Katarzyna Romanowa (1691–1733)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katarzyna Iwanowna Romanowa
Ilustracja
ilustracja herbu
księżna Meklenburgii-Schwerinu
Okres od 1716
do 1728
Jako żona Karola Leopolda Mecklenburg-Schwerin
Dane biograficzne
Dynastia Romanowowie
Data urodzenia 20 października?/ 30 października 1691
Data śmierci 14 czerwca 1733
Ojciec Iwan V Romanow
Matka Praskowia Sałtykowa
Mąż Karol Leopold Mecklenburg-Schwerin
Dzieci Anna Leopoldowna

Katarzyna Iwanowna Romanowa (ur. 20 października?/ 30 października 1691, zm. 14 czerwca 1733) – księżniczka rosyjska, córka cara Iwana V i Praskowi Saltykowej, matka wielkiej księżnej Anny Leopoldowny, regentki Rosji. Była bratanicą Piotra Wielkiego i siostrą cesarzowej Anny Iwanowny.

Katarzyna była opisywana jako piękna niewysoka brunetka o bladej cerze. Wyszła za mąż w 1716 roku w Gdańsku za Karola Leopolda księcia Meklenburgii-Schwerin. Pierwotnie wybrano go dla siostry Katarzyny – Anny; ostatecznie car Piotr na narzeczoną księcia wybrał starszą bratanicę. Poprzez małżeństwo stworzono polityczny sojusz między Rosją i Meklemburgią przeciwko Szwecji, który był korzystny ze względu na ówczesną politykę cara.

Małżeństwo było nieszczęśliwe, a Karol często bił Katarzynę. W końcu księżna uciekła do Rosji w 1722 roku z młodszą córką Elżbietą Katarzyną Krystyną Mecklenburg-Schwerin. Para wprawdzie nie rozwiodła się, ale małżonków już nigdy nie widziano razem.

Po śmierci Piotra II w 1730 roku Katarzynę, jako starszą z sióstr, uznano jako naturalną kandydatkę do tronu. Jednak w petersburskich kręgach obawiano się, że jej małżonek zyska zbyt wielki wpływ w Rosji, ostatecznie więc na sesji Rady Carskiej wybrano na cesarzową jej owdowiałą siostrę Annę, księżnę Kurlandii. 12 maja 1733 Katarzyna była obecna w stolicy, gdy jej córka przeszła na prawosławie i otrzymała imiona Anna Leopoldowna. Katarzyna zmarła miesiąc później.