Katarzyna Maria Drexel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Katarzyna Drexel
Katharine Mary Drexel
zakonnica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 listopada 1858
Filadelfia

Data i miejsce śmierci

3 marca 1955
Cornvell Heights

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

20 listopada 1988
Bazylika św. Piotra na Watykanie
przez Jana Pawła II

Kanonizacja

1 października 2000
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

3 marca

Św. Katharine Mary Drexel (ur. 26 listopada 1858 w Filadelfii, zm. 3 marca 1955 w Cornvell Heights) – amerykańska zakonnica katolicka, augustianka, święta Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Druga córka Franciszka Antoniego Drexela i Hannah Langstroth. Jej ojciec był bankierem i znanym filantropem. Z domu wyniosła przekonanie o konieczności dzielenia się majątkiem. Duże wrażenie wywarło na niej ubóstwo i złe warunki, w jakich zmuszeni byli żyć Indianie. Pragnęła zmienić ich sytuację. Pierwszym jej dziełem było założenie w Santa Fé w Nowym Meksyku szkoły dla Indian. Kilka lat później podczas pobytu w Rzymie prosiła papieża Leona XIII o przysłanie misjonarzy do materialnie wspieranej przez nią placówki. Papież zasugerował jej, żeby sama została misjonarką. W efekcie 12 lutego 1891 roku złożyła pierwsze śluby zakonne, dając początek Zgromadzeniu Sióstr Najświętszego Sakramentu. Poświęciła się pracy na rzecz ubogich i ofiar dyskryminacji rasowej. Przez ostatnie 20 lat życia była obłożnie chora. Czas ten poświęciła modlitwie i kontemplacji.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikowana 20 listopada 1988, kanonizowana 1 października 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Wspomnienie Katarzyny Marii Drexel jest obchodzone 3 marca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Św. Katarzyna Maria Drexel. „L' OSSERVATORE ROMANO”. 1 (229)/2001. s. 32. M. Agnes, C. Drążek SJ. ISSN 1122-7249.