Katedra św. Pawła w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katedra św. Pawła w Londynie
St Paul's Cathedral
Distinctive emblem for cultural property.svg 1079157
Katedra św. Pawła w Londynie
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Londyn
Wyznanie anglikanizm
Kościół Kościół Anglii
Położenie na mapie City of London
Mapa lokalizacyjna City of London
Katedra św. Pawła w Londynie
Katedra św. Pawła w Londynie
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Katedra św. Pawła w Londynie
Katedra św. Pawła w Londynie
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Katedra św. Pawła w Londynie
Katedra św. Pawła w Londynie
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Katedra św. Pawła w Londynie
Katedra św. Pawła w Londynie
Ziemia 51°30′49″N 0°05′54″W/51,513611 -0,098333

Katedra Świętego Pawła (ang. St Paul's Cathedral) – jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. Jego budowę ukończono w 1710. Znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątyni tej dzielnicy. Pieczę nad nim sprawuje bezpośrednio Lord Mayor.

Katedra świętego Pawła była budowana jako symbol odrodzenia Londynu i cechuje ją rozmach i monumentalność, ustępuje ona jednak swoimi rozmiarami watykańskiej Bazylice Świętego Piotra. Ma około 158 metrów długości i około 75 metrów szerokości. Wysokość budowli mierzona od posadzki do końca krzyża umieszczonego na kopule wynosi 111 metrów. Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 50 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu.

Wewnątrz katedry znajduje się kilka galerii. Największą popularnością cieszy się Stone Gallery, z której rozpościera się rozległy widok na zakole Tamizy. Druga galeria - Galeria Szeptów (Whispering Gallery) - jest znana ze świetnej akustyki, umożliwiającej porozumiewanie się szeptem z odległości 30 m.

Nabożeństwa odbywają się codziennie wieczorem, a także w niedziele i Boże Narodzenie - to jedyna okazja, by zobaczyć katedrę bezpłatnie.

Historia[edytuj kod]

Katedra ta powstała pierwotnie na gruzach rzymskiej świątyni, wybudowanej niegdyś ku czci cesarza Klaudiusza. Normańska katedra była większa od obecnej i stanowiła największą świątynię ówczesnej Europy. Nie omijały jej pożary. Iglica została zniszczona przez piorun, wnętrze zostało splądrowane, a mury były w złym stanie. Katedra spłonęła ostatecznie podczas wielkiego pożaru Londynu w 1666 r.

Podjęto decyzję o budowie nowej katedry w stylu klasycyzującego baroku i rozpoczęto ją w roku 1675 pod nadzorem angielskiego architekta, Sir Christophera Wrena. Budowę zakończono po 35 latach, już pod kierunkiem syna Christophera Wrena, w roku 1710, chociaż pierwsze nabożeństwo odprawiono 2 grudnia 1697 roku.

Katedra była miejscem wielu słynnych pogrzebów (np. admirała Nelsona, księcia Wellingtona, Winstona Churchilla i Margaret Thatcher). Pogrzeby, śluby i inne ceremonie kościelne brytyjska rodzina królewska organizuje zazwyczaj w Westminster Abbey, ale to w katedrze św. Pawła odbył się ślub księcia Walii - Karola Windsora i lady Diany Spencer.

Przypisy

  1. Christopher Somerville: Przewodnik National Geographic - Wielka Brytania. Warszawa: G+J RBA Sp. z o.o.& Co. Spółka Komandytowa, 2001, s. 53. ISBN 83-89019-16-7.

Zobacz też[edytuj kod]