Katastrofa lotu El Al 402

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa lotu El Al 402
Ilustracja
L-149 Constellation izraelskich linii El Al Israel Airlines
Państwo  Bułgaria
Miejsce Okolice Petricza
Data 27 lipca 1955
Rodzaj Zderzenie z ziemią
Przyczyna Zestrzelenie samolotu
Ofiary 58 osób
Ocaleni 0 osób
Statek powietrzny
Typ Lockheed L-049 Constellation
Użytkownik El Al
Numer 4X-AKC
Start Austria Wiedeń
Cel lotu Izrael Tel Awiw-Jafa
Numer lotu 402
Pasażerowie 51 osób
Załoga 7 osób
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia41°24′N 23°13′E/41,400000 23,216667

Katastrofa lotu El Al 402 – miała miejsce 27 lipca 1955. Spowodowana została zestrzeleniem samolotu przez dwa bułgarskie myśliwce.

Historia lotu[edytuj | edytuj kod]

Należący do izraelskich linii El Al Israel Airlines, samolot typu L-149 Constellation (nr rejestracyjny 4X-AKC) odbywał cotygodniowy lot z Londynu do Tel Awiwu z międzylądowaniem w Wiedniu.

Maszyna wystartowała z Wiednia o 2:53 w nocy, kierując się w stronę Tel Awiwu. W trakcie lotu nad Jugosławią, piloci natrafili na rozległe obszary burzowe. To właśnie z powodu aktywności niedalekich burz doszło do niepoprawnej zmiany radiokompasu nawigacyjnego. Załoga była odtąd przekonana, iż lecą nad Jugosławią, a ściślej w zasięgu radaru w Skopje. Tymczasem przemierzając FL180 (5480 m) samolot przypadkowo wleciał nad Bułgarię, w odległości aż 60 km na wschód od korytarza powietrznego „Amber 10”, którym miał przelatywać.

Nad Bułgarią Lockheeda przechwyciły dwa myśliwce MiG-15, należące do bułgarskich sił powietrznych. Samolot znalazł się pod ciężkim ostrzałem po tym, jak otrzymał dwa ostrzegawcze strzały, pilot zgodził się wylądować na wskazanym lotnisku opuszczając podwozie, a następnie gwałtownie próbował zbiec. W wyniku rozległych zniszczeń, rozbił się w okolicach miasta Petricz, niedaleko granicy z Jugosławią i Grecją. Na pokładzie znajdowało się 51 pasażerów i siedmioosobowa załoga z 35-letnim kapitanem, Stanleyem Hinksem, na czele – wszyscy ponieśli śmierć.

Dochodzenie i skutki[edytuj | edytuj kod]

W trakcie dochodzenia przeprowadzonego wyłącznie przez władze Bułgarii zanalizowano krytyczne momenty lotu 402, a dostępna dokumentacja jest cytowana na stronie. W wyniku ataku samolot doznał uszkodzeń, które spowodowały utratę ciśnienia i pożar w pomieszczeniu grzewczym. Następnie w stronę samolotu wystrzelono prawdopodobnie dwa pociski rakietowe, które zniszczyły skrzydła maszyny, powodując jej eksplozję. W dodatku piloci bułgarskich myśliwców poważnie uszkodzili konstrukcję Lockheeda przez skierowanie w niego jednego lub dwóch pocisków o dużym kalibrze. Maszyna rozpadła się już podczas gwałtownego opadania – na wysokości około sześciuset metrów nad ziemią.

Początkowo Bułgaria nie chciała przyjąć odpowiedzialności za wypadek, oskarżając pilotów izraelskich o bezprawne wtargnięcie w bułgarską przestrzeń powietrzną. Ostatecznie władze bułgarskie nie przyznały się do odpowiedzialności za katastrofę, stwierdzając, iż piloci postąpili „zbyt pochopnie” zestrzeliwując samolot, ale wypełniały rozkaz. Władze wyraziły wyrazy ubolewania i zgodziły się zapłacić symboliczne odszkodowanie rodzinom ofiar.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]