Katastrofa lotnicza w Teheranie (2005)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa lotnicza w Teheranie
Ilustracja
Lockheed C-130 Hercules należący do Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Iranu.
Państwo  Iran
Miejsce Teheran
Data 6 grudnia 2005
Godzina 14:10 czasu lokalnego
11:40 czasu polskiego
Rodzaj Zderzenie z budynkiem
Ofiary 106-128 osób
Ranni 90 osób
Statek powietrzny
Typ Lockheed C-130 Hercules
Użytkownik Siły Powietrzne Islamskiej Republiki Iranu
Numer 5-8519, c/n 4399
Start Iran Teheran
Cel lotu Iran Bandar-e Abbas
Pasażerowie 84 osoby
Załoga 10 osób
Położenie na mapie Iranu
Mapa lokalizacyjna Iranu
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia35°42′N 51°25′E/35,700000 51,416667

Katastrofa lotnicza w Teheraniekatastrofa, do której doszło 6 grudnia 2005 roku z udziałem irańskiego wojskowego samolotu C-130 Hercules. Maszyna z 94 osobami na pokładzie rozbiła się o 10-piętrowy wieżowiec mieszkalny w stolicy Iranu Teheranie. W wyniku katastrofy zginęło 106 osób, ok. 90 zostało rannych. Wśród ofiar 47 osób stanowili dziennikarze, którzy lecieli do miasta Bandar Abbas obserwować manewry wojskowe, a 12 osób to mieszkańcy wieżowca (dane według Aviation Safety Network). Jednak niektóre dane podają liczbę ofiar na 128 twierdząc, iż na ziemi śmierć poniosło o wiele więcej ludzi.

Katastrofa[edytuj | edytuj kod]

Popołudniem 6 grudnia 2005 roku, z 84 pasażerami i dziesięcioosobową załogą, samolot wojskowy Lockheed C-130E Hercules - należący do Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Iranu (IRIAF)- rozpoczął rejs z Teheranu do Bandar Abbas. Osiem minut po opuszczeniu portu lotniczego Mehrabad, maszyna z pełnymi zbiornikami paliwa zaczęła mieć problemy z silnikiem nr 4. Pilot zadeklarował chęć powrotu na lotnisko. Podczas powrotu z kierunkiem na pas nr 29 - o godzinie 1410 - samolot wbił się w dziesięciopiętrowy wieżowiec mieszkalny w dzielnicy Azari. Nastąpiła olbrzymia eksplozja, pogrążając cały budynek w płomieniach.

Pierwsze służby ratunkowe przybyły na miejsce w ciągu pierwszych trzech minut. Po katastrofie, spalony i zasłany gruzem teren przed wieżowcem został otoczony kordonem policji, karetek pogotowia, tłumów gapiów, wśród których niektórzy próbowali przedostać się przed sam wieżowiec. Mało brakowało, a wybuchłyby zamieszki.

Kilka dni po katastrofie, odbyły się uroczyste pogrzeby ofiar katastrofy lotniczej, podczas której tłumy przemaszerowały ulicami Teheranu, trzymając duże portrety wojskowych członków załogi samolotu.

Wydarzenia powiązane[edytuj | edytuj kod]

W jednej ze swoich relacji, telewizja BBC News podała, iż strzegące miejsce siły bezpieczeństwa zaatakowały grupę dziennikarzy, konfiskując rolki filmowe.

Stan techniczny floty sił powietrznych Iranu[edytuj | edytuj kod]

Rozbity samolot to Lockheed C-130 Hercules amerykańskiej produkcji. Maszyny tego typu przejęte po obaleniu szacha Mohammeda Rezy Pahlawi w 1979 roku mimo fatalnego stanu technicznego do dziś użytkowane są przez irańskie siły powietrzne. W trakcie katastrofy, widoczność w okolicy równała się 1500m.

Do dnia dzisiejszego nic nie wiadomo na temat przyczyn katastrofy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]