Katedra św. Stefana w Pasawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katedra św. Szczepana w Pasawie
Dom St. Stephan
katedra
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Miejscowość Pasawa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja pasawska
Wezwanie św. Szczepana
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Katedra w Pasawie
Katedra w Pasawie
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Katedra w Pasawie
Katedra w Pasawie
Ziemia48°34′27″N 13°27′56″E/48,574167 13,465556

Katedra pw. św. Stefana w Pasawie (niem. Dom Sankt Stephan in Passau lub Stephansdom in Passau) – barokowa katedra znajdująca się w niemieckiej Pasawie w Dolnej Bawarii, siedziba biskupa diecezji pasawskiej, w obecnej formie wzniesiona w latach 1668–1693 według projektu Carlo Lurago. Jej patronem jest diakon i pierwszy męczennik Święty Stefan (Szczepan).

Budowla[edytuj]

Pierwszy kościół istniał w tym miejscu już około 450, pierwsza wzmianka pisemna na temat świątyni pochodzi jednak dopiero z roku 730. W 739 kościół został podniesiony do rangi katedry. W latach 1280–1325 pierwotną budowlę zastąpiła świątynia w stylu gotyckim, do której w latach 1407–1560 dobudowano wschodnie skrzydło w stylu późnogotyckim.

Obecna, mająca około 100 metrów długości barokowa katedra zbudowana została w latach 1668–1692 w następstwie pożaru z 1662, który zniszczył wspomnianą wyżej budowlę gotycką. Ze zniszczonej świątyni zachowała się jedynie jej późnogotycka część wschodnia. Ogólny plan nowej katedry został sporządzony przez działającego głównie w Czechach, na ziemi kłodzkiej i Dolnym Śląsku włoskiego architekta Carlo Lurago. Stiukowe dekoracje wnętrza świątyni są dziełem genuańskiego malarza Giovanniego Battisty Carlonego. Twórcą zdobiących katedrę fresków jest pochodzący ze Szwajcarii Carpoforo Tencalla. We wnętrzu świątyni na uwagę zasługują ponadto malowidła w ołtarzach bocznych wykonane przez Johanna Michaele Rottmayra. Katedra św. Stefana jest największą katedrą barokową na północ od Alp.

Organy[edytuj]

Przez długi czas pasawska katedra szczyciła się posiadaniem największych organów poza Stanami Zjednoczonymi. Organy te są największymi katedralnymi organami na świecie. Obecnie instrument posiada 17 754 piszczałki oraz 233 rejestry, z których wszystkie mogą zostać uruchomione poprzez pięciomanuałową konsolę główną umiejscowioną w emporze.

Galeria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]