Katedra św. Menasa w Heraklionie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra św. Menasa
Καθεδρικός Ναός Αγίου Μηνά
katedra
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Grecja

Miejscowość

Heraklion

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Eparchia

Arcybiskupstwo Krety

Wezwanie

św. Menasa

Wspomnienie liturgiczne

11/24 listopada

Położenie na mapie Krety
Mapa konturowa Krety, w centrum znajduje się punkt z opisem „Heraklion, katedra św. Menasa”
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Heraklion, katedra św. Menasa”
Ziemia35°20′15,18″N 25°07′51,35″E/35,337550 25,130930

Katedra św. Menasaprawosławna cerkiew katedralna w Heraklionie, katedra arcybiskupstwa Krety, części składowej Autonomicznego Kościoła Krety, podlegającego Patriarchatowi Konstantynopolitańskiemu. Jedna z największych świątyń w Grecji[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa katedry została rozpoczęta 25 marca 1862. Patron świątyni był zarazem patronem miasta, któremu mieszkańcy przypisywali opiekę nad prawosławną ludnością Heraklionu pod rządami Turków osmańskich. Miejsce pod budowę obiektu sakralnego według prawosławnej tradycji wybrano na podstawie wskazania mnicha, który we śnie ujrzał św. Menasa i usłyszał od niego, gdzie powinna znajdować się katedra. Autorem projektu budynku był Atanasios Mussis[2]. Z powodu wybuchu powstania kreteńskiego, a następnie jego stłumienia, budowa katedry nie mogła być kontynuowana i powrócono do niej dopiero w 1883, czternaście lat po klęsce Greków. Ostatecznie budowla została ukończona i oddana do użytku w 1895; władze tureckie zgodziły się na zorganizowanie z tej okazji trzydniowych uroczystości. Obiekt konsekrował metropolita kreteński Tymoteusz[2].

23 maja 1941, podczas bombardowania Heraklionu, na budynek cerkwi spadła bomba, jednak nie wybuchła i jest od tej pory wystawiona na widok publiczny w sąsiedztwie obiektu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]