Katedra św. Ansgara w Kopenhadze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katedra św. Oskara w Kopenhadze
Sankt Ansgars Kirke
katedra
Katedra świętego Oskara
Katedra świętego Oskara
Państwo  Dania
Miejscowość Kopenhaga
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Oskara
Położenie na mapie Kopenhagi
Mapa lokalizacyjna Kopenhagi
Katedra św. Oskara w Kopenhadze
Katedra św. Oskara w Kopenhadze
Ziemia 55°41′10″N 12°35′33″E/55,686111 12,592500
Strona internetowa

Katedra św. Oskara w Kopenhadze (duń. Sankt Ansgars Kirke) - kościół biskupi diecezji kopenhaskiej w Danii. Świątynia znajduje się w Kopenhadze przy ulicy Bredgade.

Historia[edytuj]

W 1536 kościół katolicki został oficjalnie zniesiony na terenie Danii przez króla Chrystiana III Oldenburga, a cały jego majątek został sekularyzowany. Patronat nad wiernymi nielegalnego obrządku katolickiego przejęli dyplomaci najpierw Hiszpanii, a następnie Austrii.

W I poł. XIX w. władze kościelne wykupiły działkę budowlaną przy Bredgade. Projekt nowego kościoła katolickiego w stolicy Danii zlecono niemieckiemu architektowi - Gustavovi Friedrichowi von Hertsch. Budowa trwała w latach 1840-1842. Uroczyste poświęcenie kościoła miało miejsce w święto Wszystkich Świętych 1 listopada 1842. Jego budowa była możliwa dzięki wprowadzeniu w Danii wolności religijnej.

Od 1868 kościół został prokatedrą Prefektury Apostolskiej Danii, zaś od 1953 r. jest główną świątynią diecezji kopenhaskiej.

W latach 1988-1992 katedra była restaurowana przez duńskiego architekta Vilhelma Wolherta.

Wnętrze[edytuj]

Katedra została wykonana w stylu neoklasycystycznym, której fasada wzorowana była na bazylikę romańską. Długość nawy głównej wynosi 31 m, zaś szerokość 13 m. Witraże pochodzą z lat 1885-1894.

W ołtarzu głównym znajduje się nastawa przedstawiająca Najświętszą Maryję Zawsze Dziewicę, autorstwa wiedeńskiego rzeźbiarza Leopolda Kupelwiesera, która była darem cesarza Ferdynanda I Habsburga. Freski olejne w apsydzie pochodzą z lat 1864-1865 i są dziełem Josefa Settasta.

Linki zewnętrzne[edytuj]