Katastrofa lotnicza w Dubrowniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa lotnicza w Dubrowniku
Ilustracja
Miejsce katastrofy
Państwo  Chorwacja
Miejsce Dubrownik
Data 3 kwietnia 1996
Godzina 14:52 czasu lokalnego
14:52 czasu polskiego
Rodzaj Zderzenie z ziemią
Przyczyna Błąd pilota
Ofiary 35 osób
Statek powietrzny
Typ Boeing CT-43
Użytkownik United States Air Force
Numer IFO 21
Start Bośnia i Hercegowina Tuzla
Cel lotu Chorwacja Dubrownik
Numer lotu 73-1149
Pasażerowie 30 osób
Załoga 5 osób
Ofiary 35 osób
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa lokalizacyjna Chorwacji
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia42°35′53,78″N 18°15′07,14″E/42,598272 18,251983

Katastrofa lotnicza w Dubrowniku3 kwietnia 1996 wojskowy Boeing CT-43 należący do USAF lecący z Tuzli do Dubrownika z oficjalną misją handlową rozbił się w górach podczas podejścia do lądowania. W katastrofie zginęło 35 osób.

Samolot i pasażerowie[edytuj | edytuj kod]

Samolot typu CT-43 (zmodyfikowany Boeing 737-200 w wersji dla USAF) został wyprodukowany 27 marca 1974. Wersja ta nie posiadała rejestratora głosu i parametrów lotu. Na pokładzie było 5 członków załogi i 30 pasażerów, wśród nich Sekretarz Handlu Ron Brown, dziennikarze New York Timesa i szef biura tej gazety we Frankfurcie, Nathaniel C. Nash.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Samolot wystartował z Tuzli do Dubrownika. Ze względu na złe warunki atmosferyczne (brak widoczności pasa) piloci podchodzili do lądowania według przyrządów IFR z wykorzystaniem radiolatarni bezkierunkowych. Ponieważ ta procedura jest rzadko wykorzystywana w wojskowym lotnictwie amerykańskim, nie byli do niej właściwie przygotowani i zeszli z planowanego kursu, podchodząc do lądowania za nisko i za szybko (o 150 km/h szybciej niż powinni). W efekcie, zamiast znaleźć się w dolinie prowadzącej w kierunku lotniska, uderzyli we wzgórze znajdujące się o 2,6 km na północ od właściwej linii podejścia, na wysokości 701 metrów.

Zderzenie przeżyła jedna osoba - sierżant Shelly Kelly - lecz kobieta zmarła w drodze do szpitala.

Akcja ratunkowa[edytuj | edytuj kod]

Akcja ratunkowa przebiegała opieszale. Służby ratunkowe zostały szybko poinformowane lecz problemem była niewiedza o położeniu samolotu (Lotnisko w Dubrowniku nie miało urządzeń do określania miejsca wraku). Miejsce katastrofy ustaliła policja po ok. 2 godzinach. Niestety, wśród policjantów nie było lekarza i nie można było pomóc rannej sierżant przez kolejne 10-20 min.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]