Kate Gleason

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kate Gleason (ur. 25 listopada 1865 w Rochester (Nowy Jork), zm. 9 stycznia 1933) - amerykańska inżynier, przedsiębiorca i filantrop.

Córka bogatego właściciela sieci fabryk narzędziowych w USA- Williama Gleasona. W wieku 12 lat zaczęła pracę w przedsiębiorstwie ojca. Była jedną z pierwszych kobiet przyjętych na studia inżynieryjne na Uniwersytecie Cornell, chociaż z powodu pracy zawodowej (m.in. jako skarbnik) u ojca nie mogła tych studiów ukończyć. Naukę kontynuowała w Instytucie Mechanicznym w Rochester (Nowy Jork). Była nie tylko utalentowaną biznesmenką, lecz także aktywnie wspierała ruch sufrażystek, m.in. współpracowała z Susan B. Anthony.

W 1913 z powodu konfliktów rodzinnych opuściła przedsiębiorstwo ojca i podjęła pracę u konkurencji- Ingle Machining Company. Jako pierwsza kobieta otrzymała pełne członkostwo w Amerykańskim Towarzystwie Inżynierów Mechaników, a w 1918 została mianowana prezesem First National Bank of East Rochester. W ramach tej funkcji pojęła szereg działań humanitarnych, m.in. popierając budownictwo społeczne.

Po śmierci na mocy testamentu przekazała 1,4 miliona dolarów na działalność instytucji użyteczności publicznej w rejonie Rochester.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]