Katastrofa budowlana w Rydze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katastrofa budowlana w Rydze
Supermarket "Maxima XX" po zawaleniu
Supermarket "Maxima XX" po zawaleniu
Państwo  Łotwa
Miejsce Ryga
Rodzaj zdarzenia zawalenie dachu
Data 21 listopada 2013
Godzina 17:41
Ofiary śmiertelne 54 osoby
Ranni 38 osób
Położenie na mapie Łotwy
Mapa lokalizacyjna Łotwy
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Ziemia 56°56′38″N 24°01′03″E/56,943889 24,017500

Katastrofa budowlana w Rydzekatastrofa budowlana, która miała miejsce 21 listopada 2013 około godziny 18:00 w Rydze w dzielnicy Zolitūde. W wyniku zawalenia się dachu supermarketu "Maxima XX" śmierć poniosły 54 osoby, a 38 zostało rannych[1]. Była to największa tego typu katastrofa na Łotwie od odzyskania przez nią niepodległości w 1991[1].

Budynek[edytuj]

Budynek, który się zawalił, był jednopiętrowym supermarketem należącym do sieci Maxima. Miał powierzchnię około 4750 metrów kwadratowych i został oddany do użytku 3 listopada 2011 roku. Koszt budowy wyniósł 1,4 mln euro[2]. Wykonawcą robót było przedsiębiorstwo Re&Re, które stanowiło własność SIA Tinio[3]. W budynku oprócz supermarketu "Maxima XX" mieściły się m.in. bank, poczta i salon piękności. Po oddaniu do użytku budynek zdobył nagrodę w konkursie architektonicznym[4].

Katastrofa[edytuj]

Feralnego dnia o godzinie 16:21 w supermarkecie rozległ się alarm pożarowy. Personel nie przeprowadził jednak wymaganej ewakuacji, a uspokoił klientów i poinformował ich, że alarm został wywołany awarią techniczną. W rzeczywistości alarm wywołał dym z prac spawalniczych wykonywanych na terenie supermarketu[5]. Dach supermarketu zawalił się o godzinie 17:41, gdy wiele osób robiło w nim zakupy, po wyjściu z pracy[6].

Akcja ratunkowa[edytuj]

Przed godziną 18:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o zawaleniu się części dachu. Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce doszło do kolejnego zawału, w wyniku którego zginęło trzech strażaków. Podczas akcji ratunkowej część elementów konstrukcji wciąż grożących zawaleniem było podtrzymywanych przez dźwigi[4]. Służby ratunkowe co pewien czas przerywały działania prosząc rodziny zaginionych o telefonowanie do poszkodowanych. Dzięki temu lokalizowano kolejne osoby[7].

Przyczyny katastrofy[edytuj]

Przyczyny katastrofy nie są znane. Policja bierze pod uwagę trzy hipotezy: wadliwy projekt i nieprawidłowy nadzór budowlany nad budynkiem, wadliwe wykonanie oraz umieszczenie na dachu ciężkich materiałów w związku z powstającym tam ogrodem zimowym[7]. Wykluczono zamach terrorystyczny.

Ofiary[edytuj]

Śmierć ponieśli głównie mieszkańcy dzielnicy Zolitūde. Wskutek drugiego zawału zginęło 3 strażaków[7].

Przynależność państwowa Liczba ofiar
 Łotwa 51
 Rosja[8] 2
 Armenia[9] 1
Razem 54

Następstwa i reakcje[edytuj]

Prezydent Łotwy ogłosił w dniach 23-25 listopada żałobę narodową. Dodatkowo 23 listopada o godzinie 10:00 w całym kraju obowiązywała minuta ciszy[10]. W ramach solidarności z Łotyszami na dzień 24 listopada żałobę narodową ogłoszono również na Litwie i w Estonii[11].

Burmistrz Rygi Nił Uszakow zapowiedział zbudowanie na miejscu tragedii pomnika poświęconego ofiarom[12].

27 listopada premier Łotwy Valdis Dombrovskis podał się do dymisji, biorąc pełną odpowiedzialność za katastrofę[13].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]