Katechizm Kościoła Katolickiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katechizm Kościoła Katolickiego
Catechismus Catholicae Ecclesiae
Emblem of the Catechism of the Catholic Church.jpg
Rysunek zdobiący okładkę
Autor Kongregacja Nauki Wiary
Data I wyd. 1992
Typ utworu katechizm
Data I wyd. polskiego 1994
Pierwszy wydawca polski Pallottinum
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Katechizm Kościoła Katolickiego[1] (w skrócie KKK) – oficjalna wykładnia doktryny wiary i zasad moralności Kościoła katolickiego, obowiązująca wersja opublikowana została po raz pierwszy w 1992 roku[2].

Katechizm ten zawiera popularnie napisaną wykładnię najważniejszych zasad wiary, moralności i kultu, do których przestrzegania zobowiązani są wierni Kościoła katolickiego.

Oryginalny tekst katechizmu jest napisany po łacinie. Jest on sporządzany przez specjalną katechetyczną komisję przy papieskiej Kongregacji Nauki Wiary i ostatecznie zatwierdzany przez papieża.

Poprzednie katechizmy[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy katechizm powstał w 1562 r., kilka lat po soborze trydenckim. Wykładał on doktrynę Kościoła i był odpowiedzią na Reformację.

Na podstawie zebranych w Katechizmie prawd wiary opracowano szereg katechizmów dla prostego, wówczas niewykształconego, ludu. Autorami popularnych katechizmów byli m.in. kardynałowie Robert Bellarmin (przełom XVI/XVII w.) i Pietro Gasparri (przełom XIX/XX w.).

Powstanie Katechizmu Kościoła Katolickiego[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. XX wieku w łonie Kościoła katolickiego zaobserwowano potrzebę wskazania nowych dróg ewangelizacji, nowych wskazań dotyczących aplikacji wymagań wiary w codziennym życiu. Grupy wiernych napotykały trudności z jasnym wyrażeniem prawd, które Kościół uważał za wiarygodne i przyjęte przez tradycję. Pytano też o wskazania dotyczące życia moralnego jako odpowiedzi na ciągle zmieniające się warunki życia przede wszystkim w społeczeństwach wysokouprzemysłowionych. Jan Paweł II podjął wówczas decyzję o przygotowaniu we współpracy z wszystkimi biskupami świata książki, w której przeciętny katolik mógłby znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące swojej wiary. W duchu posoborowym postanowiono napisać obszerne dzieło wyjaśniające, w co wierzy współcześnie Kościół. Koordynatorem przedsięwzięcia wybrany został ówczesny kard. Joseph Ratzinger[3].

Prace nad obecnym katechizmem zostały zwieńczone w 1992 r., kiedy opublikowano oficjalny tekst w języku francuskim. Tekst ten przekazano wiernym i przetłumaczono na szereg języków narodowych, aby można było zgłosić do niego uwagi. Pierwsza wersja polska ukazała się w 1994 r. Kolejnym etapem było przesłanie poprawek przez biskupów i opracowanie oficjalnego tekstu po łacinie. Do ważniejszych korekt zaliczyć trzeba nowe zredagowanie punktów 2266-2267, które mówią o karze śmierci. Łacińska editio typica została ogłoszona w 1998 r. Na jej podstawie opracowano ponowne tłumaczenia. W Polsce opublikowano najpierw same Corrigenda (poprawki), a w 2002 r. drugie wydanie polskie całego katechizmu.

Struktura i treść Katechizmu[edytuj | edytuj kod]

Katechizm składa się z 2865 punktów. Całość podzielona jest na części, działy, rozdziały, artykuły i niekiedy na paragrafy. Charakterystyczne jest to, że punkty znajdujące się na końcu artykułu stanowią skrót poprzednich.

Opublikowany w 1992 r. Katechizm składa się z pełniącej rolę wstępu konstytucji apostolskiej Jana Pawła II Fidei depositum oraz z 4 części.

  • Pierwsza część jest szczegółową analizą poszczególnych elementów Credo (wyznania wiary).
  • Druga część omawia celebrację misterium chrześcijańskiego, czyli zagadnienie misterium paschalnego – tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz poszczególne 7 sakramentów Kościoła.
  • Trzecia część dotyczy zasad moralności chrześcijańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przykazań Dekalogu.
  • Czwarta część określa cechy modlitwy chrześcijańskiej, ze zwróceniem uwagi na modlitwę Ojcze nasz.

Struktura ta odpowiada schematowi katechizmów potrydenckich.

Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego[edytuj | edytuj kod]

W 2005 wydano w języku włoskim Catechismo della Chiesa Cattolica. Compendio, (pol. Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego), będącego syntezą Katechizmu Kościoła Katolickiego obejmującą w sposób zwięzły wszystkie istotne i podstawowe elementy wiary Kościoła. Kompendium zostało opracowane przez komisję specjalną powołaną przez Jana Pawła II, której przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. W kompendium zastosowano sprawdzony schemat "pytanie-odpowiedź".

YOUCAT[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: YOUCAT.

W 2011 ukazała się wersja Katechizmu skierowana przede wszystkim dla młodzieży, zatytułowana YOUCAT. Publikacja, która składa się z 527 pytań i odpowiedzi oparta została na Katechizmie i jego Kompendium. Uzupełniona została o cytaty z Pisma Świętego oraz ze świętych, autorytetów i uczonych[4]. Jej redaktorem był metropolita Wiednia, kardynał Christoph Schönborn, a wstęp napisał Benedykt XVI. Celem wydania YOUCAT było powiązanie wiary Kościoła [...] z mentalnością współczesnych młodych ludzi[5]. W Polsce YOUCAT ukazał się 2 czerwca 2011 nakładem Edycji Świętego Pawła[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Renata Przybylska, Wiesław Przyczyna: Zasady pisowni słownictwa religijnego. Tarnów: BIBLOS, 2005, s. 37. ISBN 83-7332-253-1.
  2. FIDEI DEPOSITUM
  3. Benedykt XVI: Préface écrite par le pape Benoît XVI pour "Youcat", manuel du Catéchisme de l'Église Catholique destiné aux jeunes, en vu des JMJ 2011 de Madrid. Watykan: 2011. [dostęp 2011-04-16]. (fr.)
  4. a b Prezentacja „Youcat”. ekai.pl, 2011-06-02. [dostęp 2011-06-03].
  5. „YouCat” ewangelizuje. ekai.pl, 2011-03-29. [dostęp 2011-06-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Treść wydań współczesnych:

Treść wydań historycznych: