Katedra św. Jakuba w Jerozolimie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra św. Jakuba
w Jerozolimie

Սուրբ Հակոբյանց վանք
katedra
Ilustracja
Wnętrze katedry z ołtarzem głównym
Państwo  Izrael
Miejscowość Jerozolima
Wyznanie ormiańskie
Kościół Apostolski Kościół Ormiański
patriarchat Ormiański Patriarchat Jerozolimy
Wezwanie Jakub Większy Apostoł
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Katedra św. Jakubaw Jerozolimie
Katedra św. Jakuba
w Jerozolimie
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Katedra św. Jakubaw Jerozolimie
Katedra św. Jakuba
w Jerozolimie
Ziemia31°46′28″N 35°13′44″E/31,774444 35,228889

Katedra św. Jakuba w Jerozolimie (orm.: Սուրբ Հակոբյանց վանք) należy do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego i znajduje się w ormiańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie. Z katedrą połączony jest klasztor[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Do katedry wchodzi się przez zadaszony przedsionek i podwórko, ozdobione kamiennymi pomnikami ormiańskimi z XIX wieku. Wejście główne zdobi portal z freskiem i ceramicznymi, malowanymi kaflami, tworzącymi zdobione obramowanie. Wnętrze podzielone jest na 3 nawy z czterema kwadratowymi kolumnami, podtrzymującymi centralną kopułę i ozdobionymi na dole biało-niebieskimi kafelkami, a w górnych częściach obrazami religijnymi. Nawy zakończone są trzema absydami, w których znajdują się ołtarze, oddzielone ikonostasem. Z sufitu zwieszają się setki ozdobnych, srebrnych i złotych lamp oliwnych, podłogę przykrywają dywany, drzwi i panele drewniane są bogato rzeźbione, złocone i inkrustowane masą perłową[2].

Ważniejsze relikwie[edytuj | edytuj kod]

W katedrze znajduje się kilka mniejszych kaplic, w trzeciej z lewej jest relikwiarz, zawierający głowę św. Jakuba Większego. Jest tu także krzesło wg tradycji należące do apostoła Jakuba, zwanego Mniejszym, który miał siedząc na nim wygłaszać kazania; był on pierwszym biskupem jerozolimskim, a jego grób wg tradycji ormiańskiej znajduje się w prezbiterium. Kościół katolicki uznaje jednak, że ciało tego apostoła spoczywa w bazylice Dwunastu Apostołów w Rzymie. W kaplicy św. Menasa (pochodzącej z V wieku) znajduje się skarbiec katedralny z wieloma manuskryptami. W kaplicy Eczimiazin są 3 kamienie, pochodzące z góry Tabor, góry Synaj i z rzeki Jordan[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ormiańska diaspora jerozolimska jest najstarszą poza swoją ojczyzną i pochodzi z V wieku. Patriarchat ormiański w Jerozolimie założono w 637. Katedra została zbudowana w XII wieku przez krzyżowców ormiańskich na miejscu wcześniejszego klasztoru gruzińskiego z XI wieku, który rozbudowano wokół jeszcze starszej kaplicy św. Menasa z ok. 444 n.e. Tradycja głosi, że było to miejsce, gdzie w 44 n.e. ścięto mieczem apostoła Jakuba, zwanego Większym z rozkazu Heroda Agryppy. Katedrę przebudowano w 1142 i w 1163, ale obecny wygląd zawdzięcza zmianom architektonicznym, zleconym w XVII wieku przez patriarchę Grzegorza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michel Rauch: Jerozolima. Ostfildern: Dumont, 2012, s. 32. ISBN 978-3-7701-6916-0.
  2. a b c Art et Histoire de Jérusalem. Florence: Bonechi & Steinmatzky, 1996, s. 115-117. ISBN 88-8029-442-3. (fr.)