Katastrofa lotu El Al 1862

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa lotu El Al 1862
Ilustracja
Blok, w który wbił się Boeing 747
Państwo  Holandia
Miejsce Amsterdam
Data 4 października 1992
Godzina 18:35 czasu lokalnego
Rodzaj Zderzenie z budynkiem
Przyczyna Oderwanie się silników podczas lotu
Ofiary 43 osoby
(w tym 39 osób na ziemi)
Ranni 15 osób
Statek powietrzny
Typ Boeing 747-258F
Użytkownik El Al
Numer 4X-AXG
Start Holandia Amsterdam
Cel lotu Izrael Tel Awiw-Jafa
Numer lotu 1862
Pasażerowie 1 osoba
Załoga 3 osoby
Położenie na mapie Amsterdamu
Mapa lokalizacyjna Amsterdamu
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Położenie na mapie Holandii
Mapa lokalizacyjna Holandii
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia52°19′08″N 4°58′30″E/52,318889 4,975000

Katastrofa lotu El Al 18624 października 1992 roku Boeing 747-258F, samolot transportowy linii lotniczych El Al z 3-osobową załogą oraz jednym pasażerem, po oderwaniu się dwóch z czterech silników, rozbił się o budynek mieszkalny w Amsterdamie. Zginęły 43 osoby, w tym 39 osób na ziemi.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Przebieg lotu 4 października 1992: 1. Miejsce oderwania się silników 3 i 4 2. Miejsce upadku silników 3 i 4 3. Pilot po raz pierwszy nadaje sygnał "Mayday" 4. Pilot zgłasza pożar w silniku 3 5. Pilot zgłasza problemy z klapami 6. Całkowita utrata kontroli nad samolotem 7. Miejsce katastrofy

Samolot wystartował z lotniska Nowy Jork-JFK w Nowym Jorku i leciał na lotnisko Ben Gurion w Tel Awiwie z międzylądowaniem na lotnisku Amsterdam-Schiphol. Po lądowaniu na lotnisku w Amsterdamie i zatankowaniu, samolot miał ponownie wystartować o godzinie 17:20, jednak start przesunięto o godzinę. Samolot wystartował o godzinie 18:22. Po osiągnięciu wysokości ok. 2000 metrów silnik numer 3 oderwał się od mocowań i odpadając uderzył w silnik numer 4, który również się oderwał. Oderwane silniki spadły do zatoki.

Po oderwaniu się silników piloci postanowili zawrócić na lotnisko. Jednak podczas podchodzenia do lądowania piloci stracili kontrolę nad maszyną i samolot rozbił się, uderzając o godzinie 18:35 w jedenastopiętrowy blok mieszkalny. Zginęły 43 osoby w tym 39 osób na ziemi.

Przyczyną katastrofy było zmęczeniowe pęknięcie sworznia pylonu mocującego silnik do płata. Po raporcie komisji badającej katastrofę firma Boeing przeprojektowała sworznie, zwiększając ich wytrzymałość i ograniczającej ryzyko zmęczenia materiału. Nowe sworznie zostały zamontowane sukcesywnie we wszystkich latających maszynach.

Konsekwencje katastrofy[edytuj | edytuj kod]

Samolot przewoził owoce, perfumy i części komputerów. Jednak po katastrofie podano, że jednym z ładunków było 190 litrów (około 218,5 kg) metylofosfonianu dimetylu (DMMP), który jest używany jako uniepalniacz i plastyfikator. Innym zastosowaniem DMMP może być synteza gazu bojowego – sarinu. DMMP jest substancją podwójnego zastosowania i jako taki jest wymieniony w załączniku drugim do Konwencji o zakazie broni chemicznej.

Samolot, który uległ katastrofie był wyposażony w balast z 282 kg zubożonego uranu. Część balastu uległa rozproszeniu podczas katastrofy i zapłonowi w trakcie pożaru, będącego następstwem zdarzenia. Spowodowało to rezygnację ze stosowania w nowych samolotach balastu uranowego i zastąpieniu go balastem kadmowym lub ołowianym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]