Katarzyna Labouré

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Katarzyna Laboure)
Święta
Katarzyna Labouré SM
Zoe Labouré
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 maja 1806
Fain-lès-Moutiers

Data i miejsce śmierci

31 grudnia 1876
Paryż

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

28 maja 1933
przez Piusa XI

Kanonizacja

27 lipca 1947
przez Piusa XII

Wspomnienie

31 grudnia

Katarzyna Labouré, fr. Catherine Labouré, wym. /katʁin labuʁe/, właśc. Zoe Labouré (ur. 2 maja 1806 w burgundzkiej wiosce Fain-lès-Moutiers, zm. 31 grudnia 1876 w Paryżu) – francuska mistyczka katolicka, święta Kościoła katolickiego, szarytka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z wielodzietnej rodziny chłopskiej. Po śmierci matki (9 października 1815) przejęła jej obowiązki, pomagając ojcu w prowadzeniu gospodarstwa. Jej starsza siostra wstąpiła do klasztoru, gdy zaś Katarzyna postanowiła pójść w jej ślady napotkała na zdecydowany sprzeciw ojca, który wysłał ją do pracy w restauracji stryja w Paryżu.

W wieku 24 lat ostatecznie wstąpiła do zakonu szarytek w Paryżu. W czasie odbywania nowicjatu 27 listopada 1830 doznała objawienia maryjnego; z wydarzeniem tym wiąże się tradycja medalika z Matką Boską (Cudowny Medalik) – na awersie z wizerunkiem Maryi z wyciągniętymi ku ziemi ramionami (symbol spływających łask) i z wężem pod stopami, na rewersie z krzyżem, napisem I. M. (Immaculata Maria – Niepokalana Maryja) i dwoma sercami: jedno z cierniami, drugie przebite mieczem.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Cudowny Medalik maryjny upowszechnił spowiednik, ks. Aladel, natomiast sama zakonnica zajęła się pracą w hospicjum w Paryżu, gdzie spędziła resztę życia.

Relikwie św. Katarzyny Labouré.

Relikwie św. Katarzyny Labouré znajdują się w kryształowej trumnie w bocznej kaplicy Domu Macierzystego sióstr szarytek w Paryżu, przy ul. Rue du Bac[1].

Nazwę „Cudowny Medalik” zatwierdziła Stolica Apostolska, a papież Leon XIII dekretem z dnia 23 lipca 1894 zezwolił na coroczne obchodzenie święta „Objawienia Cudownego Medalika” 27 listopada[2].

Beatyfikacji Katarzyny dokonał papież Pius XI, 28 maja 1933, a kanonizacji Pius XII 27 lipca 1947 roku.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 31 grudnia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia Chrystusa Króla w Czyżowicach [online], www.czyzowice.wiara.org.pl [dostęp 2021-09-18].
  2. a b Święta Katarzyna Laboure, dziewica i zakonnica. Internetowa Liturgia Godzin, www.brewiarz.pl. [dostęp 2013-02-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]