Katastrofa lotu American Eagle 4184

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katastrofa lotu American Eagle 4184
Katastrofa lotu American Eagle 4184
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejsce Roselawn w stanie Indiana
Data 31 października 1994
Godzina 15:59 czasu lokalnego
Rodzaj Zderzenie z ziemią.
Przyczyna Utrata kontroli nad samolotem.
Ofiary 68 osób
Ranni 0 osób
Ocaleni 0 osób
Statek powietrzny
Typ ATR 72-212
Użytkownik American Eagle
Numer N401AM
Start Indianapolis
Cel lotu Chicago
Numer lotu 4184
Pasażerowie 64 osoby
Załoga 4 osoby
Położenie na mapie Indiany
Mapa lokalizacyjna Indiany
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Ziemia 41°09′16″N 87°17′19″W/41,154444 -87,288611

Katastrofa lotu American Eagle 4184 wydarzyła się 31 października 1994 w Roselawn w stanie Indiana. Samolot ATR 72-212 (nr. rej. N401AM), linii American Eagle, lecący z Indianapolis do Chicago (lot nr 4184) rozbił się w wyniku oblodzenia skrzydeł samolotu. W katastrofie zginęło 64 pasażerów i 4 członków załogi - wszyscy na pokładzie.

Samolot[edytuj | edytuj kod]

ATR 72-212 (nr. rej. N401AM) został wyprodukowany zaledwie kilka miesięcy przed katastrofą. Wylatał tylko 1671 godzin. Maszyna lecąca z Indianapolis do Chicago została wypożyczona od linii lotniczych Simmons Airlines.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Maszyna wystartowała z lotniska Indianapolis International Airport w lot do O'Hare International Airport w Chicago o godz. 14:55. Maszyna wznosiła się na 10000 stóp (3000 m). Załoga samolotu dostała polecenie wznoszenia na 16300 stóp. W pewnym momencie ATR 72 wleciał w chmury deszczowe. Kilka chwil później zaczął padać silny, zamarzający deszcz. Piloci zniżyli samolot na wysokość 8000 stóp (2400 m), przez co wyłączył się w nim autopilot. Dwie minuty po tym manewrze ATR72 rozbił się na polu kukurydzy pod Roselawn. Spośród 68 osób na pokładzie nikt nie przeżył katastrofy.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Według ustaleń NTSB, przyczyną katastrofy była nagła utrata kontroli, spowodowana opadami marznącego deszczu. W następstwie opadów doszło do oblodzenia skrzydeł co spowodowało katastrofę. Jak wykazały późniejsze testy przeprowadzone przez NASA, oblodzenie wystąpiło pomimo działającego systemu odladzającego. Specyfika marznącego deszczu wraz z ustawieniem samolotu w powietrzu (piloci wyrównywali lot względem ziemi) wytworzyły warstwy lodu, które gromadziły się na tylnych częściach skrzydeł poza standardowym działaniem systemu odladzającego. Skutkiem tego było wysunięcie się lotek, co pociągnęło za sobą gwałtowny skręt samolotu i lot ku ziemi. Piloci nie byli w stanie zapanować nad maszyną gdyż opór powietrza był zbyt duży. Samolot rozbił się uderzając z ogromną prędkością w ziemię.

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

Wkrótce po przedstawieniu wniosków, w Stanach Zjednoczonych zakazano lotów tym typem maszyn w rejonach narażonych na oblodzenie. Większość linii lotniczych przesunęła swoją flotę ATR na południe kraju oraz na Karaiby gdzie ryzyko wystąpienia tego typu problemu było stosunkowo niskie. Ponadto producent zwiększył obszar działania systemu odladzającego na skrzydłach o kilka procent, co również miało poprawić bezpieczeństwo lotów. Wdrożono także szereg innych szczegółowych procedur dla pilotów, które podniosły sprawność samolotów ATR w warunkach powodujących oblodzenie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]