Katechetyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katechetyka (z gr. katēchēsis, katēchéō = „nauczam ustnie”) – to subdyscyplina teologii pastoralnej, podejmująca naukową refleksję nad katechezą.

W ramach katechetyki możemy wyodrębnić następujące działy:

a) katechetyka fundamentalna - dział katechetyki, analizujący różnorakie koncepcje katechetyczne, a także rozwijający tym samym teologię katechezy poprzez: analizę celów, natury, podmiotu owej subdyscypliny dyscypliny w zbawczej działalności Kościoła.

b) katechetyka szczegółowa - to dział katechetyki, podejmujący problematykę katechezy kierowanej do osób na różnym poziomie rozwoju psychicznego i umysłowego (katecheza przedszkolna, dziecięca, młodzieżowa, dorosłych, rodzinna, specjalna).

c) katechetyka materialna - to dział katechetyki, zajmujący się doborem i porządkowaniem istotnych treści katechezy w procesie programowania i nauczania religii.

d) katechetyka formalna (metodyka nauczania religii, dydaktyka religii, dydaktyka katechetyczna, dydaktyka katechezy) - to dział katechetyki zajmujący się sposobami tak nauczania, jak i uczenia się w szkole.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]