Katastrofa lotu Swissair 306

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katastrofa lotu Swissair 306
Państwo  Szwajcaria
Miejsce Durrenasch
Data 4 września 1963
Godzina 6:22 czasu lokalnego
Rodzaj Kolizja z ziemią
Przyczyna Pożar na pokładzie
Ofiary 80 osób
Statek powietrzny
Typ Sud Aviation SE-210 Caravelle III
Nazwa Schaffhausen
Użytkownik Swissair
Numer HB-ICV
Start Zurych
Cel lotu Genewa
Numer lotu 306
Pasażerowie 74 osoby
Załoga 6 osób
Położenie na mapie Argowii
Mapa lokalizacyjna Argowii
miejsce wypadku
miejsce wypadku
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa lokalizacyjna Szwajcarii
miejsce wypadku
miejsce wypadku
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce wypadku
miejsce wypadku
Ziemia 47°19′N 8°09′E/47,316667 8,150000

Katastrofa lotu Swissair 306 - katastrofa lotnicza lotu nr 306 szwajcarskich linii Swissair, w wyniku której zginęło 80 pasażerów i członków załogi.

Przed startem[edytuj]

Mglistym świtem 4 września 1963 roku, w porcie lotniczym Zurych-Kloten, do rejsu nr 306 (SR-306) przygotowywał się dwusilnikowy Sud Aviation SE-210 Caravelle III, zarejestrowany, jako HB-ICV[1] i ochrzczony nazwą szwajcarskiego miasta - Szafuza. Na lot do Rzymu - z postojem w Genewie - zgłosiło się 74 pasażerów i sześcioosobowa załoga, na której czele stał kapitan Eugen Hohli z dziesięcioletnim doświadczeniem w liniach Swissair. W kokpicie towarzyszył mu II pilot - Rudolf Widmel.

Katastrofa[edytuj]

Rejs nr 306 do Genewy wystartował trzynaście minut po godzinie szóstej rano, po chwili rozpoczynając wznoszenie na wysokość przelotową 4 570 m. Jednak gdy w siedem minut później dotarł na poziom 2700 m, rozpoczęły się problemy z nabieraniem wysokości – samolot zaczął powoli obniżać pułap lotu.

Po wykonaniu lekkiego skrętu na lewe skrzydło, odrzutowiec zaczął gwałtownie tracić wysokość, by po chwili wejść w głębokie nurkowanie. Podczas opadania – o 6.21 – załoga wysłała do kontrolerów lotu informację: "Zurych! Zurych! Swissair 306! Mayday! Mayday! Mayday!" Minutę później, samolot runął na przedmieścia Durrenasch – na wysokości 559 m n.p.m., 35 km od zuryskiego portu lotniczego. Zginęli wszyscy na pokładzie – 80 osób. Ostatnią informacją wysłaną z pokładu Swissair było urwane w połowie zdanie: "SR 306: straciliśmy wszystko, jesteśmy bez..."[2] [3] [4]

Przyczyny[edytuj]

Na podstawie zeznań naocznego świadka śledczy wiedzieli, iż o 6.17 za lewą stroną samolotu – tę, na którą maszyna przechyliła się w trzy minuty potem – ciągnęła się biała smuga dymu, a w chwilę później długi płomień pożaru.

Jak dowiedzieli się śledczy: o 6.05 (na osiem minut przed startem) piloci powiadomili kontrolerów lotniska, że pokołują przez połowę długości pasa nr 24 (z którego startowali) by zapoznać się z panującą na nim sytuacją pogodową. Podczas wykonywania manewru załoga używała co jakiś czas znacznej mocy silnika – najprawdopodobniej w próbie choć częściowego rozpędzenia mgły. Następnie – o 6.12 – powrócili na miejsce startowe i po chwili otrzymali pozwolenie na start. W raporcie zapisano: "Katastrofę spowodowało zniszczenie ważnych części samolotu przez pożar, wywołany przegrzaniem hamulców podczas fazy kołowania."[5]

Przypisy