Katarzyna Brunszwicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Płyta nagrobna Katarzyny Brunszwickiej z krypty Kościoła Mariackiego, kopia XVI-wiecznego oryginału z 1882 roku, zbiory Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Katarzyna Brunszwicka (niem. Katharina von Braunschweig-Wolfenbüttel) (ur. 1518, zm. 16 maja 1574) – małżonka Jana z Kostrzyna, córka Henryka II księcia Brunszwiku.

Na ziemiach otrzymanych od swojego męża, założyła w 1562 miasto Dębno i przeniosła tam urzędy z Chwarszczan. Po śmierci męża w 1571 otrzymała Krosno i zamek, któremu nadała wygląd renesansowy. Z części zarobionych pieniędzy przekazała biednym, założyła apteki w Kostrzynie i Ośnie i gimnazjum w Krośnie. Pochowana w kościele Najświętszej Marii Panny w Kostrzynie u boku męża.

Odnaleziona w roku 1999 w krypcie kościelnej i odrestaurowana płyta nagrobna (replika z 1882 r. zaginionej płyty z 1574 r.) nosi napis (w tłumaczeniu na język polski):

Zawierzyłam Bogu we wszystkich moich sprawach

1574 lata po narodzinach Chrystusa, naszego Pana i Zbawcy, w piątą niedzielę po Wielkiej Nocy (vocem iucunditatis) o godzinie piątej na wieczór zmarła po chrześcijańsku w Bogu w wieku 58 lat Jaśnie Oświecona i Wysoko Urodzona świętej pamięci Księżna i Baronowa Katarzyna, Księżna Brunświku i Lüneburga, wdowa po Margrabim Janie Brandenburskim

Niech Wszechmogący Bóg będzie łaskaw dla jej duszy i niech obdarzy Jej Książęcą Łaskawość radosnym zmartwychwstaniem do życia wiecznego

Roku Pańskiego 1574, dnia 16 maja

(tłum. Ryszard Skałba)