Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach
Distinctive emblem for cultural property.svg A-302 z dnia 05.09.1983 r.
katedra
Ilustracja
Katedra w Siedlcach
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Siedlce

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

katedralna Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia NMP

Położenie na mapie Siedlec
Mapa konturowa Siedlec, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach”
Ziemia52°10′10,0″N 22°16′23,8″E/52,169444 22,273278
Strona internetowa

Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMPkościół murowany w stylu neogotyckim o planie krzyża łacińskiego według projektu architekta gubernialnego Zygmunta Zdańskiego. Obecnie katedra znajduje się przy ulicy Bp. I. Świrskiego 55 (podst. 19/52 m, wys. wież 75 m, wys. nawy głównej 16,5 m).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wybudowany w latach 1906–1912, staraniem ks. Józefa Scipio del Campo na placu ofiarowanym przez Ludwika Górskiego w imieniu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Konsekrowany 21 września 1913 przez Franciszka Jaczewskiego, bpa lubelskiego. Katedra od 25 stycznia 1924 na mocy bulli Stolicy Apostolskiej. Ostatecznie wykończony w 1928 staraniem ks. Juliana Rystera z ofiar duchownych i wiernych z okazji rocznicy 10-lecia wskrzeszenia diecezji. W roku 1928 Dominik Biernacki ukończył budowę organów, którą rozpoczął w roku 1914. Podczas II wojny światowej zostały zniszczone witraże, później odrestaurowane. Kościół przeszedł gruntowny remont w l. 1997–1998 (przed pielgrzymką papieża Jana Pawła II w 1999, podczas której odwiedził Siedlce), kiedy odrestaurowano prezbiterium (wymiana posadzki, przeniesienie tabernakulum) i wykonano nowy witraż w centralnym oknie frontonu. Obecnie funkcję proboszcza pełni ks. Dariusz Mioduszewski.

Szlaki[edytuj | edytuj kod]

Katedra znajduje się na szlaku Perły Mazowsza na jego pętli wschodniej. Przed katedrą znajduje się tablica informacyjna szlaku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]