa Ludwikowa, księżna Walii, księżna Kornwalii, księżna Rothesay, księżna Cambridge, hrabina Chester, hrabina Strathearn, hrabina Carrick, baronessa Renfrew, baronessa Carrikfergus, władczyni Wysp.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Marcia Moody, Kate. Księżna Cambridge, Anna Bezpiańska-Oglęcka (tłum.), Dream Books, 2013, ISBN 978-83-936945-8-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]