Katarzyna Onyszkiewiczowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katarzyna Onyszkiewiczowa
Katarzyna Kikierczuk
Kasia Koczeczukowa
Klotylda Koczerczuk
Ksawera Onyszkiewicz
Heńka Onyszkiewiczowa
Joanna Topolnicka
Ksenia Unyszkiewicz
Demon Kobiecy
Galicyjska trucicielka
Data i miejsce urodzenia

ok. 1840
Czerniowce?, Królestwo Galicji i Lodomerii, Cesarstwo Austrii

Data i miejsce śmierci

9 marca 1895
Lwów, Królestwo Galicji i Lodomerii, Austro-Węgry

Zawód, zajęcie

złodziejka, oszustka, trucicielka, seryjna morderczyni

Wyznanie

greckokatolickie

Rodzice

Jan Onyszkiewicz, Marynia Onyszkiewicz

Strona internetowa

Katarzyna Onyszkiewiczowa znana także jako Katarzyna Kikierczuk, Kasia Koczeczukowa, Klotylda Koczerczuk, Ksawera Onyszkiewicz, Heńka Onyszkiewiczowa, Joanna Topolnicka i Ksenia Unyszkiewicz (ur. ok. 1840 w Czerniowcach?, zm. 9 marca 1895 we Lwowie[1]) – galicyjska trucicielka, przestępczyni i seryjna morderczyni, przez ówczesną prasę okrzyknięta „Demonem Kobiecym”[2]. Działająca głównie na prowincji zaboru austriackiego w drugiej połowie XIX wieku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wiele faktów z życia Onyszkiewiczowej jest niepewna. Pochodziła prawdopodobnie z północnej Bukowiny (dziś historyczny region Ukrainy), dokładnie z Czerniowiec. Urodzona w stanie chłopskim w wierze greckokatolickiej, jej ojciec miał się nazywać Jan Onyszkiewicz a matka Marynia. W młodości utrzymywała się prawdopodobnie z szycia[3]. Nie wiadomo, jak naprawdę się nazywała, zależności od miejsca posługiwała się różnymi imionami i nazwiskami. Do historii przeszła jako Katarzyna Onyszkiewiczowa[3][4].

Działalność kryminalna[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy została osądzona w 1858 roku w Czerniowcach za kradzież i skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności. Rok później w Śniatyniu skazano ją na 20 rózgów, również za kradzież[3][5].

Jej modus operandi polegał na tym, że chodziła od wsi do wsi, udając handlarkę lub zakonnicę, prosząc o gościnę. Następnie niczego nieświadomym gospodarzom podawała usypiający, czasem śmiercionośny wywar (w jego skład wchodziło prawdopodobnie ziele bieluni dziędzierzawej, szaleju jadowitego i lulka czarnego), który powodował nie tylko narkotyczny sen, ale także halucynacje, wymioty, konwulsje i trudności z oddychaniem. Gdy ofiary traciły przytomność zdzierała z nich cenne przedmioty i plądrowała ich domostwo po czym znikała. Atakowała ponownie wiele kilometrów dalej, występując pod nowym nazwiskiem i w innym przebraniu. Latami grasowała po Galicji i Bukowinie, zyskując sławę jednej z najbardziej złowrogich zbrodniarek w dziejach. Atakowała głównie ludzi ze swojego stanu. Jej ofiarami padali głównie mężczyźni. Nie wiadomo ile osób uśmierciła[4][6]. Z biegiem lat skazywano ją za trzy morderstwa w dwóch oddzielnych procesach (1869 i 1872)[1][3].

W 1869 roku w Stanisławowie po raz pierwszy została osądzona za morderstwo i skazana na 10 lat pozbawienia wolności, wyrok miała odbyć w kobiecym więzieniu w klasztorze św. Marii Magdaleny we Lwowie, ale po niecałym roku dnia 9 lipca 1870 o godzinie 6:00 rano z niego zbiegła, razem z inną osadzoną, niejaką Barbarą Woźną z Lubienia[3][5].

W tym samym roku dnia 7 listopada została wytropiona i schwytana w Krakowie przez lwowskiego komisarza p. Meidingera i ajenta p. Milleta, skąd odesłano ją z powrotem do Lwowa, a tam skazano na dodatkowe 10 lat więzienia, za kolejne dwa morderstwa popełnione poprzez otrucie. W nocy z 2 na 3 września 1879 roku znów udało się jej uciec. Schwytano ją ponownie 18 września tego samego roku, tym razem w Monasterzyskach[3][5].

Ostatni proces i śmierć[edytuj | edytuj kod]

Jej ostatni proces odbył się w lutym 1880 roku we Lwowie i cieszył się wielkim zainteresowaniem. Przed budynkiem sądu gromadziły się tłumy, a ówczesne media szczegółowo relacjonowały jego przebieg[3][4][6].

„Patrząc na nią, przychodzą na myśl nocne orgie na Łysej Górze. W wiekach średnich spławiono by ją niezawodnie”

pisał korespondent tygodnikaBiesiada Literacka[4]

Sąd skazał ją na dziesięć lat więzienia – kara miała być dodana do wcześniejszych wyroków, na wolność wyszłaby dopiero w 1901 roku. W maju 1883 roku znów próbowała uciec, podpalając przy tej okazji więzienie, plan się jednak nie udał[3][4][6]. Ostatecznie galicyjska trucicielka zmarła za kratkami więzienia św. Marii Magdaleny we Lwowie w 9 marca 1895 roku[1][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Katarzyna Onyszkiewiczowa, Serial Killer Thief – Ukraine, 1880 (ang.)
  2. Demon Kobiecy, wyborcza.pl.
  3. a b c d e f g h i Trucicielka 1880. [dostęp 2012-03-14]. (pol.).
  4. a b c d e Rafał Natorski: Najsłynniejsze trucicielki. kobieta.wp.pl. [dostęp 2016-01-11]. (pol.).
  5. a b c Proces Onyszkiewiczowej. „Gazeta Narodowa”. nr 48, 28 lutego 1880. 
  6. a b c Adam Leszczyński: Galicyjska trucicielka. wyborcza.pl. [dostęp 2014-05-05]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]