Katastrofa budowlana w Świebodzicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa budowlana w Świebodzicach
Państwo  Polska
Miejsce Świebodzice
Rodzaj zdarzenia zawalenie się kamienicy
Data 8 kwietnia 2017
Godzina ok. 9:00
Ofiary śmiertelne 6 osób
Ranni 4 osoby
Położenie na mapie Świebodzic
Mapa lokalizacyjna Świebodzic
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu świdnickiego
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia50°51′40,4″N 16°19′11,0″E/50,861222 16,319722

Katastrofa budowlana w Świebodzicachkatastrofa budowlana, spowodowana najprawdopodobniej przez wybuch gazu, która miała miejsce 8 kwietnia 2017 roku w Świebodzicach. W wyniku zawalenia się trzykondygnacyjnej, poniemieckiej kamienicy przy ul. Krasickiego 28, zginęło 6 osób, a 4 zostały ranne.

Śledztwo[edytuj | edytuj kod]

Do zbadania przyczyn katastrofy została powołana specjalna, siedmioosobowa komisja pod przewodnictwem nadzoru budowlanego. Sprawą zajmuje się także Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

Od początku, za prawdopodobną przyczynę katastrofy, uważano wybuch gazu. Taką hipotezę potwierdzają świadkowie owego zdarzenia, którzy w pobliżu miejsca wypadku, czuli wyraźny zapach gazu, a następnie słyszeli eksplozję, oraz widzieli błysk. Dodatkowo sekcja zwłok jednej z ofiar wykazała obecność na jej ciele oparzeń głowy, karku, barku i dłoni, co jednoznacznie potwierdzało, że doszło do wybuchu.

Po znalezieniu w gruzowisku fragmentów granatu ćwiczebnego, pojawiła się również hipoteza, że przyczyną zawalenia się kamienicy mogła być eksplozja materiałów wybuchowych, należących do jednego z mieszkańców kamienicy[1]. Teoria ta została jednak wykluczona, ponieważ w gruzach, oprócz granatu, nie znaleziono nic, co mogłoby wskazywać na to, że ktoś w budynku przechowywał jakiekolwiek materiały wybuchowe.

Reakcje na katastrofę[edytuj | edytuj kod]

Po katastrofie, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz ogłosił trzydniową żałobę w mieście[2]. Prezydent Andrzej Duda na Twitterze przekazał wyrazy współczucia i wsparcia dla ucierpiałych rodzin, oraz pochwalił służby ratunkowe za profesjonalizm[3]. W dniu katastrofy, do Świebodzic przyjechała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, natomiast wieczorem – premier Beata Szydło, oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]