Katedra św. Teresy z Ávili w Bjelovarze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra św. Teresy z Ávili w Bjelovarze
Katedrala sv. Terezije Avilske u Bjelovaru
katedra
Ilustracja
Katedra św. Teresy z Ávili w Bjelovarze
Państwo  Chorwacja
Miejscowość Bjelovar
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Świętej Teresy z Ávili
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Teresy z Ávili w Bjelovarze”
Ziemia45°53′53″N 16°50′36″E/45,898056 16,843333

Katedra św. Teresy z Ávili w Bjelovarze (chor. Katedrala sv. Terezije Avilske u Bjelovaru) – główna świątynia rzymskokatolickiej diecezji bielowarsko-kriżewczyńskiej w Chorwacji. Znajduje się w centrum miasta przy Trgu Eugena Kvaternika. Katedrą stała się w 2009, do tej pory był to kościół parafialny.

Na zaproszenie administracji wojskowej w Bjelovarze w 1761 przybyli bracia Hubert i Ignacij Diviš, z pochodzenia Czesi, członkowie kościelnego zakonu pijarów celu, w celach wychowawczych dzieci i młodzieży. Znaleźli w Bjelovarze małą kaplicę, później zdecydowali się na budowę kościoła.

Cegły zostały położone 10 kwietnia 1765, a kamień węgielny poświęcony 12 maja tego samego roku. Kościół został poświęcony w 1770 roku, a pobłogosławiony 15 listopada 1772 w święto św. Teresy z Ávili. Zegar został zamontowany na wieży w 1774 roku. Biskup Zagrzebia Josip Galjuf konsekrował kościół 15 listopada 1775. W kościele zmieści się 1000 osób. Poniżej kościoła znajdują się podziemne krypty dla grobów, ale zostało w nich pochowanych bardzo niewielu ludzi.

Kościół nosi imię św. Teresy, hiszpańskiej świętej i doktora Kościoła. Była patronem austriackiej cesarzowej Marii Teresy, która założyła Bjelovar w 1756 roku.

Trzęsienie ziemi w 1880 roku uszkodziło kościół i plebanię. Kościół został odnowiony przez architekta Hermanna Bolle w latach 18881896. Kościół został całkowicie przebudowany od wewnątrz.

Kościół św. Teresy z Ávili był kościołem parafialnym dla całego miasta Bjelovar i okolic do 1980 roku, kiedy powołano nową parafię św. Antoniego z Padwy i św. Anny.

Jeden pocisk uderzył w kościół i zabił trzy kobiety 29 września 1991, podczas konfliktu zbrojnego w Bjelovarze między chorwackim wojskiem i Jugosłowiańska Armia Ludową. Komitet Poległych wzniósł tablicę pamiątkową na ścianie kancelarii parafialnej.

W dniu 5 grudnia 2009 papież Benedykt XVI ustanowił Diecezję Bjelovar-Križevci z pierwszym biskupem diecezji Vjekoslavem Huzjakiem i kościół stał się katedrą św. Teresy z Ávili.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]