Katarzyna de Valois

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katarzyna de Valois
Ilustracja
Wizerunek herbu
królowa Anglii
Okres

od 1420
do 1422

Jako żona

Henryka V Lancastera

Koronacja

luty 1421

Dane biograficzne
Dynastia

Walezjusze

Data urodzenia

27 października 1401

Data i miejsce śmierci

3 stycznia 1437
Londyn

Miejsce spoczynku

Opactwo Westminsterskie

Ojciec

Karol VI Szalony

Matka

Izabela Bawarska

Mąż

Henryk V Lancaster

Mąż

Owen Tudor

Dzieci

z Henrykiem V:
Henryk VI Lancaster; z Owenem Tudorem:
Jacinta (Tacinta?) Tudor,
Owen (Tomasz?) Tudor,
Edmund Tudor,
Jasper Tudor,
córka Tudor,
Małgorzata (Katarzyna?) Tudor

Katarzyna de Valois, fr. Catherine de Valois lub Catherine de France (ur. 27 października 1401, zm. 3 stycznia 1437) – królewna francuska z dynastii Walezjuszy, królowa Anglii w latach 1420–1422.

Córka króla Francji - Karola VI Szalonego i Izabeli Bawarskiej. Żona króla Anglii - Henryka V Lancastera i Owena Tudora, dziadka Henryka VII. Matka króla Henryka VI Lancastera i babka króla Henryka VII Tudora.

Królowa Anglii[edytuj | edytuj kod]

2 czerwca 1420, na mocy postanowień pokoju z Troyes, Katarzyna poślubiła króla Henryka V. W lutym 1421 w Westminster Abbey została koronowana na królową Anglii.

Henryk początkowo miał poślubić Izabelę de Valois, starszą siostrę Katarzyny i królową Anglii jako wdowę po Ryszardzie II. Ożenił się z Katarzyną, bo dzięki temu po śmierci swojego teścia miał odziedziczyć tron Francji i połączyć w jednym ręku korony Anglii i Francji. Działo się to w czasie wojny stuletniej, po słynnej bitwie pod Azincourt, którą Francuzi z kretesem przegrali. Henryk był człowiekiem ambitnym i świetnym wojownikiem. W zrealizowaniu marzeń wielu pokoleń władców angielskich, przeszkodziła mu nagła śmierć. Zmarł 31 sierpnia 1422, a na tronie Anglii pozostawił małoletniego syna Henryka VI, którego urodziła mu Katarzyna.

Wdowieństwo i ponowne małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Róża Tudorów

W sytuacji, kiedy Anglia i Francja wciąż znajdowały się w stanie wojny, Anglicy nie polubili swojej „francuskiej” królowej. Owdowiała Katarzyna została wygnana z dworu królewskiego, na pocieszenie otrzymała Wallingford Castle. Tam poznała Owena Tudora, biednego szlachcica walijskiego. O Katarzynie i Owenie zaczęły się szerzyć plotki. Dopiero w 1428 zareagował parlament i zakazał Katarzynie poślubienia ukochanego bez zgody króla lub jego rady. Niektórzy historycy uważają, że Katarzyna mogła być żoną Tudora zanim jeszcze parlament wydał ten akt, a inni, że ich sekretny ślub miał miejsce w 1429.

Katarzyna i Owen uznawani są za protoplastów dynastii Tudorów, ich synowie odegrali ważne role w historii Anglii i w losach monarchii Lancasterów i Yorków. Katarzyna i Owen mieli co najmniej 6 dzieci:

Dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

Katarzyna zmarła 3 stycznia 1437 w Londynie. Została pochowana w Westminster Abbey. Owen Tudor w 1461 został zabity przez Yorkistów po bitwie pod Mortimer’s Cross. Ich synowie dostali tytuły hrabiów; Edmund został ojcem króla Anglii – Henryka VII Tudora.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

W filmie Król zagrana przez Lily-Rose Depp[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]