Przejdź do zawartości

Katedra Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego
Department of Arabic and Islamic Studies
Uniwersytet Warszawski
Ilustracja
Tabliczka na drzwiach wejściowych KAiI WO UW
Data założenia

1964

Państwo

 Polska

Adres

Warszawa, ul. Tyniecka 15/17

Liczba pracowników
• naukowych

12
7

Liczba studentów

ok. 70

Kierownik

prof. dr hab. Katarzyna Pachniak

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Katedra Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego”
Ziemia52°14′25″N 21°01′09″E/52,240278 21,019167
Strona internetowa
Budynek Wydziału Orientalistycznego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, siedziba Katedry Arabistyki i Islamistyki

Katedra Arabistyki i Islamistyki UW (KAiI UW) jest największym centrum badań w zakresie arabistyki i islamistyki w Polsce[1]. Jako jednostka naukowa wchodzi w skład Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Historia badań arabistycznych na Uniwersytecie Warszawskim nie jest zbyt odległa w czasie, ale ściśle związana z prof. Józefem Bielawskim, który to, w roku 1958 objął Sekcję Arabistyczną przy Katedrze Turkologii UW. W ciągu następnych lat, prof. Bielawski starał się o utworzenie samodzielnej arabistyki, do czego doszło w roku 1964 wraz z powołaniem Katedry Arabistyki. Następnie Instytut Orientalistyczny po zmianie struktury organizacyjnej w roku 1970, pozwolił rozszerzyć zakres działań o islamistykę. W związku z tym powstała nazwa Zakład Arabistyki i Islamistyki. 24 lutego 2009 roku Rada Wydziału Orientalistycznego UW zdecydowała przemianować Zakład Arabistyki i Islamistyki UW w Katedrę Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Głównymi kierunkami badań w KAiI UW są: islamistyka, filozofia arabska, historia literatury arabskiej, kultura Arabii przedmuzułmańskiej oraz klasyczna kultura arabsko-muzułmańska, językoznawstwo i dialektologia języka arabskiego, etnologia i antropologia kulturowa, historia świata arabskiego, problemy polityczne świata arabskiego, historia muzułmańskiej myśli politycznej, historia arabistyki i islamistyki polskiej i światowej.

Katedra prowadzi studia w zakresie arabistyki i islamistyki. Nabór na studia odbywa się co roku, a od roku akademickiego 2007-2008 został wprowadzony podział na studia pierwszego (licencjat) i drugiego (magister) stopnia.

Katedra Arabistyki i Islamistyki posiada największą w Polsce bibliotekę arabistyczną. Co roku wydaje także czasopismo naukowe Studia Arabistyczne i Islamistyczne o zasięgu międzynarodowym.

Kierownicy[edytuj | edytuj kod]

Pracownicy[edytuj | edytuj kod]

Pracownicy Biblioteki KAiI[edytuj | edytuj kod]

  • mgr Jacek Galewski (od 2019)

Byli i emerytowani pracownicy[edytuj | edytuj kod]

Adres[edytuj | edytuj kod]

Katedra Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Katedra Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego – oficjalna strona

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katedra Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego [online], www.arabistyka.uw.edu.pl [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-07].