Katarzyna Fazan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katarzyna Fazan
Data urodzenia 1965
Zawód, zajęcie teatrolog, literaturoznawca

Katarzyna Fazan (ur. 1965) – polska teatrolog, literaturoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Laureatka nagrody dla „Teatralnej Książki Roku“ przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w ramach Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (2009)[1] oraz Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze i widowiskach za 2019 rok. Nagroda została przyznana za książkę Kantor. Nie/Obecność[2].

W 1994 na Wydziale Filologicznym UJ otrzymała stopień doktorski na podstawie pracy pt. Między autobiografią a autokreacją (o epistolografii Kazimierza Przerwy-Tetmajera), promotorem pracy była profesor Ewa Miodońska-Brookes. Habilitowała się w 2010 na Wydziale Polonistyki UJ na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. Projekty intymnego teatru śmierci. Wyspiański – Leśmian – Kantor[3].

Zajmuje się twórczością Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Grzegorzewskiego. Wydała utwory Ludwika Marii Staffa. Wspólnie z mężem, Jarosławem Fazanem, opracowała i wydała pisma Tadeusza Peipera pt. Wśród ludzi na scenach i na ekranie. Uczestniczy w wykładach organizowanych przez „Krytykę Polityczną”.

Książki[edytuj | edytuj kod]

  • Szczera poza dekadenta. Kazimierz Tetmajer, między epistolografią a sztuką, Kraków 2001.
  • Projekty intymnego teatru śmierci : Wyspiański, Leśmian, Kantor, Kraków 2009.
  • Kantor. Nie/Obecność, Kraków 2019.

Opracowania[edytuj | edytuj kod]

  • Ludwik Maria Staff, Utwory wybrane, wstęp, wybór i oprac. tekstu Katarzyna Fazan, Kraków 2004.
  • Tadeusz Peiper, Wśród ludzi na scenach i na ekranie. T. 1 i 2, przedm. Stanisław Jaworski, oprac. tekstu i komentarz Katarzyna i Jarosław Fazanowie, Kraków 2000.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katarzyna Fazan - Katedra Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, www.katedrateatru.polonistyka.uj.edu.pl [dostęp 2017-03-04] (pol.).
  2. Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych, www.ptbt.e-teatr.pl [dostęp 2020-06-22].
  3. Dr hab. Katarzyna Fazan, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-03-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]