Katastrofa budowlana w Rydze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katastrofa budowlana w Rydze
Ilustracja
Supermarket „Maxima XX” po zawaleniu
Państwo

 Łotwa

Miejsce

Ryga

Rodzaj zdarzenia

zawalenie dachu

Data

21 listopada 2013

Godzina

17:41

Ofiary śmiertelne

54 osoby

Ranni

38 osób

Położenie na mapie Łotwy
Mapa konturowa Łotwy, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia56°56′38″N 24°01′03″E/56,943889 24,017500

Katastrofa budowlana w Rydzekatastrofa budowlana, do której doszło 21 listopada 2013 o godzinie 17:41 w Rydze w dzielnicy Zolitūde. W wyniku zawalenia się dachu supermarketu „Maxima XX” śmierć poniosły 54 osoby, a 38 zostało rannych[1]. Była to największa tego typu katastrofa na Łotwie od odzyskania przez nią niepodległości w 1991[1].

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Budynek, który się zawalił, był jednopiętrowym supermarketem należącym do sieci Maxima. Miał powierzchnię około 4750 metrów kwadratowych i został oddany do użytku 3 listopada 2011 roku. Koszt budowy wyniósł 1,4 mln euro[2]. Wykonawcą robót było przedsiębiorstwo Re&Re, które stanowiło własność SIA Tinio[3]. W budynku oprócz supermarketu „Maxima XX” mieściły się m.in. bank, poczta i salon piękności. Po oddaniu do użytku budynek zdobył nagrodę w konkursie architektonicznym[4].

Katastrofa[edytuj | edytuj kod]

Feralnego dnia o godzinie 16:21 w supermarkecie rozległ się alarm pożarowy. Personel nie przeprowadził jednak wymaganej ewakuacji, lecz uspokoił klientów i poinformował ich, że alarm został wywołany awarią techniczną. W rzeczywistości alarm wywołał dym z prac spawalniczych wykonywanych na terenie supermarketu[5]. Dach supermarketu zawalił się o godzinie 17:41, gdy wiele osób robiło w nim zakupy, po wyjściu z pracy[6].

Akcja ratunkowa[edytuj | edytuj kod]

Przed godziną 18:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o zawaleniu się części dachu. Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce doszło do kolejnego zawału, w wyniku którego zginęło trzech strażaków. Podczas akcji ratunkowej część elementów konstrukcji wciąż grożących zawaleniem było podtrzymywanych przez dźwigi[4]. Służby ratunkowe co pewien czas przerywały działania prosząc rodziny zaginionych o telefonowanie do poszkodowanych. Dzięki temu lokalizowano kolejne osoby[7].

Przyczyny katastrofy[edytuj | edytuj kod]

Przyczyny katastrofy nie są znane. Policja bierze pod uwagę trzy hipotezy: wadliwy projekt i nieprawidłowy nadzór budowlany nad budynkiem, wadliwe wykonanie oraz umieszczenie na dachu ciężkich materiałów w związku z powstającym tam ogrodem zimowym[7]. Wykluczono zamach terrorystyczny.

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

Śmierć ponieśli głównie mieszkańcy dzielnicy Zolitūde. Wskutek drugiego zawału zginęło 3 strażaków[7].

Przynależność państwowa Liczba ofiar
 Łotwa 51
 Rosja[8] 2
 Armenia[9] 1
Razem 54

Następstwa i reakcje[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Łotwy ogłosił w dniach 23–25 listopada żałobę narodową. Dodatkowo 23 listopada o godzinie 10:00 w całym kraju obowiązywała minuta ciszy[10]. W ramach solidarności z Łotyszami na dzień 24 listopada żałobę narodową ogłoszono również na Litwie i w Estonii[11].

Burmistrz Rygi Nils Ušakovs zapowiedział zbudowanie na miejscu tragedii pomnika poświęconego ofiarom[12].

27 listopada premier Łotwy Valdis Dombrovskis podał się do dymisji, biorąc pełną odpowiedzialność za katastrofę[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]