Katarzyna Potocka (1825–1907)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiej arystokratki ur. w 1825. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.
Katarzyna Branicka
Ilustracja
Herb
Korczak
hrabina
Rodzina Braniccy herbu Korczak
Data i miejsce urodzenia 10 grudnia 1825
Luboml
Data i miejsce śmierci 20 września 1907
Krzeszowice
Ojciec Władysław Grzegorz Branicki
Matka Róża Potocka
Mąż

Adam Józef Potocki

Dzieci

Róża Potocka,
Artur Władysław Potocki,
Andrzej Kazimierz Potocki,
Zofia Potocka,
Maria Potocka,
Wanda Potocka,
Andrzej Kazimierz Potocki,
Anna Maria Potocka

Katarzyna Potocka z Branickich (ur. 10 grudnia 1825 w Lubomlu, zm. 20 września 1907 w Krzeszowicach) – polska arystokratka, hrabina, działaczka społeczna i dobroczynna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka generała Władysława Grzegorza Branickiego i Róży Potockiej, siostra m.in. Ksawerego, Aleksandra, Konstantego, Elizy Krasińskiej. W latach 40. XIX w. była jedną z najznakomitszych partii ze względu na pochodzenie, urodę i majątek.

26 października 1847 w Dreźnie poślubiła Adama Józefa Potockiego. Następnie zamieszkała w nim w Krakowie i zaangażowała się w życie polityczne. Wraz z mężem przebywała także w Paryżu (Potocki walczył tam w Gwardii Narodowej w 1848). Towarzyszyła mu także w czasie uwięzienia w Wiedniu i w Trieście. Po powrocie do Krakowa była aktywna w pomoc mieszkańcom po pożarze miasta, a pogorzelcom wydawała zapomogi w swoim pałacu „Pod Baranami”.

Była właścicielką klucza łubnickiego koło Staszowa. Kolekcjonowała polskie pasy szlacheckie oraz dofinansowywała prace naukowe profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ufundowała pałac w Krzeszowicach, gdzie wspierała miejscową ludność. Zaangażowała się w akcjach zakładania szkół wiejskich, kas pożyczkowych, zakładów filantropijnych. Była fundatorką kilku kościołów na obszarze swoich dóbr ziemskich. Wprowadziła przyznawanie emerytury dla oficjalistów i służby w swoim majątku. Była przewodniczącą Towarzystwa Dobroczynności w Krakowie.

Została matką m.in. Artura, Andrzeja Kazimierza i Róży Raczyńskiej. Po śmierci męża (1872) skupiła się na wychowaniu dzieci oraz zarządem całości majątku.

Została pochowana w krypcie Potockich herbu Pilawa w kościele w Krzeszowicach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]