Katedra Najświętszej Maryi Panny w Tallinnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katedra Najświętszej Maryi Panny
w Tallinnie
Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik
katedra
Ilustracja
Katedra luterańska w Tallinnie (2008)
Państwo  Estonia
Miejscowość Tallinn
Wyznanie protestanckie (po 1561)
Kościół luterański (po 1561)
Wezwanie Najświętsza Maryja Panna
Położenie na mapie Tallinna
Mapa lokalizacyjna Tallinna
Katedra Najświętszej Maryi Panny w Tallinnie
Katedra Najświętszej Maryi Panny
w Tallinnie
Położenie na mapie Estonii
Mapa lokalizacyjna Estonii
Katedra Najświętszej Maryi Panny w Tallinnie
Katedra Najświętszej Maryi Panny
w Tallinnie
Ziemia59°26′13″N 24°44′21″E/59,436944 24,739167
Strona internetowa

Katedra Najświętszej Maryi Panny w Tallinnie (est. Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik) – główny estoński kościół luterański i jeden z trzech funkcjonujących kościołów średniowiecznych w Tallinnie.

Pierwotny drewniany kościół powstał w tym miejscu w 1219 r, zaraz po zdobyciu kraju przez Duńczyków. W 1243 r. zbudowano na jego miejscu kamienną, gotycką świątynię. Obecny wygląd jest efektem licznych przebudów, hełm wieży jest barokowy, a niektóre kaplice późniejsze. Interesującymi elementami wnętrza świątyni są liczne nagrobki i epitafia nagrobne powstałe z okresie od XIII w do XVII wieku. Pochowani są tutaj m.in.: Pontus De la Gardie i jego żona Sofia Gyllenhelm, nieślubna córka króla szwedzkiego Jana III Wazy, admirał Samuel Greigh, kochanek Katarzyny II, czy rosyjski admirał Adam Johann von Krusenstern, który w latach 1802-1806 poprowadził pierwszą rosyjską ekspedycję dookoła kuli ziemskiej.

Nagrobek Pontusa De la Gardie to monumentalny sarkofag renesansowy z elementami francuskiego i holenderskiego manieryzmu, dzieło znanego rzeźbiarza i architekta Arenta Passera z roku 1595. Wieko sarkofagu zdobią dwie płaskorzeźby, przedstawiające postacie naturalnej wielkości.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]