Wypadek lotniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Katastrofa lotnicza)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kontrolowany „wypadek” samolotu Boeing 720

Wypadek lotniczy – zdarzenie związane z eksploatacją statku powietrznego, które zaistniało od chwili, gdy jakakolwiek osoba weszła na jego pokład z zamiarem wykonania lotu, do momentu, gdy wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie opuściły ten statek powietrzny, i podczas którego:

 • jakakolwiek osoba doznała obrażeń ze skutkiem śmiertelnym lub poważnego obrażenia ciała w rezultacie:
  • znajdowania się na pokładzie danego statku powietrznego lub
  • bezpośredniego zetknięcia się z jakąkolwiek częścią statku powietrznego, w tym częścią, która oddzieliła się od danego statku powietrznego, lub
  • bezpośredniego oddziaływania strumienia gazów albo powietrza, wywołanego przez statek powietrzny – z wyłączeniem tych przypadków, kiedy obrażenia ciała powstały z przyczyn naturalnych bądź w wyniku obrażeń zadanych samemu sobie lub przez inne osoby albo kiedy obrażeń ciała doznały osoby odbywające lot bez pozwolenia albo ukrywające się w miejscach, do których zwykle zamknięty jest dostęp dla pasażerów i członków załogi;
 • statek powietrzny został uszkodzony lub nastąpiło zniszczenie jego konstrukcji, w rezultacie czego:
  • naruszona została trwałość konstrukcji, pogorszeniu uległy techniczne lub lotne charakterystyki statku powietrznego oraz
  • wymagane jest przeprowadzenie poważnego remontu lub wymiana uszkodzonego elementu – z wyłączeniem przypadków przerwy w pracy silnika statku powietrznego albo jego uszkodzenia, jeśli uszkodzeniu uległ tylko silnik, jego osłony albo agregaty wspomagające albo gdy uszkodzone zostały łopaty śmigła, końcówki skrzydła, anteny, ogumienie kół, urządzenia hamowania, owiewki albo gdy na pokryciu są niewielkie wgniecenia albo przebicia;
 • statek powietrzny zaginął lub znajduje się w miejscu, do którego dostęp jest niemożliwy[1][2].

Typy wypadków lotniczych[edytuj]

Wypadki lotnicze w zasadzie należy podzielić na dwie kategorie: z udziałem samolotów cywilnych i będących rezultatem wypadków wyłącznie samolotów wojskowych (bądź innych statków powietrznych).

Podział ten jest o tyle uzasadniony, że jakkolwiek większość wypadków samolotów cywilnych dociera praktycznie niezwłocznie do opinii publicznej (z wyjątkiem wypadków w takich krajach, jak ZSRR lub ChRL, w których obowiązywała lub obowiązuje nadal cenzura), to jednak wypadki wyłącznie samolotów wojskowych często ukrywane bywają jako tajemnica wojskowa także w krajach demokratycznych[potrzebny przypis]. Wypadki samolotów wojskowych zazwyczaj nie pociągają za sobą tak licznych ofiar, jak te z udziałem setek pasażerów, ale za to często niebezpieczeństwo, które wywołują, zagraża nie dziesiątkom czy setkom, ale tysiącom ludzi. Dlatego też przymiotnikiem „wielkie” określono tu także takie wypadki, w których poszkodowanych zostało tylko kilka osób, albo nawet nikt nie ucierpiał, za to zagrożenie obejmowało setki lub tysiące.

Największe wypadki lotnicze na świecie[edytuj]

Największy wypadek lotniczy wydarzył się 27 marca 1977 roku. W wyniku kolizji dwóch „Jumbo-Jetów” na Teneryfie, śmierć poniosło 583 ludzi.

Największy w skutkach wypadek pojedynczego samolotu miał miejsce 12 sierpnia 1985 roku, kiedy w Japonii, wskutek upadku samolotu Boeing 747 zginęło 520 osób.

Największe wypadki lotnicze w polskim lotnictwie[edytuj]

Największy wypadek lotniczy w Polsce wydarzył się 9 maja 1987 roku w Lesie Kabackim, kiedy to w wyniku upadku samolotu PLL LOT 5055 zginęły 183 osoby.

Siedem lat wcześniej, 14 marca 1980 w wypadku lotniczym w pobliżu warszawskiego Okęcia zginęło 87 osób.

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj doszło do katastrofy rządowego samolotu Tu-154. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2013 r. poz. 1393)
 2. Dyrektywa Rady 94/56/WE z dnia 21 listopada 1994 r. ustanawiająca podstawowe zasady regulujące postępowanie w dochodzeniu przyczyn wypadków i zdarzeń w lotnictwie cywilnym. (CELEX: 31994L0056)