Katedra Najświętszej Maryi Panny w Tallinnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra Najświętszej Marii Panny
w Tallinnie
Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik
katedra
Ilustracja
Katedra luterańska w Tallinnie (2008)
Państwo

 Estonia

Miejscowość

Tallinn

Wyznanie

protestanckie (po 1561)

Kościół

luterański (po 1561)

Wezwanie

Najświętsza Maria Panna

Położenie na mapie Tallinna
Mapa konturowa Tallinna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra Najświętszej Marii Pannyw Tallinnie”
Położenie na mapie Estonii
Mapa konturowa Estonii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra Najświętszej Marii Pannyw Tallinnie”
Ziemia59°26′13″N 24°44′21″E/59,436944 24,739167
Strona internetowa

Katedra Najświętszej Marii Panny w Tallinnie (est. Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik) – główny estoński kościół luterański i jeden z trzech funkcjonujących kościołów średniowiecznych w Tallinnie.

Pierwotny drewniany kościół powstał w tym miejscu w 1219 r., zaraz po zdobyciu kraju przez Duńczyków. W 1243 r. zbudowano na jego miejscu kamienną, gotycką świątynię. Obecny wygląd jest efektem licznych przebudów, hełm wieży jest barokowy, a niektóre kaplice późniejsze.

Interesującymi elementami wnętrza świątyni są liczne nagrobki i epitafia nagrobne powstałe z okresie od XIII w do XVII wieku. Pochowani są tutaj m.in. Pontus De la Gardie i jego żona Sofia Gyllenhelm, nieślubna córka króla szwedzkiego Jana III Wazy. Nagrobek Pontusa De la Gardie to monumentalny sarkofag renesansowy z elementami francuskiego i holenderskiego manieryzmu, dzieło znanego rzeźbiarza i architekta Arenta Passera z roku 1595. Wieko sarkofagu zdobią dwie płaskorzeźby, przedstawiające postacie naturalnej wielkości. Poza tym spoczywają tu także: admirał Samuel Greigh, kochanek Katarzyny II, Heinrich Matthias von Thurn, jeden z protestanckich przywódców powstania przeciw Habsburgom w Czechach w 1618 r., a następnie wódz i dyplomata w służbie szwedzkiej w Estonii czy rosyjski admirał Adam Johann von Krusenstern, który w latach 1802-1806 poprowadził pierwszą rosyjską ekspedycję dookoła kuli ziemskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]