Katarzyna Szwedzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Katarzyna Szwedzka O.SS.S
Katarina Ulfsdotter
Ilustracja
Data urodzenia

ok. 1331

Data i miejsce śmierci

24 marca 1381
Vadstena

Czczona przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

1484
przez Innocentego VIII (zatwierdzenie kultu)

Wspomnienie

24 marca
2 sierpnia (Szwecja)

Patronka

Szwecji, ludzi dotkniętych niepowodzeniami, ochrony przed aborcją oraz poronieniem

Szczególne miejsca kultu

Szwecja (2 sierpnia)

Katarzyna Szwedzka, Katarzyna z Vadsteny, Katarzyna Ulfsdotter, (ur. ok. 1331[1] – zm. 24 marca 1381 w Vadstenie) – szwedzka zakonnica katolicka, brygidka, córka św. Brygidy Szwedzkiej. Podobnie jak matka, uznawana przez Kościół katolicki za świętą.

Żywot świętej[edytuj | edytuj kod]

Katarzyna z Vadsteny urodziła się w Szwecji, jako druga córka Ulfa Gudmarssona oraz św. Brygidy Szwedzkiej. W młodym wieku (około 13 lat) została wydana za rycerza Egarda Lyderssona von Kyren. Pod wpływem ówczesnych związanych z dziewictwem ideałów duchowych przekonała ona swojego męża, aby zachował jej dziewictwo.

W roku 1349, św. Brygida wyruszyła w długo oczekiwaną pielgrzymkę do Rzymu. W rok później podążyła za nią Katarzyna. Niedługo potem przyszła wieść, że mąż Katarzyny zmarł. Brygida i Katarzyna w Rzymie prowadziły życie zbliżone do klasztornego, pozostając w ubóstwie i spędzając czas na wspólnej modlitwie. Według niektórych źródeł Katarzyna jest autorką religijnej księgi zatytułowanej "Siælinna tröst" lub też Själens tröst (pol. "Pocieszenie duszy"). Zachowała się kopia tej księgi z roku 1407. Po śmierci Brygidy w roku 1373, Katarzyna przywiozła do Szwecji szczątki swojej matki. W roku 1375 Katarzyna powróciła do Rzymu, aby doprowadzić do końca zatwierdzenie reguły brygidek oraz pomagać w procesie kanonizacyjnym jej matki.

Podobnie jak jej matka, Katarzyna miała doznawać objawień. Przez ostatnie lata życia w Vadstenie Katarzyna była bardzo ciężko chora. Zmarła 24 marca 1381 roku. Uroczystości pogrzebowe nad jej ciałem prowadziło trzech biskupów, nad jej grobem zaś widziano jakoby wiele ponadnaturalnych znaków.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Papież Innocenty VIII w roku 1484 zatwierdził kult Katarzyny w Szwecji. Uroczyste złożenie zwłok w relikwiarzu miało miejsce w Vadstenie 1 sierpnia 1489. W związku jednak z dominacją protestantyzmu w Szwecji, relikwie te bezpowrotnie zaginęły.

Patronat

Jest patronką Szwecji, ludzi dotkniętych niepowodzeniami, ochrony przed aborcją oraz poronieniem.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 marca, w Szwecji natomiast obchody przypadają 2 sierpnia.

Ikonografia

W ikonografii święta Katarzyna jest zwykle przedstawiana z łanią u boku, która według podań pomogła jej zachować dziewictwo, gdy pożądliwi młodzieńcy usiłowali ją go pozbawić. Bywa przedstawiana z kielichem w dłoni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. St. Catherine of Sweden. - Catholic Encyclopedia ang.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]