Katastrofa budowlana w Świebodzicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa budowlana w Świebodzicach
Państwo

 Polska

Miejsce

Świebodzice

Rodzaj zdarzenia

zawalenie się kamienicy

Data

8 kwietnia 2017

Godzina

ok. 9:00

Ofiary śmiertelne

6 osób

Ranni

4 osoby

Położenie na mapie Świebodzic
Mapa konturowa Świebodzic, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia50°51′40,4″N 16°19′11,0″E/50,861222 16,319722

Katastrofa budowlana w Świebodzicachkatastrofa budowlana, spowodowana najprawdopodobniej przez wybuch gazu, która miała miejsce 8 kwietnia 2017 roku w Świebodzicach. W wyniku zawalenia się trzykondygnacyjnej, poniemieckiej kamienicy przy ul. Krasickiego 28, zginęło 6 osób, a 4 zostały ranne.

Śledztwo[edytuj | edytuj kod]

Do zbadania przyczyn katastrofy została powołana specjalna, siedmioosobowa komisja pod przewodnictwem nadzoru budowlanego. Sprawą zajmuje się także Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

Od początku, za prawdopodobną przyczynę katastrofy, uważano wybuch gazu. Taką hipotezę potwierdzają świadkowie owego zdarzenia, którzy w pobliżu miejsca wypadku, czuli wyraźny zapach gazu, a następnie słyszeli eksplozję, oraz widzieli błysk. Dodatkowo sekcja zwłok jednej z ofiar wykazała obecność na jej ciele oparzeń głowy, karku, barku i dłoni, co jednoznacznie potwierdzało, że doszło do wybuchu.

Po znalezieniu w gruzowisku fragmentów granatu ćwiczebnego, pojawiła się również hipoteza, że przyczyną zawalenia się kamienicy mogła być eksplozja materiałów wybuchowych, należących do jednego z mieszkańców kamienicy[1]. Teoria ta została jednak wykluczona, ponieważ w gruzach, oprócz granatu, nie znaleziono nic, co mogłoby wskazywać na to, że ktoś w budynku przechowywał jakiekolwiek materiały wybuchowe.

Reakcje na katastrofę[edytuj | edytuj kod]

Po katastrofie, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz ogłosił trzydniową żałobę w mieście[2]. Prezydent Andrzej Duda na Twitterze przekazał wyrazy współczucia i wsparcia dla ucierpiałych rodzin, oraz pochwalił służby ratunkowe za profesjonalizm[3]. W dniu katastrofy, do Świebodzic przyjechała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, natomiast wieczorem – premier Beata Szydło, oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]