Katastrofa lotnicza w Mediolanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa lotnicza w Mediolanie
Ilustracja
McDonnell Douglas MD-87, który uległ katastrofie (nr. rej. SE-DMA). Zdjęcie wykonano na lotnisku w Kopenhadze w sierpniu 2000 roku.
Państwo  Włochy
Miejsce Port lotniczy Linate w Mediolanie
Data 8 października 2001
Godzina 8:10 czasu lokalnego
8:10 czasu polskiego
Rodzaj Zderzenie samolotów
Przyczyna Niedostateczne oznakowanie płyty lotniska oraz niedociągnięcia w strukturze organizacyjnej
Ofiary 118 osób
(w tym 4 osoby na ziemi)
Ranni 4 osoby
1. Statek powietrzny
Typ McDonnell Douglas MD-87
Nazwa Lage Viking
Użytkownik Scandinavian Airlines System
Numer SE-DMA
Start Włochy Mediolan
Cel lotu Dania Kopenhaga
Numer lotu 686
Pasażerowie 104 osoby
Załoga 6 osób
Ofiary 110 osób
2. Statek powietrzny
Typ Cessna Citation II
Użytkownik Samolot prywatny
Znak rejestracyjny D-IEVX
Start Włochy Mediolan
Cel lotu Francja Paryż
Liczba pasażerów 2 osoby
Liczebność załogi 2 osoby
Ofiary śmiertelne 4 osoby
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia45°26′42″N 9°16′56″E/45,445000 9,282222

Katastrofa lotnicza w Mediolanie – katastrofa, do której doszło na mediolańskim lotnisku Linate, 8 października 2001 roku. Samolot MD-87 linii lotniczych SAS, lot nr SK686 do Kopenhagi, zderzył się w czasie startu z odrzutowcem Cessna Citation. W wyniku zderzenia zginęły wszystkie osoby na pokładzie obu samolotów (110 na pokładzie MD-87 i 4 w Cessnie), a także 4 osoby pracujące w sortowni bagażu, w którą uderzył samolot. Jest to największa katastrofa lotnicza w historii Włoch.

Lotnisko[edytuj | edytuj kod]

W dniu katastrofy na lotnisku panowała gęsta mgławidoczność nie przekraczała 50-100 m. Lotnisko nie posiadało odpowiednich systemów do kontroli kołowań samolotów po płycie lotniska – w 1998 r. został zakupiony radar do prowadzenia takiej kontroli, ale pomimo upływu 3 lat nie został on zainstalowany. Do pomocy kontrolerom służyła mapa lotniska i kartka, na której notowali położenie maszyn.

Katastrofa[edytuj | edytuj kod]

Pilot dyspozycyjnej Cessny z 4 osobami na pokładzie poprosił kontrolę naziemną o wytyczenie trasy na pas startowy. Kontroler z wieży nakazał kołowanie na północ drogą „Romeo 5" oraz zgłoszenie zatrzymania na przedłużeniu pasa 36R (tym samym omijając aktywny pas startowy). Pilot jednak błędnie skręcił w drogę „Romeo 6" prowadzącą bezpośrednio na pas startowy.

Jednym z momentów, w którym można było zapobiec katastrofie, było zgłoszenie przez pilota Cessny minięcia drogi „Sierra 4", która nie była zaznaczona na oficjalnej mapie lotniska i o której istnieniu nie miał pojęcia kontroler. Pilot, nic nie przeczuwając, kontynuował kołowanie drogą „Romeo 6", gdy dojechał do linii postoju przed pasem skontaktował się z wieżą – jak się później okazało po raz ostatni. Zameldował, iż stoi w punkcie zatrzymania (w jego i kontrolera mniemaniu przed północną płytą postojową) i oczekuje na zezwolenie na kontynuowanie kołowania. Kontroler zezwolił na kontynuowanie kołowania po „głównej płycie postojowej” i głównej drodze kołowania” (nazwy również sprzeczne z oficjalnie obowiązującymi), jednakże w rzeczywistości Cessna wjeżdżała na pas startowy.

W tym samym momencie skandynawski MD-87 linii lotniczych SAS dostał zgodę na wjazd na pas startowy i rozpoczęcie rozbiegu, od innego kontrolera. Cessna ruszyła z miejsca chwilowego postoju, kierując się nieświadoma niebezpieczeństwa dalej po drodze „Romeo 6". Gdy MD-87 osiągnął znaczną prędkość, Cessna wyjechała na pas. Piloci MD-87 widzieli Cessnę przez ułamek sekundy (prędkość MD-87 wynosiła około 75 m/s, a widoczność była na poziomie 50 m), ale nie mogli w żaden sposób zareagować. Uderzenie miało miejsce z prawej strony MD-87. Uszkodzenie przedniego, prawego i lewego podwozia oraz uszkodzenie prawego silnika spowodowały prawie natychmiastową utratę wysokości (samolot na 9 s wzniósł się w powietrze) i MD-87 uderzył w znajdująca się w okolicach końca pasa sortownię bagaży mediolańskiego lotniska. Zginęło 118 osób.

Często mówi się, że była druga katastrofa – akcja ratownicza. Dopiero pięć minut po zderzeniu na lotnisku rozległ się alarm, a po około 25 minutach znaleziono cessnę na pasie startowym. Trzy z czterech osób na pokładzie cessny zginęło na skutek pożaru, czyli przeżyli katastrofę, ale nie dostali pomocy na czas.

Przyczyna katastrofy[edytuj | edytuj kod]

Główną przyczyną katastrofy był brak systemu, który monitoruje pozycje samolotów na płycie lotniska – odpowiedzialność spada tutaj na władze lotniska, które dopuściły do tego, że przez 3 lata dostarczony system nie został zamontowany. Podobną winę ponosi kontroler ruchu naziemnego, który mógł kilkakrotnie zauważyć pomyłkę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Duńska aktorka Brigitte Nielsen odwołała swój lot do rodzinnej Kopenhagi, unikając w ten sposób śmierci w katastrofie.

Narodowości ofiar katastrofy[edytuj | edytuj kod]

Kraj Liczba ofiar
 Włochy 64
 Szwecja 20
 Dania 18
 Finlandia 7
 Norwegia 3
 Niemcy 2
 Południowa Afryka 1
 Rumunia 1
 Wielka Brytania 1
 Stany Zjednoczone 1
Razem 118
  • Tabela zawiera łączną liczbę ofiar katastrofy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]